Author: rt

Page: 6

    Një tempull misterioz është zbuluar midis rrënojave të një qyteti të lashtë të mbuluar nga uji, i përshkuar si “Atlantis egjiptian”.Herakleioni, në brigjet veriore të Egjiptit, u mbulua nga deti rreth 1,200 vjet më parë dhe humbi për shekuj me radhë derisa zhytësit gjetën atë që ka mbetur prej tij.Ata kanë zbuluar rrënojat […]

Ndonëse një shtet me popullsi të vogël, më pak se 3 milionë banorë, shqiptarët u renditën të dytët në Europë në vitin 2017 sa i përket fitimit të shtetësisë në një nga vendet e Bashkimit Europian. Emigrantët e ikur në vite tashmë po bëhen qytetarë me të drejta të plota në BE, kryesisht në Greqi […]

Një vilë siciliane luksoze buzë detit në pronësi të stilistëve të modës Stefano Gabbana dhe Domenico Dolce është nxjerrë në shitje për 6.5 milione euro.Gjashtë dhoma gjumi, me nëntë ndertesa, janë në ishullin vullkanik të Strombolit në arkipelagun e Eolisës së Siçilisë dhe u krijua kur zhvilluesit bashkuan tre ndërtesa lokale, duke e mbajtur pasurinë […]

Shërbimi Federal i Sigurisë Federale (FSB) është gjetur në cakun e hakerëve që paraqet sulmin më të madh kibernetik në Rusi.G rupi i hakerëve “Ov1ru$” ka hyrë në sistemin kompjuterik SyTech, i cili është angazhuar në mbajtjen e kompjuterëve të FSB dhe vodhën 7.5 terabajt të dhënave. Për krahasim, disku i lëvizshëm mesatar i sotëm […]

Kompania Microsoft do të investojë për inteligjencën artificiale të Elton Musk. Gjiganti i Redmond do të investojë një miliard dollarë tek OpenAI, (kompani e themeluar nga Musk dhe miliarderë të tjerë të Silicon Valley) për zhvillimin e inteligjencës artificiale, e aftë për t’u marrë me probleme shumë më komplekse sesa ato që janë në gjendje […]

Numri i vizitorëve të huaj në Shqipëri u rrit me 27% gjatë muajit qershor. Sipas të dhënave nga Instituti i Statistikave, nisja e sezonit veror i ka dhënë sërish shtysë turizmit hyrës në vend.Rritja e ndjeshme e muajit qershor e ka çuar numrin e përgjithshëm të vizitorëve për 6-mujorin e parë në mbi 2.1 milionë, […]

Sipas një studimi gjermanët ndërtojnë banesat në vendet e gabuara.S iç bëjnë të ditur ekspertët e Institutit të Ekonomisë Gjermane (IW) në Këln, në Gjermani në tre vitet e fundit janë ndërtuar rreth 283.000 apartamente. Kjo i përgjigjet thuajse një të pestës së nevojës. Sipas një studimi të ri, këtë vit dhe vitin e ardhshëm […]

Kryeqyteti venezuelian dhe pjesë të tjera të Venezuelës janë zhytur këtë të hënë sërish nga errësira. Të dhënat e para sipas një hetimi, të çojnë të mendosh për ekzistencën e një sulmi elektromagnetik që kishte si qëllim të prekte sistemet hidroelektrike të Guajanës –, tha Ministri i Komunikimit Jorge Rodrigez në një deklaratë për shtyp.Guajana […]

Turistët nga Kosova edhe përgjatë këtij viti vijojnë të jenë pushuesit besnikë të bregdetit shqiptar. Edhe këtë sezon turistik, ata zgjodhën bregdetin shqiptar për të kaluar pushimet e tyre verore.Veçanërisht fundjavat shënojnë edhe fluksin më të madh të qytetarëve nga Kosova të cilët i drejtohen jo vetëm bregdetit shqiptar, por edhe destinacioneve të tjera turistike […]

Shqipëria vijon të mbetet atraksion turistik për turistë të shumtë nga Europa të cilët e kanë zgjedhur atë si destinacionin e preferuar për periudhën janar-qershor 2019.Turistët nga vende të ndryshme si Maqedonia e Veriut, Greqia, Zvicra, Italia, Anglia, Gjermania, SHBA kanë zgjedhur vendin tonë si destinacion turistik i cili ofron një turizëm gjithëvjetor, nga ai […]


Current track

Title

Artist

Background