Travel News

Page: 4

Ulqini dhe kalaja e qytetit, nje atraksion per kete sezon Ulqini, qyteti i mrekullueshem bregdetar do te terheqe kete vit nje rekord pushuesish. Nje qytet piktoresk, me 20 mije banore dhe me kala e histori te lashte, mendohet se do te vizitohet vetem kete sezon nga 500 mije vizitore. Autoritetet vendase te turizmit konfirmojne se […]

Nese keni Android mund t’ju pergjojne ne Kine Keni nje telefon me sistem operimi Android? Ju mund te jeni mes 700 milione perdoruesve, telefonat e te cileve dergojne ne menyre te fshehte gjithe te dhenat tuaja ne Kine. Mbi 700 milione pajisje te tilla dergojne pa dijenine tuaj dhe automatikisht çdo 3 dite te gjithe […]

Kriza SHBA – Rusi prek sektorin e fluturimeve Kriza e marredhenieve SHBA-Rusi e nisur me debimin e ndersjelle te diplomateve, po prek edhe fluturimet ajrore. Sipas nje komunikate, nga zedhenes te Kremlinit, thuhet se pala amerikane po refuzon te pajise me vize pilotet ruse. Keto veshtiresi jane krijuar me qellim pasi shkurtimet diplomatike nuk kane […]

Nis testimet avioni me i madh ne bote Avioni me i madhe ne bote ka nisur testimet per tu sherbyer misioneve ne hapsire. Ai Ka nje shtrirje krahesh prej 117 metrash, thuajse dyfishin e asaj te nje Boeing-u 747.  Ky avion ka nje kabine te dyfishte, nje per ekuipazhin dhe tjetren per kompjuterin e bordit. […]

Rritet numri i turisteve arabe ne Turqi Numri i turisteve nga Gjiri Arab vijon te rritet ne Turqi. Sipas te dhenave te Zyres Informative te Turizmit dhe Kultures ne Dubai, Turqia mbetet kete vit destinacioni me i preferuar per turistet arabe. Rritja nga viti ne vit e ketyre turisteve ne Turqi ka arritur ne 27% […]

Se shpejti lopet mund te mbeten gjitaret me te medhenje ne toke Lopet mund te mbeten gjitaret me te medhenj ne toke ne pak shekuj, sipas nje studimi te ri qe ekzaminon zhdukjen e gjitareve te medhenj, ndersa njerezit popullojne çdo cep te globit. Nese tendenca vazhdon, gjitari me i madh mbi toke ne disa […]

Omani, nje destinacion ne zhvillim per turizmin Ministria e Turizmit e Omanit, njoftoi kohet e fundit nje plan qe do ta bente industrine e turizmit nje burim te madh te ardhurash per vendin, deri ne vitin 2040. Plani parashikon krijimin e 80,000 dhomave, ne forme hotelesh, shtepish pushimi dhe ambientesh te integruara te turizmit, ne […]

Google , krijon ambiente clodhese per punonjesit Gjiganti i teknologjise, Google mendon vazhdimisht per t’u krijuar ambiente sa me komode dhe çlodhese punonjesve te tyre. Kjo duket qarte edhe ne projektin qe eshte duke perfunduar ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, ku gjithçka eshte vertete fantastike.Megjithate, nuk mbeten pas as ambientet e Google, ne Gjermani, […]

Aksioni i pastrimit perfshin Saranden dhe Ksamilin Ne diten e peste te nje aksioni mbarekombetar per pastrimin, te nisur per qytete e fshatra te pastra grupet vullnetare se fundmi jane ndalur ne Sarande. Ne qytetin turistik ka pasur nderhyrje konkrete ne vendet me te ngarkuara me mbetje urbane jo vetem brenda Sarandes por edhe ne […]

Amerika e Veriut, tregu kryesor i turisteve ne Kube   Amerika e Veriut vijon kete vit te mbetet tregu kryesor i turisteve ne Kube. Sipas autoriteteve te turizmit ne Kube, viti 2017 u mbyll me me shume se 5 milione turiste, pjesa me e madhe e te cileve amerikane dhe kanadeze. Nderkohe vendin e trete […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background