Author: Radio Travel

Prej kohësh, Argjentina është zhytur në krizë duke shkuar kështu drejt një emergjence humanitare të paprecedent, duke vënë në diskutim ushqyerjen e një pjese të mirë të popullsisë. Lidhur me krizën që ka kapur Argjentinën, Parlamenti dhe Senati kanë miratuar një ligj të jashtëzakonshëm që parashikon një paketë masash për të përballuar urinë deri në […]

Pas skandalit ku u vodhën miliona të dhëna të përdoruesve, Facebook ka marrë masa që të mos ndodhë më një gjë e tillë. Një bord i ri mbikqyrës me 11 deri në 40 anëtarë do të shqyrtojë ankesat si dhe do të bëjë rekomandime për ndryshime. Kjo do të jetë në formën e gjykatës. Vetë […]

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ndezur alarmin për një epidemi të mundshme globale, mundësitë e së cilës po rriten çdo ditë. Raporti alarmant është hartuar nga një grup ekspertësh ndërkombëtarë të shëndetit të cilët midis të tjerave kanë thënë se bota nuk është e përgatitur për epideminë që mund të shpërthejë. Kërcënimi është serioz, kur […]

Greta Thunberg, 16 vjeçarja suedeze e njohur në të gjithë botën si aktiviste për çështjen e klimës, ka sfiduar Kongresin Amerikan teksa ka folur para komisionit special për krizën klimatike. Ajo nuk i ka kursyer kritikat ndaj ligjvënësve amerikanë duke iniciuar një apel për nevojën për të dëgjuar shkenctarët për t’u bërë bashkë dhe për […]

Pasagjerët që udhëtojnë me shërbimin e hekurudhave në Gjermaninë veriore janë përballur me anullime dhe vonesa gjatë ditës së djeshme, pas një stuhie e cila ka prekur gjithë rajonin. Erërat e forta kanë rrëzuar disa pemë në linjat hekurudhore duke bërë që të anullohen shumë udhëtime, ndërkohë që pastrimi ka vijuar me ritme të shpejta. […]

Ishulli Giglio në Itali nisi të mbipopullohej nga turistët pas fundosjes së anijes turistike Costa Condordia në vitin 2012. Xhirot me varkë për të parë anijen lulëzuan, derisa kjo e fundit u zhvendos për t’u shkatërruar në Genova disa vite më vonë. Mijëra pjesë të mjeteve të fundosura në mbarë botën bëhen magnet i turistëve […]

Pilotët e kompanisë ajrore, “British Airways” kanë anuluar grevën e radhës, që ishte planifikuar të mbahej më 27 shtator. Javën e kaluar, greva e thirrur nga unioni i pilotëve, Balpa, ka detyruar kompaninë të anulojë gati të gjitha fluturimet.Greva është pasojë e negociatave të dështuara në mes të unionit dhe kompanisë ajrore, e cila ka […]

Duke parë ndotjen e madhe të ajrit dhe problemet e mëdha me transportin publik në Paris, një kompani e inovacionit ka një zgjidhje që përfshin lumin e Senës. Fluska, siç quhet kjo “taksia fluturuese”, është e mbështetur në energjin elektrike dhe pluskon mbi ujë me “krahët e saj” – si dhe ka kredenciale të tjera […]

Muaji gusht ka patur një rritje të ndjeshme të eksporteve në krahasim me të njëjtën periudhë një vit më parë. INSTAT ka bërë të ditur se gjatë kësaj kohe janë rritur eksportet me vende si Kosova, Gjermania dhe Kina.Përsa i përket importit, rritjet më të mëdha për muajin gusht kanë qenë me Italinë, Kinën dhe […]

Një operacion ndërkombëtar, i quajtur “Eklipsi”, më i madhi i kryer ndonjëherë i fokusuar te televizionet private, ka nisur mëngjesin e të mërkurës .Objektiv janë fenomemet e ndërhyrjeve të paligjshme në sinjale web-digjital. Bëhet fjalë për një hetim teknik informatik jashtëzakonisht të detajuar të shpërndarjes së sinjaleve në streaming, për përcaktimin e sinjaleve pirate. Në […]


Current track

Title

Artist

Background