Author: rt

Page: 2

Historia e një vajze shqiptare në konflikt me të shkuarën do te shfaqet se shpejti në te gjitha kinemanë italiane. Filmi “Arbëria” nga regjizorja e njohur Francesca Olivieri, ka në qendër traditat dhe kulturen e komunitetit arbëresh dhe pritet të shfaqet me 26 Mars të këtij viti. Regjizorja e filmit shprehet se Arbëria është historia […]

Adoleshentja 16 vjecare suedeze Greta Thunberg, themeluese e lëvizjes “Greva e të Rinjëve për Klimën”, eshte nominuar per Cmimin Nobel te paqes. Lajmet për përzgjedhjen e saj kanë ardhur vetëm dy ditë para se te fillonin grevat studentore të frymëzuara nga veprimet e saj. Komiteti Nobel nuk komenton për përzgjedhjen, por Thunberg është kandidate për […]

Apple ka publikuar një reklamë të re permes nje videoje ku paraqiten skenarë të ndryshëm me njerez qe zakonisht duan privatësi. Kjo reklamë mund të perceptohet si një mesazh edhe kundrejt konkurrentëve të Apple, përkatësisht Facebook dhe Google, të cilat janë të njohur për monetarizimin e aplikacioneve të tyre. Fundi i videos thotë, “Nëse privatësia […]

Eshte mbyllur me sukses Panairi Ndërkombëtar i Mobilerisë mbajtur ne Tirane. Panairi “SHQIPERIA 2019″ cilësohet si vendi i zbulimit të ideve të reja dhe pergjate 4 diteve prezantoi para publikut produkte mobiliare me standarde bashkëkohore europiane Ministri i Shtetit për Sipërmarrjen z Eduart Shalsi, vlerësoi maksimalisht panairin dhe qëllimin e tij, duke shprehur gadishmërinë për […]

Risi në teknologj, roboti “Tengai” mund t’ju marrë në punë… Teknologjia tashmë i jep fund paragjykimeve ndaj të intervistuarve për një vend pune të caktuar, me anë të krijimit më të ri. Bëhet fjalë për një Robot të quajtur “Tengai” i cili do të realizojë intervista pune si të ishte njeri. Furhat Robotics pjesë e […]

Johnny Depp nuk do të jetë më Jack Sparrow në filmin e ri të sagës “Pirates of the Caribbean”, që do të realizohet nga “Disney”. 55-vjeçari ka interpretuar protagonistin e këtij filmi në pesë projekte, nga viti 2003 deri në vitin 2017. Pas këtij lajmi të keq për fansat, vjen një i mirë. Raportohet se […]

Regjisori neozelandez Andrew Dominik po përgatitet për një rikthim të madh, me filmin biografik “Blonde”, me Ana De Armas në rolin e biondes legjendare Marilyn Monroe. “Collider” shkroi se “Blonde” do të tregojë historinë e aktores Norma Jean Mortenson dhe transformimin e saj në Marilyn Monroe, që ka aktruar në klasikët “Some Like It Hot”, […]

Sfida mes Atleticos së Madridit dhe Barcelonës në futbollin e femrave, e zhvilluar në “Ëanda Metropolitano”, vendosi një rekord si ndeshja që është ndjekur nga më shumë tifozë në shkallët e stadiumit në Europë.   Kjo ndodh pikërisht 3 muaj përpara fillimit të Botërorit për femra, që do të zhvillohet në Francë. Plot 60 mijë […]

Rritja e temperaturave ka shtuar numrin e vizitorëve në Vlorë, shumë prej të cilëve zgjedhin shëtitjet në plazh, ndërsa më të guximshmit kanë preferuar të lahen në ujin e detit, duke shënuar kështu edhe nisjen e sezonit të plazhit.   Trafiku ka qenë disi i rënduar këtë të dielë, sepse shumë qytetarë janë drejtuar në […]

Rritet numri I pasagjereve dhe destinacioneve ne Aeroportin Nene Tereza! Numri i pasagjerëve që kanë udhëtuar nga aeroporti “Nënë Tereza” në vitin 2018 është rritur me 68%, duke e bërë Shqipërinë një vend të aksesueshëm nga turistët e huaj. Shtetasit shqiptarë që kanë udhëtuar nëpërmjet aeroportit në këtë periudhë janë rritur me 40%, e ndërkohë […]


Current track

Title

Artist

Background