Author: rt

Page: 5

Rikthehet Nokia 105, celulari bazik, por super rezistent dhe jetëgjatë: shumëkombëshja finlandeze prezantoi dy modele të reja për këdo që kërkon një telefon me funksione themelore, autonomi të zgjeruar, rezistencë dhe konektivitet. Në treg, ky model do të jetë në fillim të shtatorit në ngjyrat blu, rozë e të zezë. Nokia 220 4G mbështet telefonatat […]

    Gjatë 2000 viteve të fundit, temperaturat botërore nuk ishin rritur kurrë kaq shpejtë sa tani, sipas të dhënave të publikuara sot që, sipas ekspertëve, do të heqin të gjitha dyshimet tek skeptikët ndaj ngrohjes globale.Ndërkohë që një pjesë e mirë e Europës po përballet me serinë e radhës të të nxehtit ekstrem në […]

    Eksplorimi i kulturës, kulinarisë dhe traditave të ndryshme, po fton gjithnjë e më shumë turistë të huaj, të cilët dëshirojnë të kthehen sërish, siç shprehën edhe vizitorët nga Hong-Kongu, që kanë ardhur në këto ditë për të vizituar Shqipërinë.Në këtë guidë ishin të pranishëm edhe punonjësit e ambasadës Kineze në Shqipëri, të cilët […]

    Numri i turistëve në rritje në vendin tonë ka zhvlerësuar valutat në raport me lekun.Monedha e përbashkët i është rikthyer rënies së fortë pas një periudhe kur ishte stabilizuar në rreth 122 lekë, duke reflektuar forcimin e efekteve sezonale, të pranishme gjithnjë në këtë periudhë. Aktorët e tregut valutor pohojnë se arsyeja kryesore […]

    Gjiganti i teknologjik Apple, së fundmi ka listuar kodin telefonik +383 të Kosovës.Tashmë përdoruesit e iPhone mund t’i regjistrojnë numrat e miqve me kodin e ri të vendit. Kosovës iu kishte ndarë kodi telefonik nga Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikimeve në dhjetor të vitit 2016. Ky kod ishte rezultat i bisedimeve në Bruksel, ndërmjet […]

    Franca nuk u ofron turistëve të huaj të gjitha mundësitë për konsum dhe të ardhurat nga turizmi mbeten në nivele zhgënjyese, thuhet në një raport parlamanetar francez.Destinacioni i parë turistik në botë, Franca arriti në 2018 nivel rekord të frekuentimit me 89,4 milionë turistë të huaj.”Megjithatë, të ardhurat janë në nivele më të […]

    Një rekord nxehtësie u regjistrua sot në Holandë, me termometrin që arrinte 38,8 gradë Celsius, ose temperatura më e nxehtë e regjistruar ndonjëherë në vend, njoftoi Instituti Mbretëror Meteorologjik Holandez (KNMI).“Ndërkohë që i nxehti ekstrem është duke përfshirë gjithë Europën, në orën 15:00 temperatura ishte 38,8 gradë Celsius në qytetin Gilze-Rijen, në jug […]

    Mesdheu është deti më i ndotur i Europës, ndonëse ka një rritje të përgjithshme që prej vitit 2009 të sasisë së mbetjeve detare në gjithë botën, njoftoi sot Instituti Francez i Kërkimeve për Shfrytëzimin e Detit (Ifremer).Instituti ka zhvilluar, mes vitit 1994 dhe 2017, një studim të gjerë të mbetjeve detare mesdhetare,“Nëse sasia […]

    SHBA-ja dhe Kina do të rimarrin bisedimet tregtare javën e ardhshme në Shanghai, ka njoftuar dje  Shtëpia e Bardhë.“Sekretari i Thesarit, Steven Mnuchin dhe përfaqësuesi amerikan i Tregtisë, Robert Lighthizer do të udhëtojnë për në Shanghai për të vazhduar bisedimet më 30 korrik”, ka theksuar Liu He.Mnuchin ishte optimist, por theksoi se ka […]

    Prodhuesi evropian i avionëve, airbus, ka krijuar konceptin e një aeroplani të frymëzuar nga elementë natyralë të shqiponjave, skifterëve dhe gjahtarëve të tjerë të ajrit.Dizajni, ende teorik, sjell një avion hibrid-elektrik, me motor turbo. Sipas Airbus, ai është frymëzuar nga mekanika efikase e një zogu, ka krahë dhe strukturë bishti që imiton atë […]


Current track

Title

Artist

Background