itali

Plazhet shqiptare kete vit me cilesi shume te mire.
Travel News

Kete vit plazhet shqiptare jane te nje cilesie shume te mire. Agjencia Kombetare e Mjedisit ka bere nje monitorim kampionimi ne 102 pika pergjate vijes bregdetare dhe ka realizuar monitorimin e ujerave lares ne 20 plazhe. Nga analizat rezulton cilesi shume e mire ne rreth 99 pika monitorimi. Ne baze rezultateve per vitin 2017 rezulton se cilesia e ujerave larese eshte shume e mire ne plazhet e Divjakes, Velipojes, Tales, Shengjinit, Gjiri te Lalzit, Golemit, Qerretit, Spillese, Orikumit, Zvernecit, Vlores,...

Like
210
0
Wednesday, 07 June 2017
Nis ne Frankfurt IMEX 2017.
Travel News

Eshte hapur sot ne Gjermani dita e pare e IMEX 2017, panairi nderkombetar i turizmit te takimeve dhe eventeve. Eventi qe po zhvillohen ne qendren e ekspozitave ne Frankfurt ka terhequr vemendjen e mijra profesionisteve te turizmit nga e gjithe bota. Diskutimet kryesore ne panelet e panairit do te perqendrohen kryesisht ne turizmin MICE dhe menyrat per ta zhvilluar me shume ate si dhe ne promovimin e destinacioneve me te mira per turizmin e takimeve dhe eventeve. IMEX 2017 do...

Like
136
0
Tuesday, 16 May 2017
BE miraton liberalizimin e vizave per Ukrainen.
Travel News

Shtetet anetare te Bashkimit Evropian miratuan sot liberalizimin e vizave per qytetaret e Ukraines.Perfaqesues te Keshillit Evropian dhe te Parlamentit Evropian do te vulosin vendimin ne Strasburg, me 17 maj.Nderkaq, regjimi pa viza per Ukrainen do te hyje ne fuqi nga 11 qershori.Vendimi do te vleje per te gjithe qytetaret ukrainas qe kane pasaporta biometrike.Ata do te mund te hyjne pa viza ne te gjitha shtetet e BE-se, perveç Irlandes dhe Britanise, dhe do te mund te qendrojne deri ne...

Like
186
0
Thursday, 11 May 2017
Shqiperise do t’i shtohet se shpejti nje tjeter linje ajrore.
Travel News

Kryeministri Edi Rama si dhe drejtori i Bordit Ekzekutiv te kompanise Turkish Airline, prezantuan projektin per krijimin e nje linje ajrore shqiptare.Kjo linje tha Kryeministri Rama, do te sjelle nje epoke e re ne kete sektor.Ne nje konference te perbashket per shtyp nga Kryeministria, Rama tha se projektimi i kesaj linje ajrore shqiptare po behet ne mbeshtetje te presidentit turk , ndersa shprehu bindjen se fluturimi i pare do te kryhet brenda ketij viti. Rama tha se cilesia e sherbimit...

Like
189
0
Monday, 08 May 2017
no-cover
Travel News

Nisi sot ne Port de Versajes ne Paris eventi Iftm Top Resa 2016, ekspozita nderkombetare per turizmin dhe udhetimet. Me pjesmarrjen e me shume se 1300 kompanive turistike nga 160 vendet te botes dhe me mundesi te shumta per bashkepunim Iftm konsiderohet nje nder eventet me te rendesishme te turizmit nderkombetar. Agjencia Kombetare e Turizmit se bashku me tur operatoret me presigjoz ne vend jane pjese e ekspozites nee pavionin shqiptar me produktin turistik te vendit tone qe pritet te...

Like
406
0
Tuesday, 20 September 2016
no-cover
Travel News

18 notare amatore britanike dhe 2 franceze, mes të cilëve edhe 2 femra, do të përpiqen sot për të kaluar me not ngushticen e Korfuzit, si pjesë e një aktiviteti ndërkombëtar të organizuar nga Agjencia Kombëtare e Bregdetit. Kjo është hera e parë që një numër kaq i madh notarësh bëjnë përpjekje për të notuar nga brigjet shqiptare drejt atyre të Korfuzit. Organizatori britanik, theksoi se kjo do te jete një mundësi e shkelqyer të promovonim një aktivitet të tille...

Like
424
0
Saturday, 10 September 2016
no-cover
Travel News

Do te jete I ndjeshem efekti qe Lojrat Olimpike Rio 2016 do te lene ne turizmin e Brazilit kete vit. Ky eshte rezultati qe del pas nje studimi qe ka bere Euromonitor International. Flitet per nje rritje te numrit te turisteve nderkombetare kete vit me me shume se 7.2% nga viti i kaluar. Numri total I tyre pritet te arrije ne 6.3 milione. Lojrat olimpike jane kontribuesi me i madh ne kete rritje edhe pse nuk flitet per te njejten...

Like
462
0
Saturday, 06 August 2016
no-cover
Travel News

Me nje rritje prej 6.5% te presences se turisteve ne gjatse muajt e pare te kletij viti, krahasur me te njejten periduhe te nje viti me pare, Capri eshte renditur nje nder destinacionet me te preferuara italiane por dhe mesdhetare te pushimeve per 2016. Vete zyra e statistikave turistike te ishullit thote se rezervimet per kete sezon veror kane qene teper te kenaqshme me nje zenie te pothuajse 70 % te strukturave ne ishull. Me se shumti interesi ka qene...

Like
318
0
Friday, 29 July 2016
no-cover
Travel News

Festa Kombetare e Dites se Lirise ne Itali , 25 prilli do te festohet nepermjet aktiviteteve te shumta dhe do te shoqerohet me udhetimet e miliona italianeve. Nje nder nismat qe eshte ndermarre nga autoritetet e vendit fqinj eshte edhe hapja e muzeumeve per vizitoret vendas dhe te huaj qe do te udhetojne drejt Italise. Sipas te dhenave te Ministrise se Kultures dhe Turizmit ne Itali do te jene te hapura gjate gjithe dites per turistet monumente dhe site arkelogjike...

1
300
0
Saturday, 23 April 2016
no-cover
Travel News

Te besh turizem ne Itali do te vije edhe kete vit ne edicionin e 17. Panairi i turizmit do te mbahet ne Rome ne Sallone delle Fontane duke nisur nga 16 marsi. Ky event do te jape mundesine per te gjithe pjesmarresit te shohin gjendjen e shendetit te turizmit ne vend dhe te japin propozime per trendet e ardhshme ne turizmin italian. Eventi do te mbledhe kete vit 1500 pjesmarres, perfaqsues te kompanive me te njohura turistike te Italise por...

Like
681
0
Tuesday, 01 March 2016