Travel news

Po zhvillohet ne Frankfurt nje prej organizimeve me te rendesishme te industrise se takimeve dhe eventeve , panairi i turizmit IMEX 2018. Ky event tradicional per Frankfurtin mbahet ne qendren e ekspozitave te qytetit me pjesmarrjen e me shume se 3500 ekspozitoreve nga 150 vende te cilet paraqesin produktin e tyre perpara vizitoreve. Gjate panairit […]

Sipas te dhenave te fundit te INSTAT, çmimet ne sherbimet e akomodimit jane gjithnje ne trend rrites. Ne vjeshten e vitit te kaluar, per te lehtesuar sherbimet e turizmit, qeveria ka reduktuar TVSH-ne ne sherbimet e akomodimit dhe furnizimit ne 6% nga 20% qe ishte me pare. Por rritja e çmimeve te hotelerise eshte duke […]

Shqiperia dhe Serbia nenshkruan dje marreveshjen per oferte te perbashket turistike per vendet e treta. Fale kesaj marreveshjeje te nenshkruar  ne Beograd nga ministri i Turizmit dhe Mjedisit ne Shqiperi dhe ministri i Turizmit ne Serbi do te mundesohet bashkepunimi mes dy vendeve kryesisht ne fushen e turizmit. Promovimi i perbashket mes Shqiperise e Serbise […]

Marredheniet midis Rusise dhe Turqise po ecin gjithnje e me perpara dhe dy vendet kane vendosur qe 2019 ta percaktojne si Vitin Kulturor midis tyre. Kete gje e ka njoftuar ambasadori rus ne Turqi. Nje program intensiv me aktivitete kulturore eshte pergatitur ne te dy vendet qe synon te promovoje vlerat kulturore te Rusise ne […]

Kina burimi me i rendesishem per shpenzimet turistike ne bote!   Statistikat nga Organizata Boterore e Turizmit e Kombeve te Bashkuara tregojne se Kina ishte burimi me i rendesishem i tregut per shpenzimet turistike ne vitin 2017. Organizata njoftoi se ne vitin 2017, turistet kineze shpenzuan gjithsej 258 miliarde $ ne udhetimet turistike nderkombetare.Shifrat e […]

“Lezha Gatuan” , festivali qe promovon qytetin per turistet Gastronomia eshte vene ne qender te vemendjes per te promovuar qytetin e Lezhes kete periudhe. Festivali i Gastronomise “Lezha Gatuan”, pritet te promovoje ne qytetin verior, kete vlere te spikatur te zones. Restorante, kuzhiniere, prodhues dhe te apasionuar pas kuzhines do te sjellin produktin lokal ne […]

Rritet numri i turisteve ne Mal te Zi! Ne Mal te Zi turistet po vijojne te shtohen me afrimin e sezonit turistik. Kete e kane konfirmuar autoritetet e sektorit turistik te vendit pas nje studimi ne lidhje me shifrat e prenotimeve te bera per muajit janar – mars ne kete destinacion. Sipas te dhenave numri […]

Valencia, qyteti me i mire europian per t’u vizituar me femijet! Valencia eshte shpallur qyteti me i mire europian per t’u vizituar me femijet ne vitin 2018. Destinacioni turistik ne bregun lindor te Spanjes, eshte cilesuar ideal per femijet. Vleresimin e ka bere websitti i specializuar per udhetimet turistike per femije Bimboinviaggio. Sipas nja artikulli […]

Spanja dhe Greqia kryesojne rezervimet per kete sezon veror!   Spanja dhe Greqia duket se jane destinacionet qe do te mbizoterojne ne zgjedhjet e turisteve per kete vit. Nje raport i fundit i Thomas Cook tregon se ne Europe rezervimet me te shumta early booking kane shkuar per keto dy vende per shkak te bukurive […]

Italia perqendrohet tek turizmi detar me projekte te reja!   Italia vlereson turizmin detar duke u perqendruar ne investime te reja. Sipas kreut te Federturismo per te zhvilluar turizmin e lundrimit duhen forcuar dhe integruar rrjetet infrastrukturore ekziestuese ne vend duke krijuar lidhje te reja mes porteve dhe duke rritur cilesine e sherbimit. Vitin e […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background