Author: rt

Page: 7

Arben Kllokoqi është një 41 vjeçar i lindur në Prishtinë, i cili që prej vitit 2017 jeton në Vienë. Fillimisht ai përfundoi studimet në universitetin e Prishtinës për ekonomi e më pas  vendosi të shihte Londrën si një vend ku të niste pjesën profesionale. Aktualisht ai punon për Sekretariatin e Komunitetit të  Energjisë si Ekspert […]

E ftuar sot në mëngjes në “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte dhe Kaltrina Durmishi, vajza nga Kosova që jeton dhe punon në Austri që prej vitit 1998, kohë kur në Kosovë kishte nisur lufta. Ajo tha se pas përfundimeve të studimeve, pati mundësinë të niste punë si menaxhere për sistemin bankar […]

TUI Group ka finalizuar një paketë financimi prej 1.8 miliardë eurosh e udhëhequr nga qeveria gjermane ndërsa kompania lufton pasojat nga pandemia e Covid-19.“Para pandemisë Covid-19, TUI ishte një kompani shumë e shëndetshme”, shprehet Fritz Joussen, shefi ekzekutiv i TUI,  për marrëveshjen. Sipas të dhënave rezulton se kompania nuk ka qenë në gjendje të gjenerojë […]

Në Tajlandë është ndaluar konsumi i ushqimit dhe pijeve gjatë fluturimeve, në përpjekje për të frenuar përhapjen e Covid-19. Maskat duhet të mbahen gjithë kohës gjatë udhëtimit. Në rast emergjence ose nevoje, ekuipazhi i kabinës lejohet të sigurojë ujë të pijshëm për pasagjerin, në një zonë të izoluar, sa më larg njerëzve të tjerë të […]

Linja ajrore Australiane Qantas është cilësuar si linja ajrore më e sigurt në botë për të tretin vit me radhë nga AirlineRatings, faqja kryesore në internet për rishikimin e sigurisë së linjave ajrore. Në vend të dytë renditet Qatar Airways, pasuar nga linja ajrore e Zelandës së Re. Në vend të katërt si linjë ajrore […]

Spanja mund të quhet vendi më i goditur evropian në fushën e turizmit si rrjedhojë e pandemisë, kjo pasi numri i turistëve në vend ra me 90% gjatë 2020-ës. Sipas Institutit Kombëtar të Statistikave në Spanjë në njëmbëdhjetë muajt e parë të vitit, rreth 19 milionë turistë të huaj vizituan Spanjën, pra 78% më pak […]

Gjatë vitit 2020, gati 50% e makinave të shitura në Norvegji ishin elektrike. Krahasuar me një vit më parë kjo shifër tregon një rritje prej 42.4%.  Firmat më të shitura ishin Audi, Tesla, Volkswagen dhe Nissan Leaf, të gjitha elektrike. Deri në vitin 2025 Norvegjia synon të jetë vendi me zero emetime nga makinat. Vendi […]

Gjermania ka vendosur të zgjasë bllokimin kombëtar të vendit deri më 31 janar. Me vendimin e ri, shkollat,kopshtet, baret, restorantet apo ambientet kulturore do të qëndrojnë të mbyllura deri në të njëjtën datë. Njerëzit në zonat që konsiderohen si pika të nxehta të virusit nuk do të lejohen të udhëtojnë mbi 15 km nga shtëpitë e […]

Brenda muajit janar pritet të nisin punimet për rehabilitimin e linjës hekurudhore Tiranë-Durrës dhe zgjatimit të ri në Rinas.  Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë  e cila ka dorëzuar së fundmi edhe vlerësimin e ndikimit në mjedis për këtë projekt të rëndësishëm. Kostoja totale e projektit është 92.1 milionë euro, […]

I ftuar sot në mëngjes në “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte dhe Bora Zukali, Kryetari i ShoqatësVatra e Shqiptarëve në Stamboll. Ai foli për lidhjen e fortë dhe historike që kanë shqiptarët e stambollit më Turqinë dhe për origjinën e tij nga Kolonja e Shqipërisë. Bora ka lindur në Turqi, por […]


Current track

Title

Artist

Background