Author: rt

Page: 4

Toskana Konsiderohet si vendlindja e Rilindjes italiane, është një vend i mbushur me kulturë dhe shquhet për veprat më të bukura të artit, peizazhet, ushqimin dhe njerëzit e saj. Toskana ka qenë shtëpia e Mikelanxhelos, Leonardo da Vinçit, Galileos dhe Botiçelit, por aty është gjithash-tu mahnitëse stina e pranverës. Jo më kot piktura “Pranvera” e […]

Pas një gjenerate të re superjahtesh qëndron një ide intriguese, gjithnjë nëse duhet t’iu besojmë profesionistëve të kësaj industrie. Ajo që blerësit e këtij objekti luksi, të cilët e kanë për herë të parë një eksperiencë të tillë, nuk tërhiqen më aq shumë nga ana materiale.     “Pronarëve të rinj sot iu intereson më […]

Një vrap në park, një leksion joge apo ndonjë aktivitet tjetër në ajër të pastër gjatë pushimit të drekës. Kjo praktikë po përhapet gjithmonë e më shumë në botën perëndimore, me qëllimin të lehtësohet stresi i punonjësve.   Por, në Suedi janë edhe më të avancuar se kaq: gati 70% e suedezëve bëjnë të paktën […]

Udhëtimi dhe ushqimi në vendin helen “janë një kënaqësi më vete”, sipas gjigantit mediatik amerikan, që përmend djathin e bardhë grek, sallatat shumëngjyrëshe e mishin e qingjit. Mbi të gjitha, megjithatë, sekreti i shijes së ushqimeve greke, sipas tij mbetet vaji i mrekullueshëm i ullirit. CNN e quan “një dhuratë nga perënditë” e thotë se […]

I njihni këto personazhe? Nëse nuk i njihni, nuk keni faj pasi këto skulptura që janë të disa prej figurave më të njohura të botës nuk janë bërë edhe aq mirë.   Punimet ndodhen në një park prej 20 hektarësh të një spitali psikiatrik në Korenë e Jugut dhe janë pronë e Chung Guen-hee. Për […]

Ndërtimi i një modeli agroturizmi pranë Universitetit Bujqësor të Tiranës mund të shndërrohet në një makineri fitimprurëse për vetë Universitetin, ndërsa e vendos atë në atraksionet turistike të kryeqytetit”. Në një takim me studentë të Universitetit Bujqësor të Tiranës, Kryeministri Edi Rama u shpreh se “fondi 1 milion euro për fermën didaktike i hap rrugë […]

Kryetari i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako ka pritur në një takim komandantin e nëndetëses turke TCG GÜR S-357, kolonel Tahir Tan Ince i shoqëruar nga atasheu ushtarak i Republikës së Turqisë i akredituar në vendin tonë, kolonel Şakir Cumhur Somer dhe oficerët të tjerë të kësaj nëndetëseje. Nëndetësja turke TCG GÜR S-357 ka ardhur […]

-Për të dytin vit radhazi, Expocity Albania në Tiranë ka hapur dyert për të pritur Panairin dhe Forumin Ndërkombëtar të AgroBiznesit dhe AgroTeknikës, një ngjarje e rëndësishme kjo, për të gjitha shoqëritë e sektorit të bujqësisë në Shqipëri, në gjithë rajonin e Ballkanit. Në çeljen e këtij eventi morën pjesë përfaqësues më në zë të […]

 Tesla ka zbuluar modelin e shumë përfolur Y, 4×4, me shtatë vende, që premton të konkurrojë në vitin 2020 SUV-ët e shumtë të nivelit të lartë, veçanërisht ata të prodhuesve gjermanë.   ”Ajo ka karakteristikat e një SUV-i, por ngitet si një makinë sportive”, tha shefi i Teslas, Elon Musk, i veshur i gjithi me […]

 Nga shitja e koleksionit të artit të këngëtarit të njohur britanik të muzikës pop, George Michael, i cili u nda nga jeta në vitin 2016, janë grumbulluar 9,26 milionë stërlina (10,86 milion euro), deklaroi shtëpia e ankandeve ”Christie’s”, që organizoi shitjen në Londër.   I njohur për hitet dhe zërin e veçantë, Michael shquhej edhe […]


Current track

Title

Artist

Background