Author: rt

Page: 7

Provimet e maturës shtetërore do të korrigjohen online, duke garantuar kështu standarde dhe transparencë. Lajmin e ka dhënë kryeministri Edi Rama përmes një statusi në “Facebook”, duke theksuar se kështu përshpejtohen korrigjimet dhe largohet dora e njeriut nga përcaktimi i saktësisë së përgjigjeve. Korrigjimi digjital ofron një klimë të qetë për maturantët, ndërkohë që shpallja […]

Britania e Madhe duke filluar nga sot nuk është më pjesë e Bashkimit Europian, pas 47 viteve të antarësimit dhe më shumë se 3 vjet pasi votoi referendumin. Momenti historik që ndodhi ditën e premte në orën 23.00 u prit me festime por edhe me protesta anti Brexit. Në Skoci u ndezën qirinj nga ata […]

Janari i këtij viti është shpallur më i nxehti në kryeqytetin rus, sipas shërbimit shtetëror të motit. Temperatura mesatare e muajit janar ka qenë rreht zero gradë celcius,ka theksuar një metereologe vendase.  Mesatarja e janarit ka qenë 9.3 gradë celcius më e madhe se temperatura e zakonshme e Moskës. Megjithatë ajo nuk ka pranuar se […]

Sipas statistikave të fundit të parashkimit të motit, muaji shkurt pritet të sjellë një ulje të ndjeshme të temperaturave,  disa gradë nën minus në të gjithë Europën. I ftohti polar sipas sinoptikanëve, pritet të përfshijë Ballkanin, por edhe Italinë mes datave 5 dhe 13 shkurt. Sipas sinoptikanëve, vorbulla e të ftohtit polar është krijuar në […]

Pas “Lasgushit” dhe “Migjenit” , linjës së fluturime “Air Albania” i shtohet dhe avioni që mban emrin e poetit të Rilindjes Kombëtare, “Naimit” i cili do të mbulojë linjat Verona,Bergamo,Pisa në Itali. Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri Edi Rama i cili theksoi se pas Lasgushit dhe Migjenit, në fluturimi do të ngrihej dhe […]

Britania ka mbyllur më në fund ciklin e gjatë të ndarjes nga BE,mes negociatash që zgjatën më shumë se 3 vite. Marrëveshja u ratifikua në parlament, duke bërë që Britania të dalë përfundimisht nga unioni. Faza e re për të dyja palët nis ditën e sotme, në një kohë kur duhet të presin për të […]

Numri i vizitorëve në gjithsej në muze, kala dhe parqe arkeologjike, në tremujorin  e katërt të 2019-ës është 150 mijë e 634 vizitorë, duke shënuar rritje me 12.6%, krahasuar me tremujorin e katërt të vitit të kaluar. Referuar të dhënave të INSTAT, totali i vizitorëve në institucionet e trashëgimisë kulturore është rritur me 6.7% krahasuar […]

Dashi Dashuria: Në këtë ditë ju mund të ndjeni disa ankthe dhe të përjetoni momente stresi në jetën tuaj private. Sidomos në mëngjes, humori juaj do të komplikojë gjërat me partnerin tuaj. Beqarët do të duhet të kërkojnë alternativa të reja për të gjetur një partner. Puna: Do të keni shumë punë për të bërë […]

Në një konferencë për shtyp, shefja ekzekutive e qeverisë së Hong Kongut ka bërë thirrje për qytetarët që të tregohen vigjilentë, duke shtuar se qeveria po merr masa për të shmangur përhapjen e koronavirusit. Shkollat fillore dhe të mesme të cilat më parë ishin caktuar se do të hapeshin në 17 shkurt,do të happen në […]

Bota do të ketë një vit të nxehtë përtej rekordeve, brenda gjysmës së dekadës pasi temperaturat globale vazhdojnë të rriten. Ekspertët parashikojnë që temperaturat globale për vitet 2020-2024 të jenë rreth 1.62 gradë celcius mbi nivelet industriale. Kjo do të thotë se rekordi që aktual për vitin më të nxehtë i vendosur në vitin 2016, […]


Current track

Title

Artist

Background