Author: rt

Page: 2

Pas shpalljes së emergjencës shëndetësore në Kinë, e cila u shpall një ditë më parë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, Ministria e Shëndetësisë ka lëshuar urdhër për institutin e Shëndetit Publik, ku i kërkon të merren masa parapërgatitore për tu mbrojtur nga depërtimi i koronavirusit të ri. Ndonëse Shqipëria konsiderohet një vend me rrezikshmëri të […]

Tërmeti me magnitudë 6.8 i shkallës Rihter në Turqinë jug-lindore, mbremjen e 24 janarit, ka shkaktuar një bilanc tragjik me 22 viktima të konfirmuara, dhjetra nën rrënoja dhe më shumë se 1 000 të lënduar.  Sipas Qendres Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC) lëkundjet janë regjistruar në thellësinë 10 km ndërkohë që sipas qendrës së katastrofave dhe emergjencave […]

Administrata e presidentit Trump ka njoftuar se do të ketë kufizime të reja përsa i përket vizave që synojnë të parandalojnë gratë shtatzëna të udhëtojnë në SHBA për të lindur  në tokën amerikane. Shtëpia e Bardhë ka theksuar se praktika e lindjes në SHBA , me qëllim dhënien e nënshtetësisë amerikane fëmijës, i njohur si […]

Viti 2019 ka rezultuar me dyfishim “vizitash” në Shqipëri, me qëllim trajtimet shëndetësore. Sipas publikimit më të fundit të Institutit të Statistikave, ndryshimi vjetor nga 2018 është me 138.4%.Në të vërtetë, hyrjet në Shqipëri për qëllime shëndetësore nuk kanë qenë në shifra të larta as përgjatë vitit 2018 dhe as përgjatë vitit 2019, megjithatë kjo […]

Një nga aspektet më pak të dëgjuara të ngohjes globale është ndryshimi i tokës së planetit. Tharja e tokës është një problem që prek vendet mesdhetare por tani po prek dhe disa vende të tjera si Hungaria. Efekti negati i ndryshimit të klimës mund të shihet në shpërndarjen ekstreme të reshjeve. Disa rajone bëhen më […]

Janë më shumë se 100 monedha të njohura në botë që mund të bien në pesë vitet e ardhshme, ka thënë ministri brazilian i Ekonomisë, në Forumin Ekonomik Botëror. Vendet europiane futën 20 vite më parë monedhën e përbashkët, duke lejuar qarkullimin e qytetarëve pa patur nevojë të ndryshonin paratë e tyre. Kjo mund të […]

Iphone-i i lirë që është përfolur për muaj me radhë, do të hyjë në prodhim në muajin shkurt dhe kompnia do ta zbulojë për publikun në mars. Lajmin e ka bërë të ditur agjencia “Bloomberg” e cila citon persona pranë Apple.Pajisja do të jetë Iphone me kosto të ulët pas Iphone SE të vitit 2016. […]

Pekini ka anulluar festimet e Vitit të Ri në shkallë të gjerë në përpjekje për të kontrolluar përhapjen në rritje të koronavirusit të ardhur nga qyteti Wuhan. Në mënyrë që të kontrollohet epidemia,të mbrohet shëndeti dhe jeta e njerëzve, të zvogëlohet mbledhja masive dhe të sigurohet që njerëzit të kenë një Festival Pranvere paqësor, është […]

Pasagjerët të cilët kanë zbritur në orën 5 të mëngjesit të djeshëm në  Romë nga qyteti kinez Wuhan, janë kontrolluar për shenja të kontravirusit të ri.Siç kanë  bërë me dije mediat italiane, kontroli i 202 pasagjerëve dhe ekuipazhit ishte i pari i këtij lloji pasi autoritetet shëndetësore italiane kanë urdhëruar masa të posaçme kontrolli për […]

Turizmi  shqiptar synon të hyjë në tregjet botërore të turizmit. Në takimin e minsitrave përgjegës për turizmin, përfaqësuesve të Komisionit Europian e aktorëve influent në këtë industri, Shqipëria u soll në vëmendjen e të gjithëve për industrinë e konsoliduar turistike dhe solidaritetin e kësaj të fundit në përballimin e situatës post-tërmet. Drejtoresha Rajonale për Europën […]


Current track

Title

Artist

Background