Author: Radio Travel

Greqia po synon të mbajë të qëndrueshme flukset turistike në vjeshtë, tha ministri i Turizmit Vassilis Kikilias, duke shtuar se mbajtja e fluturimeve hyrëse nga SHBA do të kontribuojë shumë në rritjen e turizmit në tetor dhe nëntor. Në një intervistë për transmetuesin publik ERT të martën, Kikilias konfirmoi lajmin se Greqia po priste që […]

Australia planifikon të hapë kufirin e saj ndërkombëtar deri në Krishtlindje duke hequr një nga kontrollet më të rrepta në botë mbi udhëtimet jashtë shtetit që nga fillimi i pandemisë. Australianët do të jenë në gjendje të udhëtojnë jashtë vendit, pa asnjë kufizim në destinacion, pasi shkalla e vaksinimit në shtetin e tyre përkatës arrin […]

Industria turistike e Tajlandës është duke u tronditur nga pandemia dhe zyrtarët duan të hapin më shumë destinacione për turistët, pavarësisht rritjes së rasteve të Covid-19. Numrat nuk janë ende në nivelet e dëshiruara. Që nga 1 korriku, turistët kanë qenë në gjendje të vizitojnë ishullin pa pasur nevojë të karantinohen, me kusht që ata […]

Si rrjedhojë e numrit të lartë të turistëve, jeta në Venecia është shtrenjtuar. Shumë prej banorëve janë zhvendosur nga qyteti pasi i konsiderojnë sfiduese çmimet, por edhe kostot për të blerë një shtëpi. Pesë vjet më parë Venecia kishte rreth 67 mijë banorë dhe sot kanë mbetur 50.000 prej tyre. Turizmi masiv e bën jetën […]

Ivanka Trump, vajza e ish-Presidentit të SHBA-ve Donald Trump këtë verë zgjodhi Shqipërinë për të pushuar. Eksperti i turizmit, Auron Tare tregoi se Ivanka ndodhej në Shqipëri në muajin korrik në një vizitë private, ku ka qëndruar për 6 ditë. Tare tregon se Ivanka Trump përshkoi me jaht të gjithë vijën bregdetare shqiptare. Sazani, Porto […]

“Wonder of the Seas” quhet anija më e madhe në botë, e cila do të nisë lundrimin 4 marsin e vitit të ardhshëm. Ajo ka 2867 dhoma dhe mund të strehojë 6988 turistë. Përmban bare private, restorant, pishinë dhe suita tepër luksoze. Në dispozicion të turistëve do të jetë një ekuipazh prej 2300 personash, teksa […]

Në Zvicër është hapur një shkollë shqipe në mënyrë që komuniteti i vegjëlve shqiptarë të mësojnë gjuhën dhe kulturën. Shkolla shqipe mësohet se është hapur në qytezën Cham, Kanton Zug. Lajmin e bën me dije Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Bernë dhe bën thirrje ndaj prindërve dhe nxënësve që të bashkohen në këtë përpjekje […]

Sipas të dhënave zyrtare, Portugalia ka vaksinuar 80% të popullsisë me dy dozat e vaksinës anti-COVID. Portugalia është bërë kështu  një nga kombet me shkallën më të lartë të vaksinimit. Të gjithë të rriturit mbi 65 vjeç dhe gjysma e të rinjve të moshës 12-17 vjeç tani janë vaksinuar plotësisht. Nga ana tjetër të gjithë […]

“Varianti Delta po dominon në të gjithë botën”, kështu është shprehur Maria Van Kerkhove, drejtuese teknike për COVID-19-ën në Organizatën Botërore të Shëndetësisë. Më pak se 1% ka mbetur aktualisht në qarkullim nga variantet alfa, beta dhe gama. Rezulton se infektimet e reja ditore dhe numri i njerëzve të shtruar në pjesën më të madhe […]

Drejtoria e Përgjithshme Detare bën të ditur se në periudhën maj-gusht mbi 75. 000 udhëtarë vendas dhe të huaj kanë vizituar dhe kanë përdorur mjetet lundruese në liqenin e Komanit, Fierzës dhe lumin e Shalës. Konkretisht në periudhën maj – gusht 2021 mjetet lundruese kanë transportuar 4634 autovetura, 587 furgona, 64 autobuzë dhe 495 motorra. […]


Current track

Title

Artist

Background