Travel News

Page: 3

Turizmi lulezon ne Meksike!   Turizmi po lulezon ne Meksike kete vit. Ne gadishullin Yucatan dhe ne detin e Karaibeve numri i rezervimeve vijon te rritet ashtu si dhe numri i resorteve te reja. Aktualisht ne Meksike 70 hotele te reja luksoze jane ne ndertim e siper. Te dhenat i sjell TopHotelProject. Nje tjeter destinacion […]

Gloria Hotels zgjeron projektet ne Dubai!   Gloria Hotels and Resorts me baze ne Dubai ka ne plan te zgjeroje projektet ne Lindjen e Mesme per te shtuar numrin e hoteleve. Sic ben me dije zedhenesi i grupit te hoteleve ne kete rajon pritet qe ndertohet nje tjeter hotel i markes Gloria me 3 yje […]

Bullgaret, te paret per pushime ne rajon!   Bullgaria kryeson kerkesat e turisteve ballkanas per pushime brenda rajonit. Ne vitin 2017, mbi nje milion turiste ballkanas vizituan Bullgarine, duke i bere ata te huajt me te shumte ne numer ne vendin fqinj per vitin e 8-te me radhe. Me se shumti Bullgaria u preferua nga […]

Destinacionet me te preferuara te veres ndodhen ne Europe! Harta e destinacioneve me te preferuara per kete vere do te perqendrohet serish ne Europe. Te dhenat e Keshillit Boteror te Turizmit dhe Udhetimit raportojne se Spanja parashikon qe te kete nje numer rekord turistesh kete sezon. Rritja e kerkeses mbeshtetet kryesisht nga paqendrueshmeria e destinacioneve […]

Ja sa e kane jetegjatesine kartmonedhat shqiptare Paraja eshte padyshim mjeti i cili do te kaloje ne duart e mijera njerezve ne nje periudhe relativisht te shkurter kohore. Per çdo transaksion qe behet jetegjatesia e parase ulet, pasi procesi i nxjerrjes nga nje xhep dhe futjes ne nje arke apo kulete tjeter shkakton konsumim te […]

5 destinacionet me te preferuara te kesaj vere Kompania Global Hotelbands me qender ne Spanje ka publikuar listen e 5 destinacioneve me numrin me te madh te prenotimeve nga turistet per pushimet e kesaj vere. Ato jane Spanja, Greqia, Turqia , Italia dhe Portugalia. Greqia dhe Turqia jane destinacionet qe po tregojne zhvillimin me te […]

Apple prezanton robotin Daisy per Diten e Tokes Apple mobilizohet per Diten e Tokes me 22 Prill. Kompania me seli ne Cupertino ben donacione dhe prezanton robotin Daisy qe çmonton iPhone per te rikuperuar materiale te çmueshme.Prezantimi i Daisy ben pjese ne nje seri njoftimesh te Apple me rastin e Dites se Tokes kete te […]

Vijon projekti per ndertimin e aeroportit turistik te Kretes Greqia vijon projektin  per ndertimin e aeroportit te dyte me te madh ne vend. Behet fjale per nje aeroport qe do te ndertohet brenda vitit 2019 ne Krete e qe do tu sherbeje me shume se 7 milione pasagjereve ne vit, kryesisht turiste. Per ndertimin e […]

Sa ndotje plastike qarkullojne ne oqeane? Vendet po mundohen qe te ndalojne plastikat me shpresen per te trajtuar problemin e ndotjes plastike ne bote.Problemi eshte aq i madh saqe shkencetaret thone se kjo nuk eshte e mjaftueshme per zvogelimin e ndotjes.Shkencetaret australiane se fundmi kane vleresuar se duke marre ne konsiderate mbeturinat e mbledhura ne […]

Rriten shpenzimet e turisteve ne Belgjike Shpenzimet e turisteve ne Belgjike jane rritur ne menyre te konsiderueshme kete vit. Zyra Kombetare e Statistikave ne Belgjike ka theksuar nga te dhenat e deri tanishme per kete vit se shpenzimet e turisteve te huaj ne kete vend jane rritur me 3.6 % me shume se nje vit […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background