Author: rt

Shqiperia terheq vemendjen e tur operatoreve polake gjate panairit te Varshaves! Shqiperia ka terhequr nje vemendje te larte ne panairin me te madh te turizmit ne Poloni “World Travel Show” 2018. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi gjate nje takimi te zhvilluar ne Varshave, me aktore te rendesishem te turizmit polak, eshte shprehur se […]

Turizmi mjeksor ne Turqi sjelle kete vit mbi 1.5 miliard$   Turqia pret te fitoje mbi 1.5 miliard $ nga turizmi i shendetit kete vit. Kete ka deklaruar se fundmi kreu i Shoqates Turke te Agjencive Turistike. Vetem gjate pjeses se pare te vitit, te ardhurat nga turizmi i shendetit ne Turqi u rriten me […]

Abu Dhabi priti rekord turistesh gjate gushtit Abu Dhabi pa rritje dyshifrore te turisteve gjate muajit gusht te ketij viti. Sipas te dhenave te Departamentit te Kultures dhe Turizmit ne vend gjate gushtit mbi 500 mije turiste u shenuan nje Abu Dhabi, nje rritje 10.5% me shume sesa viti i kaluar. Ky tren ka bere […]

ITB Asia kete vit me nje nder edicionet me te suksesshme Nje prej panaireve me te medhenje ne bote te turizmit qe perfundoi me sukses edicionin 2018 gjate kesaj jave ka arritur te terheqe nje rekord vizitoresh kete vit. Sipas te dhenave post event nga organizatoret , panairi nderkombetar i turizmit ne Singapor arriti te […]

Riviera shqiptare rremben serish vemendjen e blogeres se famshme te udhetimeve Gazetarja e famshme e turizmit Francesca Masotti ne blogun e saj “Letters from Balcans” serish i ka dedikuar nje shkrim Shqiperise. Shqiperia ofron plazhe qiellore, uje kristal dhe keshtjella ne male. Nderkohe Riviera eshte vendi me interesant ne Shqiperi sipas gazetares. Dhermi, Drymadhe, Himare, […]

Kush do te jete qyteti me i madh ne bote ne 2030? Ne po perballemi me nje epoke te re ne historine e urbanizimit. Pese qytete te reja mega do te mbizoterojne ne bote deri ne vitin 2030. Ne vitet ’50, New York ka mbajtur kreun, por shpejt ia dha Tokios. Vitin e kaluar, 26 […]

“Despacito” vijon te thyeje rekorde Nese degjoni nje fragment te vijes melodike apo zerit te kengetareve me siguri do ju kujtohet kenga. Behet fjale per hitin mjaft te degjuar dhe te popullarizuar “Despacito”, e kenduar nga Luis Fonsi dhe Daddy Yankee qe po thyen çdo rekord.Deri me tani kenga ka kaluar shifren e pese miliarde […]

Ja kush eshte vogelushja qe pret Guinnes pasi ka vizituar 50 shtetet amerikane   Harper Yeats  eshte bebja me e vogel ne bote qe ka vizituar  50 shtete te SHBA-se. Harper eshte vetem gjashte muajshe por po ben xhiron ne rrjetet sociale ne saje te aventures te vecante ne te cilen eshte bere pjese fale […]

Raketa “Ariane 5” niset drejt Merkurit per mision eksplorimi Nje mision europiano-japonez hapesinor, pa ekuipazh, i mbiquajtur “BepiColombo”, eshte nisur per ne hapesire mengjesin e kesaj te shtune nga territori i Guianes Franceze, per te hetuar mbi mistere te ndryshme qe rrethojne sistemin diellor. A eshte berthama e Merkurit e lengshme, apo e ngurte? Pse, […]

Lonely Planet: “Shqiperia pjese e ekskursioneve te aventures ne Ballkan” Lonely Planet ka shkruar se fundmi se Shqiperia eshte pjese e ekskursioneve per adhuruesit e Ballkanit. “High Scardus Trail”,shtegu 495 kilometrash qe mbulon trekendeshin nderkufitar midis Shqiperise, Kosoves dhe Maqedonise dhe qe mund te pershkrohet ne afro 20 dite eshte bere pjese e shkrimit te […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background