Travel News

Page: 5

Turizmi i shendetit sjell mbi 20 miliarde dollare ne Europe!   Turizmi i shendetit pozicionohet si nje sektor vital se fundmi per kete industri. Nuk eshte surprize qe numri i turisteve ne kerkim te trajtimeve te ndryshme jashte vendit vijon te rritet nga viti ne vit. Sektori i mireqenies dhe turizmit te shendetit po zhvillohet […]

“Vado in Albania” shkruan per Saranden turistike Fama e Shqiperise vazhdon te rritet mes turisteve italien dhe se fundmi qyteti i Sarandes eshte vendosur midis destinacioneve te para te Mesdheut per pushimet verore te 2018. Portali i informacionit turistik mbi Shqiperine “Vado in Albania” ka shkruar se fundmi per Saranden. Sipas ketij shkrimi qyteti ofron […]

Shqiperia dhe Kosova nisin bashkepunimin per korridorin “Via Dinarica” Shqiperia dhe Kosova nisin bashkepunimin per rigjallerimin e shtigjeve malore dhe lidhjen me korridorin “Via Dinarica”. Fondi Shqiptar i Zhvillimit dhe organizata simoter ne Kosove kane filluar punen per zbatimin e ketij projekti qe financohet permes fondeve IPA. Qellimi eshte perfshirja e nje numri shtigjesh te […]

“Starbucks” mbyll kafenete si pjese e masave anti racizem! “Starbucks” do mbylle me 8 000 kafene ne pronesi te saj ne SHBA me 29 maj per te kryer trajnime per stafin kunder racizmit. Gjiganti i kafese do te udhezoje pothuajse 175 000 punetore ne dyqanet dhe zyrat e korporates, duke perdorur nje program trajnimi qe […]

Facebook prezanton kufizime per perdoruesit nen 15 vjec! Ne disa vende te Bashkimit Europian, personat nen 15 vjeç do te kene nevoje per lejen e nje prindi apo nje kujdestari per te kryer disa veprime ne Facebook. Lajmin e ben te ditur zedhenes te Facebook, lidhur me normat e vendosura per rrjetet sociale nga Rregullatori […]

Nasa nis misionin e radhes ne zbulim te planeteve te reja! NASA ka nisur nje anije kozmike ne Hapsire me mision per te gjetur planete te reja jane Sistemit Diellor ne te cilat mund te zhvillohet jete. Anija kozmike TESS eshte nisur ne nje udhetim rreth Henes. Ky mision ka per qellim gjetjen e yjeve […]

Ne Londer shenohet dita me e nxehte ne prill qe prej vitit 1949! Ne disa zona te Londres, temperaturat i kane kaluar 29 grade Celsius diten e sotme, duke e bere ate diten me te nxehte te prillit ne 70 vitet e fundit.Moti jashtezakonisht i ngrohte ne gjithe Mbreterine e Bashkuar eshte rezultat i presionit […]

Studimi: 81% e webit kane mendim negativ per Zuckerberg! Pas skandalit te Cambridge Analytica, renies ne burse, dhe deshmise se dyfishte perpara Kongresit, reputacioni i Zuckerberg, ka rene ndjeshem. “Reputation Manager”, shoqeri italiane qe analizon dhe menaxhon reputacionin online te kompanive dhe personaliteteve me rendesi publike, ka monitoruar bisedat online para dhe pas skandalit te […]

Rritet perdorimi i “Internet Banking” ne Shqiperi Pagesat permes internetit apo telefonit kapen shifren e rreth 551 miliarde leke, duke shenuar nje rritje prej 60% krahasuar me vitin 2016.Sipas te dhenave nga Banka e Shqiperise, viti 2017 shenoi rritje te konsiderueshme edhe ne numer transaksionesh, qe arriti ne 2.6 milione, ne rritje me 26% krahasuar me […]

Se shpejti do te hapet rezidenca e pare nenujore ne ishullin Conrad Maldives Rangali, e cila thuhet se do te jete njekohesisht edhe rezidenca e pare nenujore ne bote. Ndertimi i rezidences, e quajtur “Muraka”, ka kushtuar 15 milione dollare dhe pamjet qe ajo do t’u mundesoje te gjithe vizitoreve te Oqeanit Indian jane mbreselenese. […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background