Author: Radio Travel

Page: 3

Duke nisur nga dita e sotme, kategorisë së kuqe në Republikën Ceke, do t’I shtohen dhe Gjermania, Danimarka, Lihtenshtajni, Islanda dhe Andorra. Autoritetet çeke kanë vendosur të forcojnë kufizimet e hyrjes për të gjithë ata udhëtarë që vijnë nga vendet e përmendura më sipër, pas një rritje të numrit të rasteve të infektimeve me Covid-19. […]

Pandemia e Covid-19 ka shkaktuar pasiguri në udhëtimet globale, duke përfshirë këtu edhe Gjermaninë, e cila ka mbajtur masa të rrepta kufizimesh. Gjermania ka filluar të lejojë hyrjen e udhëtarëve nga disa vende që nga korriku I 2020, por megjithatë për momentin nuk është e mundur të hysh në territorin e këtij të fundit për […]

Në kantierin Qukës-Qafë Plloçë, vijojnë punimet për ndërtimin e këtij aksi rrugor, që shkurton distancën dhe kohën e udhëtimit drejt juglindjes së vendit por njëkohësisht rrit edhe sigurinë rrugore. Kryeministri, Edi Rama ka zbuluar disa pamje nga ky aks, I cili pritet të na njohë me një tjetër pjesë të Shqipërisë magjepsëse sa I takon […]

Me një rritje aktuale të rasteve me Covid-19 dhe tendencës në rritje të shifrave përgjatë dimrit por edhe me Krishtlindjet në prag, duket se Italia ka vendosur të marrë disa masa përforcuese ndaj mbrojtjes së virusit. Qeveria italiane po përgatitet të nisë të ashtuquajturëm ‘’Super Green Pass’’, në mënyrë që të mbrojë më mirë të […]

Agjensitë turistike të Turqisë kanë nisur një fushatë rezervimesh të hershme “me çmime tërheqëse dhe të përballueshme” për sezonin turistik 2022. Njoftimi erdhi në një kongres turistik të organizuar nga Shoqata e Agjencive Turke të Udhëtimit. Mësohet se fushata do të jetë e vlefshme për një gamë të gjerë formash turistike dhe jo vetëm për […]

Xhamajka ka filluar të relaksojë më shumë rregullat e udhëtimit të lidhura me pandeminë duke hequr karantinën për vizitorët e vaksinuar. Xhamajka ishte një nga destinacionet e para të Karaibeve që mirëpriti turistët vitin e kaluar, por e bëri këtë duke i kufizuar ata në zona të caktuara. Sot kjo gjë ka ndryshuar pasi ishulli […]

Dekorimet e Krishtlindjeve shkëlqejnë kundër arkitekturës simpatike të qytetit të vjetër të Bazelit, duke e transformuar qytetin në Rhine në tregun më të madh të Krishtlindjeve në Zvicër. Tregjet do të hapen më 25 nëntor dhe do të mbyllen më 23 dhjetor. Vizitorët mbi moshën 16 vjeç duhet të paraqesin një certifikatë të vlefshme vaksinimi […]

Autoritetet austriake kanë njoftuar se vendi po kryen më shumë se 10.000 kontrolle në javë pasi 500 certifikata false COVID-19 janë zbuluar që nga marsi. Certifikatat ose dokumente të tjera ekuivalente kontrollohen fillimisht në të dhënat që ato përfshijnë dhe më pas krahasohen me informacionin që disponohet në kartën e identifikimit, duke përfshirë edhe foton […]

Edhe këtë vit pjesa më e madhe e shqiptarëve kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë vendit, me një kërkesë që rritet çdo vit, pavarësisht pandemisë. Çmimet e leverdishme, ofertat dhe rritja e vaksinimit të popullatës i japin mundësi që të udhëtojnë në destinacione që lejohen udhëtimet për arsye turistike. Rezervimet më të shumta […]

Pilula anti-COVID e prodhuar nga kompania amerikane Merck, ka marrë dritën jeshile të aprovimit. Agjencia Evropiane e Barnave sqaron se kjo pilulë duhet të jepet brenda pesë ditëve nga simptomat e para për të shmangur përkeqësimin. Po ashtu bëhet e ditur se pilula duhet të merret dy herë në ditë për pesë ditë me radhë, […]


Current track

Title

Artist

Background