Author: rt

Page: 3

Qeveria spanjolle ka shpallur 10 ditë zie kombëtare për 27 mijë viktimat nga Covid-19. Duke filluar nga sot, të gjithë flamujt në ndërtesat publike do të ulen në gjysmë shtizë.Përmes një postimi në Twitter, kryeministri Spanjoll Pedro Sanchez tha se 10 ditë është periudha më e gjatë që është është mbajtur zi kombëtare në historinë […]

Ata që banojnë në Tiranë kishin të ardhura për frymë më të lartat në vitin 2018, ndërsa Kukësi vijon të jetë rajoni më i varfër i Shqipërisë, sipas të dhënave të INSTAT për Prodhimin e Brendshëm Bruto rajonal, 2018. Për frymë, të ardhurat janë sa 31.1% e mesatares së Bashkimit Europian, që sipas Eurostat, është […]

Komisioni Europian propozoi një plan prej 750 miliardë eurosh për rimëkëmbjen e ekonomisë nga koronavirusi, nga 500 miliardë që ishte fillimisht.”Paketa stimuluese do të përbëhet nga 500 miliardë euro grante dhe 250 miliardë euro kredi”, sipas burimeve.Presidentja e Komisionit, Ursula von der Leyen do të publikojë zyrtarisht propozimin.Kjo do të krijojë bazën për negociata të […]

Danimarka ka hapur kufijtë për çiftet që karantina i ndau për muaj me radhë. Raportohet se nga dita e hënë, çiftet që jetonin në vendet nordike ose në Gjermani, mund të kthehen në Danimarkë dhe të bashkohen me njeriun e zemrës.Një prej rregullave që duhet të zbatohet për të përfituar nga ky vendim janë provat […]

Atraksioni më i njohur turistik i Italisë, Koloseu i Romës, do të rihapet përsëri më 1 qershor, pas gati tre muajve i mbyllur për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri. Vizitorët e tij tani do të duhet të rezervojnë paraprakisht, të vënë një maskë dhe të skanojnë temperaturën e trupit në hyrje. Ata do […]

Agjencia Europiane e Mjedisit vlerësoi Agjencinë Kombëtare të Mjedisit për performancën më të mirë, vlerësim që e ka ngjitur ndjeshëm në renditje.Agjencia Europiane e Mjedisit  në webinarin e saj të radhës me Rrjetin Europian te Informacionit dhe Vëzhgimit Mjedisor, pjesë e së cilës është edhe Agjencia Kombëtare e Mjedisit, ka prezantuar rezultatet e vlerësimit të […]

Kompania më e madhe ajrore e Amerikës Latine, “LATAM”, me qendër në Kili, shpalli sot falimentimin pasi pandemia e COVID-19 uli ndjeshëm kërkesën e pasagjerëve.“LATAM hyri në pandeminë COVID-19 si një kompani ajrore e shëndetshme dhe fitimprurëse, megjithatë rrethanat e jashtëzakonshme e çuan në një kolaps kërkesën globale,” tha shefi ekzekutiv i kompanisë, Roberto Alvo.Riorganizimi […]

Hungaria, Sllovakia dhe Republika Çeke do të hapin kufijtë e tyre për qytetarët e secilit nga mesnata e së martës, me disa kushte. Udhëtimi ndërkufitar pa pasur nevojë të kalojnë në karantinë të detyrueshme mes pandemisë koronavirus do të lejohet për hungarezët, sllovakët dhe çekët, qëndrimi i të cilëve në vendin tjetër nuk do t’i […]

Qeveria gjermane synon të heqë paralajmërimin për udhëtime nga 15 qershori për turistët nga 31 vende europiane europiane . Krahas 26 vendeve partnere të BE-së, përfshihen edhe Britania e Madhe , Norvegjia, Zvicra,Lihenshtejni dhe Islanda. Ende nuk është bërë i ditur vendimi për vendet e treta dhe mes tyre përfshihet dhe Ballkani.Deri tani paralajmërimet lëshoheshin […]

Mediet e huaja e kanë konsideruar Ksamilin si parajsën e brigjeve të rivierës shqiptare. Ksamili tërheq çdo vit vëmendjen e medieve të huaja duke u cilësuar si destinacioni që duhet vizituar çdo verë. Atraksionet kryesore të Ksamilit përfaqësohen nga ujërat e kristalta për mijëra turistë që vizitojnë brigjet e bukura shqiptare. Deti kristal dhe rëra […]


Current track

Title

Artist

Background