Atraksione

Greqia ben hapa para ne zgjatjen e sezonalitetit!   Zgjatja e sezonalitetit ne Greqi duket nje objektiv i veshtire per tu arritur megjithate shifrat e ketij viti jane optimiste sipas autoriteteve. Te ardhurat e muajit mars nga vizitat turistike kane arritur ne 203.3 milione euro, nje rritje me 7.8% me shume se marsi i vitit […]

Kete vit me shume udhetime brenda kontinentit   Instituti i analizave per udhetimet ne Europe  ka treguar se turistet e kontinentit do te udhetojne me shume brenda europes kete vit. Sipas analizave do te rritet me me shume se 5% fluksi i udhetimeve sesa vitin e kaluar. Nderkohe te dhenat qe jane publikuar edhe nga […]

Turqia kalon Spanjen dhe Greqine, destinacioni me i preferuar i kesaj vere!  Turqia mund te superoje Spanjen dhe Greqine per tu shpallur destinacioni me i preferuar i kesaj vere. Parashikimin e ka dhene operatori prestigjoz Thomas Cook qe ka theksuar qe edhe pse per momentin ne vend te trete , Turqia do te zere vendin […]

Rafting ne Osum, eksperienca qe terheq turiste nga e gjithe bota! Sporti i raftingut ne  kanionet e lumit Osum tashme eshte mjaft popullor. Qindra te rinj nga thuajse gjithe Shqiperia, por edhe te huaj, gjate muajit te fundit kane udhetar drejt ketij lumi per te jetuar aventuren mes rrjedhes se rrembyeshme dhe lartesive  te egra te […]

Wanderlustingk: Berati, nje nga qytetet me te bukura shqiptare!   Wanderlustingk.com, nje prej blogjeve turistike me te njohura te vitit te fundit i ka kushtuar nje shkrim promovues Shqiperise turistike duke u ndalur vecanerisht tek qyteti i Beratit. Sipas blogut amerikan  ai eshte nje nga qytetet me te bukura te Shqiperise dhe rendit tri arsye […]

Mbyllet me sukses edicioni i 25-te i Arabian Travel Market! 100 ekspozitore me shume ka pare edicioni i ketij viti i Arabian Travel Market, panairit me te rendesishem te turizmit per vendet arabe. Konsideruar si nje dritare kryesore per sektorin turistik te rajonit te Gjirit , edicioni i 25 i eventit zhvilluar ne Dubai Trade […]

Antalia me rritje befasuese te turisteve kete vit! Antalia nje prej destinacioneve me te preferuara te pushimeve ne Turqi po sheh nje rritje te presences turistike kete fillim sezoni. Sipas autoriteteve vendase Antalia , do te prese kete vit gati 3.5 milione turiste ruse dhe 1.5 milione turiste ukrainas qe do te perbejne edhe numrin […]

Shqiperia me 3390 burime turistike! Shifra e gjithe burimeve turistike ne Shqiperi sipas nje bilanci te bere se fundmi dhe te publikuar nga Ministria e Turizmit dhe Mjedisit eshte 3390. Qarku me pasurite me te medha eshte ai i Gjirokastres, me 697 burime qe nis me Kalane e qytetit, qe eshte me perfaqesuesja dhe mbyllet me […]

Culture Trip: Shqiperia nje nder vendet me te bukura ne Europe! Culture Trip kushton ne prag te sezonit shkrimin e radhes per Shqiperine duke u ndalur tek plazhet e jugut te vendit. Sipas websitit turistik riviera shqiptare eshte nje nga vendet me te bukura ne Europe per t’u vizituar. Ne shkrimin e fundit shoqeruar dhe […]

“Ulza Eco Park”,  nje model per ekoturizmin! Parku Natyror i Liqenit te Ulzes do te shnderrohet ne “Ulza Eco Park”, modelin e pare te destinacionit te ri ekoturistik. Ne 5-vjetorin e shpalljes se Liqenit park natyror, Ministri i Turizmit dhe Mjedisit nenshkroi marreveshjen per krijimin e ketij parku se bashku me Agjencine Kombetare te Zonave […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background