TRAVEL NEWS

Qatar Airways , linja ajrore me e mire ne bote sipas Skytrax.
Travel News

Ne nje nder momentet me te veshtira te historise se tij pas mbylljes se hapsires ajrore nga vendet fqinje, Qatar Airways vihet ne qender te vemendjes se fundmi ne nje aspekt pozitiv. Kompania ajrore eshte renditur ne klasifikimin me te fundit te publikuar nga Skytrax...

Wednesday, 21 June 2017
Like
144
0
Turizmi gjithnje ne rritje ne Shqiperi.
Travel News

Turizmi kontribuon me 1 miliard euro ne GDP-ne e Shqiperise. Sipas Keshillit Boteror te Udhetimit dhe Turizmit, sektori i turizmit dhe udhetimit ne Shqiperi kontribuoi drejtperdrejt ne ekonomine e vendit ne 2016, duke perbere 127.7 miliarde leke, ekuivalente me 8.4% te...

Saturday, 17 June 2017
Like
227
0
Merren masat per mbarevajtjen e sezonit turistik.
Travel News

Nen drejtimin e Sekretarit te Pergjithshem te Ministrise se Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtise dhe Sipermarrjes u zhvillua takimi i radhes i Task Forces per Turizmin. Ne mbledhje u disktua mbi marrjen e masave pergjate sezonit turistik 2017 qe do te sjellin...

Thursday, 15 June 2017
Like
152
0
Nga 15 qershori hiqen tarifat Roaming per BE.
Travel News

Pas disa vitesh hezitimi dhe shtyrjeje, sherbimi “Roaming” per cilindo qe udheton drejt vendeve te Bashkimit Europian nuk do te ekzistoje me. Nga 15 qershori nuk do te kete me shpenzime shtese kur shtetasit europiane te udhetojne drejt 26 vendeve te BE-se, perfshi...

Wednesday, 14 June 2017
Like
162
0
Destinacionet e preferuara per turistet shqiptare kete sezon.
Travel News

Me shume turiste shqiptare pritet te udhetojne jashte vendit kete vit nderkohe qe nje pjese e mire e tyre kane nisur psuhimet qe kete muaj. Sipas te dhenave te agjencive turistike vendase me te preferuarat mbeten pushimet ku gjithçka eshte e perfshire. Kryefjala e...

Monday, 12 June 2017
Like
167
0
Plazhet shqiptare kete vit me cilesi shume te mire.
Travel News

Kete vit plazhet shqiptare jane te nje cilesie shume te mire. Agjencia Kombetare e Mjedisit ka bere nje monitorim kampionimi ne 102 pika pergjate vijes bregdetare dhe ka realizuar monitorimin e ujerave lares ne 20 plazhe. Nga analizat rezulton cilesi shume e mire ne...

Wednesday, 07 June 2017
Like
210
0
Certifikohen edhe 52 udherrefyes te rinje turistike ne vend.
Travel News

Ministria e Zhvillimit Ekononik dhe Turizimit certifikoi 52 udherrefyes te rinj, duke e çuar ne total numrim e guidave turistike qe operojne ne vendin tone ne 199.Kerkesa per certifikimin e guidave ka qene e larte dhe ministria e mori ne konsiderate. Udherrefyesit...

Tuesday, 06 June 2017
Like
155
0
Nis puna per lehtesimin e hyrjeve te turisteve te huaj ne kufijte shqiptare.
Travel News

Departamenti per Kufirin dhe Migracionin ne bashkepunimin me agjencite turistike qe operojne ne vendin tone do te bashkepunojne per lehtesimin e levizjes se turisteve ne pikat kufitare.Sipas nje njoftimi te Shoqates Shqiptare te Turisteve, Departamenti per Kufirin dhe...

Monday, 05 June 2017
Like
151
0
Cardiffi ne pritje te finales se Champions League Juventus -Real Madrid.
Travel News

Stadiumi i Cardiff-it eshte ne pritje te finales se Liges se Kampioneve Juventus-Real Madrid.Rruget e qytetit, ato qe te cojne drejt stadiumit, ne keshtjellen e ne zonen pedonale, kane nisur te “popullohen” nga tifozet, spanjolle e italiane ne numrin me te larte ....

Saturday, 03 June 2017
Like
180
0
Burj Al Arab shpallet hoteli me i mire ne bote nga Ultras Awards.
Travel News

Burj Al Arab eshte shpallur hoteli me mire ne bote per kete vit. Cmimi iu akordua struktures te konsideruar te denje per 7 yje nga Ultras Awards , eventi qe organizohet cdo vit ne Londer. Hoteli ne forme vele qe eshte kthyer edhe ne simbol te Dubait mori per te 11 vit...

Friday, 02 June 2017
Like
184
0
Parlamenti Europian vendos per “Wifi4EU”, interent falas ne te gjithe BE.
Travel News

Komisioni Europian beri te ditur lajmin e arritjes se marreveshjes mes Parlamentit Europian dhe Keshillit per te nisur iniciativen ‘WiFi4EU’, e cila parashikon instalimin e pikave te shperndarjes se interenetit falas ‘WiFi Hotspots’ ne sheshet publike, parqet,...

Wednesday, 31 May 2017
Like
182
0
Rritet numri i udhetareve gjate 4 mujorit te pare te ketij viti.
Travel News

Rritet numri i udhetareve ne 4 muajt e pare te ketij viti ne vendin tone. Sipas shifrave te fundit qe sjell Instat ne transportin ajror jane kryer 6.874, fluturime duke u rritur me 6,5 %, krahasuar me njejten periudhe te nje viti me pare. Ne kater mujorin e pare 2017,...

Tuesday, 30 May 2017
Like
160
0
Ministrja Ekonomi: Kete vit pritet rritje e numrit te turisteve te huaj.
Travel News

Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtise dhe Sipermarrjes, Milva Ekonomi, mori pjese ne fundjave ne aktivitetin turistik ‘Dita e turizmit malor’, organizuar nga Bashkia e Malesise se Madhe, ne piken turistike te Razmes.Nje event turistik per te promovuar...

Monday, 29 May 2017
Like
158
0
Thethi cel sezonin turistik me nje kalendar e pasur aktivitetesh.
Travel News

Thethi çel zyrtarisht sezonin tursitik, ne nje aktivitet te organizuar nga Bashkia e Shkodres.Nje program i pasur artistik me koncert me kenge dhe valle folklorike do te jete ne qender te ketij aktiviteti festiv. Po ashtu do te hapet nje panair me produkte vendore dhe...

Saturday, 27 May 2017
Like
153
0
Turizmi i qendrueshem rrit vizitoret dhe te ardhurat ne vendin tone.
Travel News

Adresimi i politikave për zhvillimin e një turizmi të qëndrueshëm ka bere qe niveli i të ardhurave nga ky sektor te rritet nga viti në vit. Drejtori i Agjencisë Kombëtare për zonat e Mbrojtura Zamir Dedej thotë se, me krijimin e AKZM dhe Rritja e numrit të...

Thursday, 25 May 2017
Like
172
0
Rritet numri i turisteve te huaj ne Shqiperi.
Travel News

Rritet numri i turisteve ne Shqiperi. Instituti i Statistikave raportoi se numri i shtetasve te huaj, qe kane hyre ne Shqiperi u rrit me 13.4 per qind ne kater muajt e pare te vitit. Sipas INSTAT, per periudhen janar-prill ne Shqiperi kane hyre mbi 961 mije te huaj,...

Saturday, 20 May 2017
Like
237
0
Taksa e akomodimit ne prag implementimi.
Travel News

Qeveria është duke i dhënë dorën e fundit udhëzimit për zbatimin e Tatimit mbi Vlerën e Shtuar 6% në sektorin e akomodimit i cili u miratua pak kohë më parë. Mësohet se Ministria e Financave është duke marrë në konsideratë përvojat e vendeve të...

Friday, 19 May 2017
Like
149
0
Dita Nderkombetare e Muzeve, sot hyrja ne Muzeumet Kombetare falas.
Travel News

Qe prej vitit 1977, me 18 maj ne te gjithe boten festohet Dita Nderkombetare e Muzeve. Kjo date eshte vendosur prej Keshillit Nderkombetar te Muzeve – ICOM, qe funksionon prane UNESCO-s. Tema e kesaj Dite te shenuar per vitin 2017 eshte “Muzete dhe historite e...

Thursday, 18 May 2017
Like
131
0
Nis ne Frankfurt IMEX 2017.
Travel News

Eshte hapur sot ne Gjermani dita e pare e IMEX 2017, panairi nderkombetar i turizmit te takimeve dhe eventeve. Eventi qe po zhvillohen ne qendren e ekspozitave ne Frankfurt ka terhequr vemendjen e mijra profesionisteve te turizmit nga e gjithe bota. Diskutimet kryesore...

Tuesday, 16 May 2017
Like
136
0
BE miraton liberalizimin e vizave per Ukrainen.
Travel News

Shtetet anetare te Bashkimit Evropian miratuan sot liberalizimin e vizave per qytetaret e Ukraines.Perfaqesues te Keshillit Evropian dhe te Parlamentit Evropian do te vulosin vendimin ne Strasburg, me 17 maj.Nderkaq, regjimi pa viza per Ukrainen do te hyje ne fuqi nga...

Thursday, 11 May 2017
Like
186
0
Nis puna per hartimin e planit kombetar per zonen e Alpeve.
Travel News

Pas miratimit qe dha Keshilli Kombetar i Territorit ka nisur puna per hartimin e planit kombetar per zonen e Alpeve. Ministria e Zhvillimit Urban ben te ditur se ky plan do te beje te mundur zhvillimin e fushes se turizmit ne menyre te qendrueshme dhe te...

Wednesday, 10 May 2017
Like
142
0
Shqiperise do t’i shtohet se shpejti nje tjeter linje ajrore.
Travel News

Kryeministri Edi Rama si dhe drejtori i Bordit Ekzekutiv te kompanise Turkish Airline, prezantuan projektin per krijimin e nje linje ajrore shqiptare.Kjo linje tha Kryeministri Rama, do te sjelle nje epoke e re ne kete sektor.Ne nje konference te perbashket per shtyp...

Monday, 08 May 2017
Like
189
0
Turizmi shendetsor gjithnje e me shume ne rritje.
Travel News

Gjithnje e me shume njerezit po udhetojne per arsye shendetesore dhe gjate 2017-es shifrat pritet te rriten edhe me tej. Statistikat e fundit tregojne se tregu i turizmit shendetsor si ne Europen Perendimore, ashtu edhe ne ate Lindore do te rritet. Te dhenat behen te...

Thursday, 04 May 2017
Like
144
0
Pas mbremjes Gala vijon sot dita e dyte e Vas Travel Fair ne Hotel Plaza.
Travel News

Vijon sot dita e dyte e workshopit nderkombetar te turizmit Vas Travel fair 2017. Mbremjen e djeshme me rastin e ketij evenimenti te rendesishem qe mbahet ne edicionin e trete te tij ne ambjentet e Hotel Plaza ne Tirane u organizua nje mbremje Gala me te ftuar agjenci...

Wednesday, 03 May 2017
Like
247
0
Harta e destinacioneve te ketij sezoni mbetet serish ne Europe.
Travel News

Harta e destinacioneve me te preferuara per kete vere do te perqendrohet serish ne Europe. Te dhenat e Keshillit Boteror te Turizmit dhe Udhetimit raportojne se Spanja parashikon qe te kete nje numer rekord turistesh kete sezon. Rritja e kerkeses mbeshtetet kryesisht...

Monday, 01 May 2017
Like
178
0
Edicioni i trete i Vas Travel Fair me 2 dhe 3 maj ne Hotel Plaza ne Tirane.
Travel News

Vjen ne edicionin e trete workshopi i suksesshem Vas Travel Fair 2017. I konsideruar si nje nder eventet me te mira per specialistet dhe aktoret qe operojne ne industrine e turizmit, ky workshop do te zhvillohet ne kete edicion ne datat 2 dhe 3 maj ne Hotel Plaza ne...

Saturday, 29 April 2017
1
522
0
no-cover
Travel News

A e keni pyetur ndonjëherë veten se çfarë është liria? Sa përafron mendimi juaj me erën, fluturimin, mungesën e detyrimeve, kënaqësinë e zgjedhjes? Nëse dhe ju keni të njëjtin mendim, le të themi se Intesa Sanpaolo Bank ka menduar për ju. Nuk e kishit...

Saturday, 29 April 2017
Like
246
0
Ishulli i Sazanit, ture me guida te certifikuara kete sezon veror.
Travel News

Listes se destinacioneve turistike per kete sezon veror i shtohet edhe ishulli i Sazanit. Eksplorimi turistik i ishullit te Sazanit ne Vlore, tashme do te ofrohet edhe me guida te certifikuara per kedo qe deshiron te behet pjese e nje turi njeditor. Me rastin e hapjes...

Friday, 28 April 2017
Like
256
0
Mediat e huaja promovojne Shqiperine turistike.
Travel News

Shqiperia si nje destinacion turistik, kete here eshte prezantuar nga Huffington Post.Ne nje artikull te Karen Rubin, e cila prej rreth 30 vitesh prezanton menyrat me te mira per te eksploruar kultura dhe destinacione te reja, fton ndjekesit e saj te vizitojne...

Wednesday, 26 April 2017
Like
117
0
Miratohet ulja e TVSH- se ne turizem.
Travel News

Ne komisionin e Ekonomise dhe te Financave u miratua sot shtesa ne ligjin nr.32 per tatimin mbi vleren e shtuar sipas te ciles shkalla e reduktuar e tatimit mbi vleren e shtuar, e cila aplikohet per furnizimin e sherbimit te akomodimit ne strukturat akomoduese, sipas...

Monday, 24 April 2017
Like
153
0