TRAVEL NEWS

Kete vit ne Shqiperi nga janari ne shtator regjistrohen mbi 4 milione turiste.
Travel News

INSTAT ka publikuar te dhenat e hyrje-daljeve per 9-mujorin, sipas te cilave rezulton se numri i shtetasve te huaj qe kane hyre ne territorin e Shqiperise per periudhen janar-shtator ishte rreth 4.2 milione persona, me nje rritje prej 5.7% ne raport me te njejten...

Tuesday, 24 October 2017
Like
87
0
Shqiperia, turizem ne cdo muaj te vitit.
Travel News

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit ne vend inauguroi Qendren e Informacionit ne Radhime, nje investim qe do t’i sherbeje turisteve qe duan te vizitojne Parkun Kombetar Detar Karaburun- Sazan. Ne inaugurimin e qendres ministri vleresoi investimin duke vene theksin ne...

Monday, 23 October 2017
Like
82
0
Ne Varshave nis Show Nderkombetar i Turizmit 2017.
Travel News

Show Nderkombetar i Turizmit nisi sot ne Varshave te Polonise. Aktiviteti eshte me i rendesishmi i vitit per turizmin ne Poloni dhe jo vetem. Dhjetra mije vizitore do te jene pjese e eventit qe terheq mbi 500 ekspozitore nga e gjithe bota. Ky eshte edicioni i dyte i...

Friday, 20 October 2017
Like
109
0
“Le Parisien” i kushton nje artikull turizmit shqiptar.
Travel News

E perditshmja franceze “Le Parisien” i ka kushtuar ne faqet e saj nje artikull turizmit ne Shqiperi dhe perlave qe ai fsheh. “Trashegimi e ruajtur, peizazhe te egra dhe plazhe sublime, ky vend i ish-bllokut komunist, ende shume pak i njohur, permban pasuri te...

Thursday, 19 October 2017
Like
88
0
Vijojne projektet per vendosjen e sinjalistikes turistike ne liqenin e Ohrit.
Travel News

Projekti i Liqenit te Ohrit, aktualisht po bashkepunon me partnere dhe grupe lokale te interesit, me qellimin per t’i bere me te njohura gjithe mrekullite e ketij rajoni, por dhe me te arritshme per njerezit. Disa shtigje per ngjitje dhe per te ngare biçikleten dhe...

Tuesday, 17 October 2017
Like
82
0
Operatoret turistik japoneze te interesuar per tregun shqiptar.
Travel News

10 operator turistike japoneze dhe disa perfaqesues te medias japoneze vizituan Shqiperine gjate fundjaves per tu njohur me vlerat turistike, kulturore, historike dhe kulinare te vendit tone.Udhetimi familjarizues i operatoreve turistik dhe perfaqesuesve te medias...

Monday, 16 October 2017
Like
76
0
SHBA braktis UNESCO-n.
Travel News

SHBA nepermjet nje deklarate zyrtare njoftuan se do te terhiqen nga Organizata e Kombeve te Bashkuara per Edukim, Shkence dhe Kulture (UNESCO), duke akuzuar institucionin se ishte anti-izraelit. SHBA do te mbaje statusin e vezhguesit, saktesoi Departamenti i Shtetit,...

Friday, 13 October 2017
Like
79
0
Turqia optimiste per shifrat ne turizem kete vit.
Travel News

Prezenca e turisteve ne Turqi kete vit ka bere shume optimiste autoritetet vendase. Ne eventin e fundit turistik nderkombetar te organizuar ne Rimini, TTG Incontri , Turqia e perfaqsuar nga Zyra e Kultures dhe Informacionit per Turizmin theksoi se mbi 35 milione...

Thursday, 12 October 2017
Like
100
0
Gazetaret italiane, dokumentar mbi turizmin shqiptar.
Travel News

Disa gazetare italiane kane vizituar se fundmi qytetin e Shkodres me qellim njohjen e atraksioneve dhe promovimin e tyre per turistet e shtetit fqinj. Me nje skenar per te realizuar nje dokumentar per turizmin shqiptar, ata e nisen nga ky qytet. Te shoqeruar nga...

Wednesday, 11 October 2017
Like
109
0
Nis sot projekti i biletarive elektronike ne sitet e trashegimise ne vend.
Travel News

Projekti i Biletarive Elektronike per 6 sitet e trashegimise me te vizituara ne vend do te perurohet sot ne ambientet e Ministrise se Kultures. Ky projekt eshte nje financim prej 512,500 dollaresh i Fondacionit Shqiptaro-Amerikan per Zhvillim ne bashkepunim me...

Tuesday, 10 October 2017
Like
86
0
Turizmi kulturor , mundesi zhvillimi ekonomik ne Shqiperi.
Travel News

Edhe pse ky vit ende nuk eshte mbyllur deri me tani rezultatet sa i perket turizmit kulturore jane mbreslenese. Shqiperia po ben perpjekje maksimale qe vendet dhe monumentet e trashegimise t’i perdore si mundesi per zhvillim ekonomik te qendrueshem, duke promovuar...

Thursday, 05 October 2017
Like
152
0
Ndahen cmimet “Oscar” te turizmit 2017 ne Shen Petersburg.
Travel News

Gjeneva per here te trete eshte zgjedhur si destinacioni evropian me i mire per pushime sipas ceremonise se ndarjeve te cmimeve World Travel Awards ne Shen Petersburg. Ky çmim eshte si ‘Oscar’ ne industrine e turizmit. Atraksionet natyrore te Gjeneves, ofertat e...

Wednesday, 04 October 2017
Like
82
0
Dita Kombetare e Trashegimise Kulturore sjell aktivitete ne te gjithe qytetet e vendit.
Travel News

Sot shenohet Dita kombetare e Trashegimise Kulturore. Kjo dite organizohet cdo vite ne saje te Diteve Europiane te trashegimise. Per vitin 2017 tema e kesaj dite eshte “Natyra, Trashegimia, Edukimi”. Ditet Europiane te Trashegimise synojne ndergjegjesimin per...

Friday, 29 September 2017
Like
111
0
Ministri i Turizmit vlereson dimensionin e turizmit historik me rastin e “Vitit te Skenderbeut”.
Travel News

Ministrit i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi deklaroi se 2018-ta, i shpallur si viti i Skenderbeut, eshte gjithashtu nje moment per te rritur dimensionin e turizmit historik. Ngjarje te shenuara historike, vende apo personalitete te historise shqiptare do te jene...

Thursday, 28 September 2017
Like
141
0
Dita Boterore e Turizmit: “Turizmi i qendrueshem, nje mjet per zhvillimin”.
Travel News

Sot shenohet Dita Boterore e Turizmit. Ne kete dite shtete te ndryshme te botes organizojne aktivitete ndergjegjesuese mbi rolin e rendesishem qe turizmi ka per te gjithe vendet ne aspektin social, kulturor, politik dhe ekonomik. Kete vit vendi prites i Dites Boterore...

Wednesday, 27 September 2017
Like
135
0
Nis ne Paris IFTM Top Resa 2017.
Travel News

Nisi sot ne Paris panairi nderkombetar i turizmit francez IFTM Top Resa ne te cilin marrin pjese mbi 31 mije profesioniste te turizmit nga vende te ndryshme te botes, midis te cileve edhe nga Shqiperia. Ky event vjen ne edicionin e tij te 39 kete vit me shume mundesi...

Tuesday, 26 September 2017
Like
120
0
SHBA perfshin ne urdhrin e ndalimit te udhetimeve edhe 3 shtetet te tjera.
Travel News

Shtetet e Bashkuara te Amerikes e zgjeruan vendimin polemizues te ndalimit te udhetimit duke perfshire ne variantin e fundit te tij edhe qytetaret nga Koreja e Veriut, Venezuela dhe Çadi.Shtepia e Bardhe pretendon se kufizimet e reja jane pasoje e nje rishikimi te...

Monday, 25 September 2017
Like
79
0
Turizmi i sporteve dhe aventures ne Shqiperi promovohet nga mediat gjermane.
Travel News

Serish pamjet e mrekullueshme nga bregdeti shqiptar, por edhe nga zonat kodrinore apo malet qe e “shoqerojne” ate, kane qene ne fokus te mediave nderkombetare.Tashme shoqata gjermane e sporteve malore, DAV e cila boton nje nga revistat e udhetimeve ne Gjermani...

Saturday, 23 September 2017
Like
107
0
Sot Dita pa Makina, te rejat mbi nje Tirane me ekologjike.
Travel News

Sot ne Diten pa makina kryetari i bashkise vec thirrjes per nje jete sa me ekologjike deklaroi edhe disa nga projektet me te rendesishme te te ardhmes per nje ajer me te paster ne Tirane. Projekti i pare eshte kthimi ne pedonale i kater zonave te tjera ndersa projekti...

Friday, 22 September 2017
Like
97
0
Be dhe eskpertet shqiptare te turizmit prezantojne objektivat e zhvillimit te qendrueshem ne Shqiperi.
Travel News

Qendra e Informimit e BE-se ne Vlore mirepriti takimin e pare teknik te grupit te punes, ne kuader te projektit “Turizmi ne Sinergji me Eficencen e Energjise: Krijimi i Destinacioneve Turistike Eko-te Qendrueshme”, i cili synon te mbeshtese zhvillimin e nje...

Thursday, 21 September 2017
Like
99
0
“Der Spiegel” shkruan per rrezikun e hidrocentraleve ne lumenjte shqiptare.
Travel News

Revista e perjavshme gjermane ‘Der Spiegel’ i ka kushtuar nje shkrim ndertimit te digave te reja ne lumenjte e Shqiperise.Nen titullin “Mrekullia e Fundit Blu e Europes”, Der Spiegel udheton ne Luginen e Vjoses, te cilen e pershkruan si nje parajse, nje idil te...

Monday, 18 September 2017
Like
101
0
Nis ne Mynih “Octoberfest” 2017.
Travel News

Mijera persona kane shenuar nisjen e Oktoberfestit 2017 ne Mynih, festivalit me te famshem te birres ne bote, qe do te zhvillohet gjate 18 diteve te ardhshme.Ne kete ngjarje pritet te marrin pjese rreth gjashte milione vizitore , gjate te ciles konsumohen rreth gjashte...

Saturday, 16 September 2017
Like
126
0
Mbahet ne Chengdu te Kines Asambleja e Pergjithshme e UNTWO.
Travel News

Transforimi i Kodit te Etikes ne turizem dhe impakti i teknologjise ne udhetime jane dy ceshtjet kryesore qe po diskutohen ne asamblene e 22-te te pergjithshme te Organizates Boterore te Turizmit qe po mbahet ne Chengdu te Kines. Me pjesmarrjen e autoriteteve me te...

Friday, 15 September 2017
Like
95
0
Turizmi me bilanc pozitiv per pjesen e pare te vitit.
Travel News

Turizmi ne Shqiperi per pjesen e pare te vitit sjell rezultatet e para pozitive. Sipas statistikave te publikuara nga Banka e Shqiperise, bilanci neto i te ardhurave nga turizmi ne 6 muajt e pare te vitit ishte 156 milione euro, nje nivel rekord ky i pas viteve...

Wednesday, 13 September 2017
Like
87
0
Amsterdami propozon nje takse 10 euro per turistet.
Travel News

Amsterdami po konsideron nje rritje radikale te taksave mbi turistet, me 10 euro per nate, per te larguar vizitoret qe shpenzojne pak dhe per te parandaluar qe qyteti te kete turizem te pakontrolluar si ne Venecia. Rreth 17 milione njerez vizituan qytetin me 850 mije...

Tuesday, 12 September 2017
Like
96
0
Shqiperia permireson indekset e zhvillimit turistik kete vit.
Travel News

Shqiperia eshte permiresuar me +8 vende renditjen e pergjithshme ne raportin e fundit te World Economic Forum per Konkurrueshmerine Globale ne Udhetim e Turizem. Lajmin e ka bere te ditur edhe Kryeministri I vendit i cili eshte shprehur se, “nder indikatoret e...

Monday, 11 September 2017
Like
95
0
Hapet sot “Unaza e Madhe” ne Tirane.
Travel News

Bashkia e Tiranes hapi sot per automjetet segmentin e Unazes se Madhe qe lidh zonen e “Pallatit me Shigjeta” me Farken, duke zgjidhur problemin e trafikut te makinave qe vijne nga sheshi “Shqiponja” dhe Kombinati ne drejtim te qendres, si dhe te atyre qe...

Saturday, 09 September 2017
Like
140
0
Kjo vere sjell sukses per turizmin turk.
Travel News

Vera e ketij viti solli rritjen pozitive ne turizmin turk , aq te pritur nga autoritetet vendase te turizmit. Sipas te dhenave te bera me dije nga enti I turizmit ne Turqi, vetem gjate muajit korrik numri I turisteve te huaj u rrit me thuajse 50% me shume se nje vit me...

Thursday, 07 September 2017
Like
122
0
PE: Europa duhet te beje me shume per turizmin.
Travel News

Turizmi eshte nje nder sektoret per te cilet unioni europian duhet te beje me shume. Kjo ishte nje prej deklaratave qe presidenti i parlamentit europian Antonio Tajani ka bere se fundmi ne lidhje me industrine. Nje prej gabimeve me te medha te institucioneve europiane...

Wednesday, 06 September 2017
Like
119
0
Masterplani i Alpeve pritet te zhvilloje turizmin e qendrueshem ne Shqiperi.
Travel News

Nje plan i prezantuar se fundmi per Alpet synon zhvillimin e qendrueshem dhe te integruar te ketij rajoni per 15 vitet ne vazhdim. Qellimi kryesor eshte qe Alpet shqiptare te hyjne ne nje cikel te ri te zhvillimit te turizmit duke pasur nje qasje me te ekuilibruar sa i...

Monday, 04 September 2017
Like
148
0