Author: Design Design

Kompania e mirënjohur Apple tanimë do të vijë me disa përmirësime madhore dhe me disa hile rreth funksionimit të iPhonit. Celulari i ri ka një dritë të gjelbër dhe portokolli në cep që tregon se kur një aplikacion përdor mikrofonin apo kamerën e celularit tuaj. Nëse drita ndizet do të thotë se programet po përgjojnë […]

Mediat greke raportojnë se një fermer 63-vjeçar me origjinë shqiptare është gjetur i vdekur në Karditsa. Për fat të keq shqiptari shënon kështu viktimën e dytë nga moti i keq në Greqi. Ditën e djeshme ai po kërkohej nga djali, ndërkohë që sot është gjendur i pajetë nga ekipi i shpëtimit. Situata në zonat e  prekura […]

Mbrëmjen e 31 tetorit, do të shfaqet Hëna Blu dhe kësaj radhe të gjithë do të kenë mundësi ta shohin me sy të lirë. E parashikuar të ndodhë Ditën e Halloween-it, hëna blu do të ketë një ndriçim dhe nuancë ndryshe. Shfaqja e saj ndodh shtatë herë, çdo 19 vjet dhe Hëna Blu e radhës […]

Gjermania është i vetmi vend i Bashkimit Evropian që lejon reklamat e duhanit në hapësirat publike, por ditën e djeshme Dhoma e Lartë e Parlamentit ka miratuar një ligj që ashpërson disi qasjen ndaj kësaj fushe delikate. Sipas këtij ligji, duke filluar nga viti 2021, reklamat për duhanin do të ndalohen në kinema tek filmat […]

Referuar të dhënave të publikuar nga Eurostat për vitin 2018, 82.9% e udhëtimeve të pasagjerëve janë kryer me makinë, 9.3% me autobus dhe vetëm 7.9% me tren. Mes vendeve anëtare të BE-së, përqindjen më të mëdha të lëvizjes me makinë e ka Lituania me 90.4%. Në vend të dytë është Portugalia me 88.4% dhe në […]

Një paisje e vogël sa dora, prodhuar nga kompania “Silicon Valley”  ka marrë miratimin nga qeveria amerikane si një paisje efektive që teston individin për COVID-19.  Risia e kësaj paisjeje të vogël që mban emrin “Visby Medical” është se e nxjerr rezultatin e testimit brenda disa minutave.  Aktualisht kjo paisje është shumë e përshtatshme për […]

Edhe pse mendohet se një veprim i këtillë mund të tensionojë marrëdhëniet me Pekinin, duke nisur nga sot SHBA ndalon përfundimisht shkarkimin e aplikacionit me bujë të madhe “Tik Tok”. Ndërkohë që deri më datë 12 nëntor do të jetë ndaluar përfundimisht përdorimi i tij, së bashku me aplikacionin e njohur kinez “We Chat”. Ky […]

Në qytetin Lanzhhou të Kinës  3245 njerëz janë infektuar me bakterin e brucelozës, sëmundje që shkaktohet nga kontakti me kafshët e infektuara apo direkt me bakterin brucella. Kjo ngjarje e pakëndshme ka ndodhur si rrjedhojë e një incidenti nga një kompani farmacautike ku aksidentalisht pati një rrjedhje të bakterit nga vendi ku mbaheshin, të cilat […]

Tirana International Airport njofton se fluturimet e konfirmuara për këtë të shtunë janë plot 18 dhe destinacionet specifike mund t’i gjeni të plota në faqen zyrtare të aeroportit “Nënë Tereza”.  TIA u bën thirrje atyre që mund të udhëtojnë të kontaktojnë kompanitë ajrore përpara çdo udhëtimi dhe shtetet pritëse për rregullat e karantinës.  Kujtojmë se rezidentët […]

Mbi 7 mijë qytetarë të Kosovës, në orët e para të mëngjesit të kësaj të shtune kanë kaluar në Morinë dhe destinacioni kryesor i tyre është bregdeti. Fluksi i makinave sipas autoriteteve ishte thuajse i njëjtë me fundjavat e tjera. Mesa duket pavarësisht lajmeve se cikloni i paralajmëruar do të ndikonte në uljen e temperaturave […]


Current track

Title

Artist

Background