TRAVEL NEWS

Tashme ne muze me bileta elektronike.
Travel News

Ministria e Kultures ka vendosur qe vizitat neper muze te behen permes biletave elektronike. Projekti perfshin te pakten tre muze dhe parqe arkeologjike ne gjithe vendin me synimin qe kjo te rrise eficencen dhe lehtesite per vizitoret. Sipas nje dokumenti te Ministrise...

Saturday, 02 September 2017
Like
179
0
Linjat prestigjoze te lundrimit ne zbulim te Shqiperise.
Travel News

Anijet turistike jane ne zbulim te Shqiperise. Ne faqen zyrtare te kompanise se lundrimit me krocera Silversea shkruhet per Shqiperine, nje destinacion teper interesant per itineraret me krocere. Sipas Shkrimit disa prej porteve me te interesante jane ato te jugut te...

Thursday, 31 August 2017
Like
116
0
no-cover
Travel News

Quhet Europacity plani me madhor dhe i rendesishem turistik qe po perflitet per momentin ne Paris. Behet fjale per nje megapark qe si koncept eshte projekti me madhor pas Disneyland per kryeqytetin francez. Parku qe do te vendoset ne Paris do te shtrihet ne nje...

Wednesday, 30 August 2017
Like
141
0
Qeveria ne mbeshtetje te turizmit elitar ne Shqiperi.
Travel News

Turizmi u be pjese e nje diskutumi qe kryeministri i vendit Edi Rama zgjodhi te bente me gazetaret ne parkun e Llogarase duke parashtruar edhe disa nga nxitjet qe qeveria do te jape per kete sektor. Se pari sipas kreut te qeverise primare eshte kategorizimi i...

Tuesday, 29 August 2017
Like
135
0
Rritet numri i turisteve italiane ne Shqiperi kete vit.
Travel News

Nje numer gjithnje e ne rritje turistesh italian vizituan vendin tone gjate kesaj vere. Kryesisht udhetimet e tyre keta turiste zgjodhen ti benin pergjate vijes bregdetare shqiptare duke nisur nga Durresi deri ne Sarande.Ata kane zgjedhur te njihen jo vetem me plazhet...

Saturday, 26 August 2017
Like
122
0
Europa, preferenca e turisteve edhe per kete sezon veror.
Travel News

Europa mbetet kontinenti me i vizituar ne bote edhe per kete sezon. Te dhenat e fudnti te Organizates Boterore te Turizmit tregojne se trendi i gjysmes se pare te ketij viti qe solli ne kontinent me shume se 300 milione turiste vijon edhe per gjate sezonit veror. Me...

Thursday, 24 August 2017
Like
160
0
Rritet interesi per turizmin kulturor ne Shqiperi.
Travel News

Vitet e fundit vizitoret ne muze e kala dhe parqe arkeologjike jane rritur me ritme te shpejta se pushuesit tradicionale te plazheve.Sipas te dhenave te INSTAT, numri i vizitoreve ne muze ne tremujorin e dyte 2017 ishte 56 mije, duke shenuar rritje me 36 %, krahasuar...

Wednesday, 23 August 2017
Like
125
0
Kete vit, me shume turiste shqiptare jashte vendit.
Travel News

Ndersa te huajt po vijne gjithnje e me shume, te nxitur nga shkrimet e pafund te mediave te huaja per Shqiperine, vete turistet shqiptaret gjithnje e me shume po preferojne pushimet jashte vendit.Shtetasit shqiptare dhe te huaj te dale nga vendi gjate muajit Korrik...

Tuesday, 22 August 2017
Like
127
0
Vijojne projektet per zhvillimin e turizmit ne Shqiperi.
Travel News

Sektori i turizmit ne Shqiperi ka nje potencial ekonomik te jashtezakonshem te pashfrytezuar. Per kete arsye, Suedia se bashku me USAID-in dhe CEBE Albania po zbatojne nje projekt prej 1,250,000 dollaresh, i cili do te hape fondin per investimin dhe financimin e...

Monday, 21 August 2017
Like
103
0
Rritet numri i turisteve ne plazhin e Shengjinit kete sezon.
Travel News

Plazhi i Shengjinit vijon te mbetet nder me te frekuentuarit kete sezon nga pushues vendas e te huaj. Muaji gusht ka rritur ndjeshem numrin e turisteve, kryesisht atyre ceke, sllovake dhe polake. Tregues i ketij fluksi jane edhe hotelet, thuajse te gjitha te...

Wednesday, 09 August 2017
Like
183
0
Kjo fundjave sjell fluks turistesh ne pikat kufitare.
Travel News

Nisja e gushtit, muajit te pushimeve, ka bere qe dogana e Morinit ne Kukes te perballet gati çdo dite me fluks levizjesh. Kjo fundjave ka shenuar edhe numrin me te madh te automjeteve e pushueseve nga Kosova e Maqedonia, per kete sezon qe kane kaluar Morinin. Piku i...

Saturday, 05 August 2017
Like
149
0
Rritet numri i vizitoreve ne muzeumet e Tiranes.
Travel News

Numri i vizitoreve vendas dhe te huaj ne muzeume dhe atraksione kulturore ne kryeqytet ka qene I larte kete sezon veror. Megjithe temperaturat e larta duket se vizitoret nuk kane lene pas dore artin dhe kulturen ne Tirane. Sipas te dhenave nga perfaqsues te Muzeut...

Friday, 04 August 2017
Like
144
0
Shtohet numri i jahteve ne portin e Durresit.
Travel News

Trafiku portual i jahteve turistike ne Durres parashikohet te jete i ngarkuar kete muaj te fundit te sezonit veror.Vetem gjate korrikut ne kalatat e terminalit perendimor te portit, perveç anijeve tregtare jane ankoruar edhe 42 jahte turistike te madhesive te...

Thursday, 03 August 2017
Like
125
0
Rritet turizmi kulturor ne vend, me shume turiste ne Berat.
Travel News

Muzeu Ikonografik Onufri dhe Muzeu Etnografik ne qytetin e Beratit gjate muajit korrik jane vizituar nga 4489 vizitore vendas dhe te huaj, 1793 vizitore me shume se ne te njejtin muaj te vitit te kaluar. Qendra Kombetare e Muzeumeve ne Berat, thekson se “rritja e...

Tuesday, 01 August 2017
Like
148
0
Turqia mbetet edhe kete vere destinacioni me i preferuar i shqiptareve.
Travel News

Turqia mbetet e parezistueshme per shqiptaret, madje edhe ne muajt kur plazhi nuk frekuentohet. Sipas statistikave te Ministrise turke te turizmit numri i turisteve shqiptare eshte ne nje rritje te qendrueshme. Per pesemujorin e pare 2017 mbi 27 mije shqiptare vizituan...

Monday, 31 July 2017
Like
140
0
AKT: Shpresa per rritjen e te ardhurave nga turizmit kete vit ne Shqiperi.
Travel News

Nga 1 janari deri me sot ne Shqiperi kane ardhur mbi 500 mije turiste pushues, pa llogaritur vizitoret. Shifrat i bent e ditura Drejtori i Agjensise Kombetare te Turizmit, Ardit Çollaku, qe ka deklaruar se fundmi se shifra 1.5 miliarde euro nga te ardhurat e turizmit...

Friday, 28 July 2017
Like
160
0
INSTAT: Gjate qershorit me shume fluturime ne Aeroportin e Rinasit.
Travel News

Numri i fulturimeve ne Aeroportin e Rinasit gjate muajit qershor te ketij viti u rrit me 20.4 %, krahasuar me qershorin e 2016-s. Sipas raportit te publikuar nga Instituti i Statistikave ne muajin qershor numri i fluturimeve te kryera, ishte 2.046.Ndersa ne 6 muajt e...

Thursday, 27 July 2017
Like
117
0
Rritet numri i turisteve te huaj ne Shqiperi.
Travel News

Shqiperia eshte kthyer ne nje destinacion turistik qe vizitohet pergjate gjithe vitit prej turiste nga e gjithe bota. Ministrja e Turizmit shperndau se fundmi nje video me pershtypjet e 3 turisteve nga Suedia mbi Shqiperine turistike.Turistet nga Suedia kane bere...

Wednesday, 26 July 2017
Like
199
0
Certifikohen 23 roje bregdetare.
Travel News

Certifikohen 23 vrojtues te rinj nbregdetar. Procesi u krye nga Federata Shqiptare “Vrojtuesit e Plazhit dhe Shpetimit ne Uje”. Pjesa me e madhe e tyre jane te punesuar prane pishinave private. Sherbimi Kombetar i Punesimit ka dhene kontributin e tij shume te...

Saturday, 22 July 2017
Like
86
0
Rritet numri i turisteve te huaj ne Shqiperi ne pjesen e pare te vitit.
Travel News

Te huajt qe kane vizituar Shqiperine ne gjashtemujorin e pare te 2017 per qellime pushimi jane dyfishuar krahasuar me te njejten periudhe te nje viti me pare. Numri i shtetasve te huaj qe zgjodhen Shqiperine per te pushuar kete vit ishte 561 mije me nje rritje 144 %...

Thursday, 20 July 2017
Like
135
0
Vendet e Ballkanit promovohen bashkarisht per tregun aziatik.
Travel News

Vendet e Ballkanit jane bere bashke ne promovimin e turizmit ne tregun aziatik.Ne nje takim me perfaqesues nga Ballkani, Drejtori i Agjencise Kombetare te Turizmit, Ardit Çollaku theksoi rendesine qe ka ky takim per turizmin ne vendin tone. Perfaqesues nga Shqiperia,...

Wednesday, 19 July 2017
Like
105
0
ATA falenderon per uljen e TVSH- se se turizmit, perforcon mbeshtetjen per sektorin turistik.
Travel News

Shoqata Shqiptare e Turizmit mbajeti sot nje konference ne Hotel Plaza ne lidhje me miratimin e ligjit per uljen e TVSh nga ana e qeverise. Presidenti i Ata z. Enver Mehmeti shprehu falenderimet per gjithe qeverine dhe deputetet qe dhane miratimin e ketij ligji te...

Monday, 17 July 2017
Like
137
0
Berati drejt zhvillimit te turizmit te qendrueshem.
Travel News

Ekipi i Delegacionit te Bashkimit Europian zhvilloi nje vizite ne qytetin e Beratit, nje nga kater bashkite qe do te perfitoje nga projekti i financuar nga BE per zhvillimin e qendrueshem te turizmit per te nxitur zhvillimin e ekonomise vendore, duke investuar ne...

Saturday, 15 July 2017
Like
80
0
Lonely Planet promovon perseri Shqiperine.
Travel News

Kompania me e madhe per publikimin e guidave turistike ne bote, Lonely Planet, ka promovuar Shqiperine permes nje videoje ne rrjetin social facebook, ku i kushtohet nje rendesi e veçante plazheve te Rivieres. Gjigandi australian i njeh ndjekesit me bukurite natyrore...

Friday, 14 July 2017
Like
92
0
Destinacionet me te sigurta dhe me te rrezikshme per te udhetuar.
Travel News

Per çdo vit, Travel + Lesure prezanton nje liste me renditje te hoteleve, qyteteve, linjave te anijeve te udhetimit, ishujve e kategori te tjera te udhetimeve dhe zgjedh disa si “me te mirat ne bote”.Gjate ketij viti, ishulli Palawan i Filipine eshte zgjedhur si...

Wednesday, 12 July 2017
Like
140
0
Rritet numri i udhetareve ne linjat detare ne Portin e Durresit.
Travel News

Gjate periudhes janar-qershor te ketij viti, tragetet e linjave Durres – Bari dhe Durres – Ankona – Trieste e kthim kane transportuar me shume mallra dhe me shume udhetare se sa ne te njejten periudhe te vitit 2016. Tragetet jane shfrytezuar nga afro 275 mije...

Thursday, 06 July 2017
Like
144
0
Ngrihet task forca per monitorimin e plazheve ne vend.
Travel News

Me urdher te MZHETTS, eshte ngritur task forca per monitorimin e plazheve, ku AKT se bashku me AKB do te jene prezente deri me 4 korrik 2017 per monitorimin dhe ecurine e stacioneve te plazhit ne te gjithe vijen bregdetare te Shqiperise, qe nga Velipoja deri ne Ksamil....

Saturday, 01 July 2017
Like
122
0
Rritet numri i jahteve turistike ne portin e Durresit.
Travel News

Qe nga fillimi i vitit 2017 deri ne 28 qershor ne kalatat e portit te Durresit, perveç trageteve, kroçerave dhe anijeve tregtare, jane ankoruar 110 jahte turistike, drejtuesit e te cilave pasi kane marre sherbimet perkatese kane vizituar edhe qytetin-port.Ndersa,...

Wednesday, 28 June 2017
Like
177
0
Sezoni veror 2017 do te sjelle me shume turiste ne Shqiperi.
Travel News

Kete vit me shume turiste te huaj do te vizitojne Shqiperine. Duke iu referuar te dhenave dhe ecurise qe pati prezantimi shqiptar ne Panairin Nderkombetar te Turizmit ne Berlin, ne mars e masave te ndryshme qe jane ndermarre per here te pare kete vit ne sektorin...

Tuesday, 27 June 2017
Like
171
0
Rritet me gati 10% numri i turisteve te huaj gjate 5 muajve te pare te vitit.
Travel News

Numri i shtetasve te huaj qe kane hyre ne Shqiperi gjate 5-mujorit te pare te vitit eshte rritur me 9.5%, deklaron Instituti i Statistikave.Por ajo qe te bie ne sy ne shifrat e INSTAT eshte se numri i te huajve qe kane deklaruar ne kufi se kane ardhur per qellime...

Thursday, 22 June 2017
Like
128
0