TRAVEL NEWS

Rritet serish numri i turisteve polake ne vendin tone.
Travel News

Shqiperia po behet nje destinacion gjithnje e me popullor per turistet polake. Vetem gjate muajit Tetor, 9200 polake kane zgjedhur Shqiperine per te bere pushime te vona, duke u katerfishuar ne numer krahasuar me Tetorin e vitit te kaluar. Per kete arsye eshte vendosur...

Tuesday, 19 December 2017
1
56
0
Viti 2017, i begate per te ardhurat nga turizmi ne Shqiperi.
Travel News

Viti 2017 ka qene i begate sa i takon te ardhurave te siguruara nga turizmi. Te dhenave te ofruara nga kryeministri i vendit tregojne se te ardhurat nga vizitoret e huaj qe kane ardhur ne Shqiperi per 9 muajt e pare te vitit 2017 jane rritur me 149 milione Euro apo me...

Thursday, 14 December 2017
Like
87
0
Zagrebi me tregun me te mire te Krishtlindjeve kete vit.
Travel News

Zagrebi eshte votuar si “Destinacioni me i mire i tregut te Krishtlindjeve” nga perdoruesit e portalit te Udhetimeve per Destinacionet Europiane me te mira. Zagrebi eshte votuar me kete cmim per te tretin vit radhazi. Cilesia e larte e punimeve artizanale,...

Wednesday, 13 December 2017
Like
48
0
Rriten shpenzimet e turisteve te huaj ne Shqiperi.
Travel News

Shqiperia ka qene kete vit e mbushur me turiste fluksi i te cileve ka dhene efektet pozitive ne ekonomine shqiptare.Sipas te dhenave te bilancit te pagesave te Bankes se Shqiperise, te ardhurat nga udhetimet arriten per 9 mujorin nje nivel rekord prej 1.3 miliarde...

Tuesday, 12 December 2017
1
65
0
Masterplani i Alpeve, me i rendesishmi qe eshte marre per promovimin e zones.
Travel News

Plani i turizmit per Alpet shqiptare dhe paketa e projekteve Shkodra turistike u prezantuan ne mbledhjen e fundit te Keshillit Kombetar te Territorit ne Shkoder. Ne kete mbledhje u mor vendimi per shpalljen zone historike te qendres se Thethit per vlerat e shumta...

Saturday, 09 December 2017
Like
98
0
Turizmi i aventures, marka me e re e turizmit ne Shqiperi.
Travel News

Turizmi i aventures shihet si nje turizem, per te cilin Shqiperia ka nje potencial te jashtezakonshem. Kjo u theksua sot edhe ne aktivitetin “Shqiperia e turizmit te aventures”, ku u organizua edhe Panairi i pare Kombetar i sporteve te aventures tek Parku Olimpik....

Friday, 08 December 2017
Like
60
0
no-cover
Travel News

...

Friday, 08 December 2017
Like
17
0
no-cover
Travel News

Shqiperine e kane vizituar 74% me shume turiste polake se vitin e shkuar dhe shifra pritet te vazhdoje te rritet vitin e ardhshem. Kjo rritje u regjistrua vetem ne periudhen janar, tetor nderkohe qe ne total gjate ketij viti numri i turisteve polake pritet te shenoje...

Thursday, 07 December 2017
Like
60
0
no-cover
Travel News

Turizmi i shendetit eshte ai qe po zhvillohet gjithnje e me shume ne vende te ndryshme te botes duke sjelle nje rritje te ndjeshme te numrit te turisteve ne destinacionet qe e ofrojne. Kryesisht Europa mbetet e preferuar per kete lloj turizmi me nje numer udhetaresh qe...

Tuesday, 05 December 2017
Like
61
0
no-cover
Travel News

Viti 2017 ka rezultuar nje vit me aktiv per shqiptaret te cilet kane rritur udhetimet e tyre jashte vendit. Instituti i Statistikave publikoi shifrat e transportit per 10 muajt e ketij viti ku ajo qe bie ne sy eshte nje rritje dyshifrore ne perqindje. Ne dhjetemujorin...

Friday, 01 December 2017
Like
65
0
no-cover
Travel News

Turizmi ka pare rritje ne kontinentin europian per vitin 2017. te dhenat e fundit te Komisionit Europian te Udhetimeve tregojne se megjithse pati shume shqetesime kryesisht te shtrira ne aspektin e sigurise, 32 nga 33 vende europiane te marra ne studim kane treguar...

Wednesday, 29 November 2017
Like
75
0
no-cover
Travel News

Agjencia Kombetare e Bregdetit ka hapur tenderin per sinjalistiken infrastrukturore turistike midis zonave bregdetare dhe malore. Buxheti i shtetit ka parashikuar rreth 9.6 milione leke per realizimin e ketij projekti.Ky i fundit konsiston ne tabelizimin e itinerarit...

Monday, 27 November 2017
Like
61
0
no-cover
Travel News

Gothenburgu ne Suedi eshte shpallur destinacioni i pare ne bote per zhvillimin e qendrueshem kete vit. Titulli u dha nga Indeksi Global i Destinacioneve te Qendrueshme 2017. Politikat e ketij qyteti dhe sektori turistik jane perkushtuar plotesisht drejt zhvillimit te...

Saturday, 25 November 2017
Like
53
0
no-cover
Travel News

Sezoni turistik 2018 do te gjeje Shqiperine te paster, deklaroi ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi ne celje te iniciatives per nje shqiperi me te paster. Ne hapjen e aksionit te planifikuar si nje iniciative e levizjes “Green Line Albania” dhe me...

Friday, 24 November 2017
Like
72
0
no-cover
Travel News

Per festat e 28 dhe 29 nentorit nje pjese e konsiderueshme e shqiptareve do te udhetojne jashte vendit duke shfrytezuar ditet e pushimit per te vizituar destinacione te ndryshme. Agjencite turistike raportojne nje kerkese qe vjen çdo vit ne rritje. Rajoni konsiderohet...

Thursday, 23 November 2017
Like
57
0
no-cover
Travel News

Nga data 24 Nentor deri ne 31 Dhjetor, Tirana do te behet pjese e njerit prej panaireve me te rendesishem te dimrit, i njohur si “Winter Wonder”, i cili zhvillohet çdo vit ne Bruksel, ku fale vizitoreve te shumte nga e gjithe bota, si edhe promovimit qe i behet...

Wednesday, 22 November 2017
Like
56
0
no-cover
Travel News

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, promovoi ne fundjave nga Vlora nisjen e aksionit kombetar “Te pastrojme Shqiperine”, nje nisme qe synon pastrimin e territorit nga mbetjet urbane dhe qe pritet te startoje ne 24 nentor. Ky aksion, qe do te shtrohet ne...

Monday, 20 November 2017
Like
68
0
Shqiperia promovohet serish ne portalet e huaja te udhetimeve.
Travel News

Matador Network behet portali i radhes qe shkruan per Shqiperine turistike. Sipas kesaj platforme udhetimesh Shqiperia mund te mos jete destinacioni i pare qe vjen ne mend kur mendon per plazhe si ne parajse ose vende mbreselenese te listuara nga UNESCO, por mbetet nje...

Friday, 17 November 2017
Like
77
0
Buxheti per turizmin 2018 do te rritet me 42%.
Travel News

Buxheti per investimet ne sektorin e turizmit do te rritet me 42% per vitin 2018. Ministri i turizmit dhe Mjedisit prezantoi ne Komisionit Parlamentar te Veprimtarive Prodhuese projektbuxhetin e dikasterit qe ai drejton, ndersa theksoi se per vitin e ardhshem jane...

Wednesday, 15 November 2017
Like
107
0
BERZH jep serish mbeshtetje per zhvillimin e turizmit ne Shqiperi.
Travel News

Shqiperia do te asistohet me nje kredi prej 60 milione eurosh nga BERZH per zhvillimin e turizmit ne 4 bashki te vendit, konkretisht ato te Beratit, Korçes, Fierit dhe Shkodres. Fondi do te perdoret per te financuar nenprojekte te infrastruktures ne transport, te...

Saturday, 11 November 2017
Like
94
0
2017, i teti vit radhazi me sukses ne turizem.
Travel News

Turizmi eshte konfirmuar edhe njehere si nje motorr themelor i ekonomise dhe gjenerator per vendet e punes per milione njerez ne bote. Deklaraten e ka bere sekretari i pergjithshem i Organizates Boterore te Turizmit gjate panairit nderkombetar te turizmit ne Londer qe...

Thursday, 09 November 2017
Like
87
0
Rajoni i Mesdheut mbetet me i fuqishmi ne bote sa i perket turizmit.
Travel News

Rajoni i Mesdheut mbetet nder me te fuqishmit ne bote sa i perket turizmit. Sipas te dhenave te Forumit te Resorteve Mesdhetare qe eshte mbajtur me heret gjate ketij viti ne Barcelone, 32% e turisteve nderkombetare dhe me shume se 30% e te ardhurave te pergjithshme nga...

Wednesday, 08 November 2017
Like
121
0
Shqiperia ne WTM 2017, nje mundesi e arte per turizmin shqiptar.
Travel News

Vijon ne Londer nje nga panairet me te rendesishem te turizmit ne bote “World Travel Market”. Eventi ku merr pjese edhe Shqiperia, i jep mundesine vendit tone te terheqe investitore e agjenci turistike qe duan ta perfshijne ne programet e tyre.Ne fokus te Stendes...

Tuesday, 07 November 2017
Like
79
0
Nis ne Londer , World Travel Market 2017.
Travel News

Ka nisur ne Londer eventi me i rendesishem per industrine turistike nderkombetare panairi World Travel Market, edicioni 2017. Eventi eshte nje moment unik ku mblidhen perfaqsuesit me te rendesishem te turizmit nga Europa dhe bota. Kete vit World Travel Market pritet ta...

Monday, 06 November 2017
Like
91
0
Momondo ben nje artikull promovues per Shqiperine.
Travel News

Portali britanik Momondo ka bere se fundmi nje artikull ne lidhje me bukurite natyrore shqiptare duke e quajtur vendin tone nje nga xhevahiret me te pashkelur dhe simpatik te Evropes me bukuri malore dhe me vendas teper miqesore. Peizazhi i Shqiperise perbehet nga...

Friday, 03 November 2017
Like
63
0
Turizmi i aventures dhe ai sportiv me zhvillim te ndjeshem ne vend.
Travel News

Turizmi me biçikleta po futet gjeresisht dhe ne vendin tone dhe po praktikohet nga te rinjte per shkak te zonave te pershtatshme me shtigjet e hapura posaçerisht per kete lloj turizmi sidomos ne parqet tona kombetare. Kryesisht ky turizem po zhvillohet ne zona si...

Wednesday, 01 November 2017
Like
67
0
Hotelet e Mavroves prezantohen per agjencite shqiptare.
Travel News

Hotelet me te mire te Mavroves, nje prej destinacioneve me te preferuara turistike te vizitoreve shqiptare do te bejne nje prezantim te ofertes se tyre per kete sezon ne vendin tone. Nepermjet nje takimi qe do te zhvillohet te enjten ne 2 nentor ne Premium Beach Hotel...

Tuesday, 31 October 2017
Like
55
0
Easy Jet , linja kryesore ne Berlin.
Travel News

EasyJet ka fuqizuar prezencen ne Gjermani, duke rene dakord te bleje pjese te operacioneve te Air Berlin, duke hedhur drite mbi drejtimin e aseteve te kompanise ajrore qe deshtoi. EasyJet deklaroi se do te marre me qira thuajse 25 avione airbus A320, do te bleje pista...

Monday, 30 October 2017
Like
70
0
Rritet numri i pasagjereve ne linjat ajrore ne Shqiperi.
Travel News

Numri i pasagjereve qe udhetuan permes linjave ajrore u rrit me rreth 25 % gjate nentemujorit te vitit 2017, krahasuar me vitin e shkuar. Referuar shifrave te INSTAT-it 2 milione qytetare vendas dhe te huaj udhetuan permes linjave ajrore gjate nentemujorit te 2017-s,...

Friday, 27 October 2017
Like
61
0
Nis ne Singapor ITB Asia 2017.
Travel News

Ka nisur ne Singapor nje nder eventet me te rendesishme te industrise nderkombetare te turizmit ITB Asia, panairi nderkombetar i turizmit ne Azi. Panairi vjen ne edicoinin e ketij viti si gjithnje ne Marina Sand Bay. Mbi 10 mije pjesmarres nga e gjithe bota , eksperte...

Wednesday, 25 October 2017
Like
67
0