Travel News

Page: 7

Zona historike te rrezikuara? Vizitojini virtualisht! Skanime te rezolucionit te larte 3D te me shume se 25 zonave historike anembane botes jane prezantuar per publikun me qellimin e thjeshte mbrojtjen e objekteve te veçanta. Teknika te sofistikuara jane perdorur per realizimin e tyre ndersa nje pjese e pamjeve u realizuan me drone.Monumente historike ne çdo […]

Apple redukton prodhimin e IphoneX, nuk ka shitje! Apple reduktoi prodhimin e iPhone X per tremujorin e pare te ketij viti dhe te njejten mase, ndoshta edhe me drastike pritet qe te marre edhe per tremujorin qe sapo ka nisur. Sipas Wall Street Journal, drejtuesit e Apple e ndermoren kete mase te detyruar nga shitjet […]

Danezet kerkojne qe “lumturia” e tyre te mbrohet nga UNESCO! Danimarka do t’i kerkoje Agjencise Kulturore te Kombeve te Bashkuara, UNESCO, te njohe dhe mbroje zyrtarisht lumturine e vendit. Dihet qe Danimarka eshte nje nder vendet me shkallen me te larte te  mirqenies ne bote dhe ne te gjitha studimet mbi popujt me te lumtur […]

Mire se vini ne “Ishullin e Njebrireshave”!   Ne ujrat e Subic Bay , 120 km larg nga Manila ne Filipine eshte hapur nje nder atraksionet turistike me te vecanta. Behet fjale per ate qe quhet The Inflatable Island , thene ndryshe “Ishulli i Njebrireshave”. Ky ishull eshte nje parajse e vertete per ata qe […]

Brigjet me te preferuara italiane te ketij sezoni!   Italia pret nje sezon veror te shkelqyer kete vit ne aspektin turistik. Sipas Entit Kombetar te Turizmit pritet qe hotelet italiane deri ne muajn shtator te jene thuajse teresisht te rezervuara. Shifrat pozitive priten nga veriu ne jug megjithse rajoni bregdetar i jugut mbetet me I […]

Rusia “tax free” per turistet jashte BE per Boterorin e ketij viti! Rusia hapet ndaj tregut tax free per turistet jashte Bashkimit Europian. Sipas te dhenave te fundit te autoriteteve ruse te turizmit kete vit per here te pare turistet nga vendet jashte unionit e kryesisht ata nga kontinenti aziatik do te mund te blejne […]

Greqia, ende nje destinacion luksi! Greqia konsiderohet ende si destinacion luksoz nga turistet evropiane edhe pse eshte nder me te preferuarit ne Mesdhe. Kete konkluzion ka nxjerre se fundmi nje studim i shoqates se bizneseve greke. Pavaresisht numrit te vogel, turistet e luksit ne Greqi  mbuluan 13.7 per qind te shpenzimeve totale te pushimeve ne […]

Shqiperia vendi me i shtrenjte ne Europe per perdorimin e taxi-ve! Shqiperia eshte vendi me i shtrenjte ne Europe per te perdorur nje taksi, ne krahasim me te ardhurat mesatare. Nje perllogaritje e Numbeos nxjerr ne pah faktin se, me nje rroge mesatare mujore, nje shqiptar mund te udhetoje vetem 17 kilometra ne dite. Asnje […]

Projektet rrugore me te rendesishme qe do te perfundojne ne 4 vite Ministri i Infrastruktures dhe Energjise, ka prezantuar se fundmi  projektet kryesore qe do jene pjese e investimeve ne kater vitet e ardhshme.Sipas tij, gjate kesaj peridudhe do te perfundojne te gjitha rruget e nisura, akset Veri-Jug disa me Partneritet Publik-Privat dhe nje pjese […]

Motorri i nje avion i Southwest Airlines ka shperthyer dje ne ajer 20 minuta mbasi eshte ngritur nga New Yorku Nje cope metalike e dale nga motorri ka thyer njeren dritare te avionit dhe pasagjerja e ulur ngjitur me te, nje 43 vjecare drejtoreshe banke, ka dale jashte avionit si pasoje e presionit te ajrit. […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background