TRAVEL NEWS

Nisi ne Stamboll Panairi Nderkombetar i Turizmit per Mesdheun Lindor.
Travel News

Ka nisur sot ne qendren e ekspozitave ne Tuyap te Stambollit, Panairi Nderkombetar i Turizmit per Mesdheun Lindor. Mbi 45 mije vizitore vendas e te huaj do te kene mundesine te njihen me produktin turistik me te mire te vendeve mesdhetare si dhe te marrin ofertat me te...

Thursday, 25 January 2018
Like
67
0
Vendet e Ballkanit me oferte te perbashket turistike.
Travel News

Rajoni i Ballkanit Perendimor duhet te paraqitet me nje oferte te perbashket turistike,veçanerisht per vendet e largeta, te kontinenteve pertej Europes. Kjo u dakordesua ne takimin mes ministrit te Turizmit dhe Mjedisit shqiptar me homologun e tij serb, ne kuader te...

Wednesday, 24 January 2018
Like
74
0
Restoranti me i madh nenujor ne Europe!
Travel News

Ka nisur ne rajonin Lindesnes te Norvegjise ndertimi i atij qe do te jete restoranti me i madh ne bote nenujor dhe restoranti i pare i tille ne Evrope. Restoranti pritet te hapet ne mars te vitit 2019.Behet fjale per nje strukture qe do te zhytet ne det dhe do...

Tuesday, 23 January 2018
Like
69
0
5.1 milione te huaj vizituan Shqiperine vitin e kaluar.
Travel News

Shqiperia eshte vizituar nga nje numer rekord te huajsh ne vitin 2017, sipas statistikave te levizjeve te shtetasve te publikuar nga INSTAT.Ne total, Ne Shqiperi hyne 5.1 milione te huaj, me nje rritje prej 8.1% ne krahasim me vitin e meparshem. Gati gjysma e tyre...

Tuesday, 23 January 2018
Like
1067
0
Iniciativat e reja dhe prioritetet e qeverise per turizmin 2018.
Travel News

Turizmi ne vendin tone tashme do te promovohet edhe permes rrjetit te blogerave shqiptare. Nisma me e fundit e Ministrise se Turizmit dhe Mjedisit synon te krijoje nje fushate te gjere promovuese ne rrjetet sociale permes figurave te spikatura te vendit tone ne bote....

Monday, 22 January 2018
Like
52
0
Norvegjia brenda 2040 me transport ajror teresisht elektrik.
Travel News

Norvegjia vijon me masat per tu kthyer ne nje vend teresisht ekologjik. Keshtu ky shtet ka bere hapa para edhe ne permiresimin e transportit ajror duke vendosur vitin 2040 si periudhen kur edhe fluturimet nga dhe per ne Norvegji do te behen nga avione teresisht...

Saturday, 20 January 2018
Like
63
0
Prezantohet ne Japoni “Ruby”, cokollata natyrale ngjyre roze.
Travel News

Nestle ne Japoni eshte kompania e pare ne bote qe ka nxjerre çokollaten natyrale roze. Çokollata e quajtur ‘Rubin’ do te jete ne tregjet koreane dhe japozene prej dites se sotme. Ajo shihet si nje dhurate ideale romantike per Shen Valentin. Çokollata roze...

Saturday, 20 January 2018
Like
52
0
Brenda 1 viti do te jete gati kulla me e larte ne bote, 1km.
Travel News

Me ne fund eshte bere konkrete kontrata prej 165 milione dollaresh ne Arabine Saudite per te ndertuar gradaçelen me te larte ne bote ne Geddah, rreth 1 kilometer ashtu si flitej prej disa kohesh per kete projekt. Sipas nga Arab News, puna do te realizohet nga Al...

Saturday, 20 January 2018
Like
149
0
Norwegian thyen rekordin transatlantik te fluturimit me pasagjere!
Travel News

Linja ajrore Low-cost norvegjeze ka vendosur nje rekord te ri transarlantik! Fluturimi i Norwegian me nr DY7014 nga New York JFK ne London Gatwick te henen e 15 Janarit e mbylli fluturimin per 5 ore e 13 minuta duke u bere fluturimi me i shpejte i nje avioni...

Friday, 19 January 2018
Like
1147
0
Shqiperia, nder destinacionet me te preferuara te polakeve kete vit.
Travel News

Vijon te rritet interesi i turisteve polake per Shqiperine turistike edhe kete vit. Shoqata e Operatoreve Turistike Polake ka thene se ne javen e dyte te vitit 2018, shitjet te agjentet e udhetimeve per turitet polake u rriten 61 per qind krahasuar me te njejten...

Friday, 19 January 2018
Like
361
0
Nis ne Helsinki Matka Nordik Travel 2018.
Travel News

Ka nisur sot ne Helsinki te Finlandes Panairi me i rendesishme i industrise se turizmit per vendet nordike, Matka Nordik Travel. Ne kete edicion te panairit do te jene prezente mbi 400 kompani turistike nga dhjetra vende te botes qe do te njihen me produktin turistik...

Thursday, 18 January 2018
Like
79
0
Martese ne Everest, cifti thote “Po” ne 5380 metra lartesi.
Travel News

Kurorezimi i marteses eshte nje moment i rendesishem dhe i pahrrueshem per te gjithe prandaj gjithenje e me shume cifte vendosin ta organizojne ne menyren me te mire dhe me te vecante. Megjithate nje cift amerikan ka kaluar ne nje nivel tjeter. Sipermarresja Heidi...

Wednesday, 17 January 2018
Like
86
0
Celet ne Madrid Fitur 2018, lideret e turizmit ne Spanje.
Travel News

U cel ne Madrid edicioni i 38 i Fitur , panairit me te rendesishem te turizmit ne Spanje por edhe nder eventet me prestigjoze te industrise ne bote. Deri me date 21 janar filiali i turizmit iberik b2b do te kete mundesi bashkepunimi me disa prej aktoreve kryesore te...

Wednesday, 17 January 2018
Like
55
0
OBT: 2017 regjistroi 1.3 miliard turiste ne bote.
Travel News

Numri i turisteve ne bote eshte rritur me 8% ne 2017, rritja me e madhe ne shtate vjet. Njoftimin e beri Organizata Boterore e Turizmit. Evropa, ne menyre te veçante eshte kontinenti qe ka terhequr me shume vizitore plot 671 milione prej numrit te pergjithshem qe...

Tuesday, 16 January 2018
Like
213
0
Shqiperia promovohet nga mediat austriake.
Travel News

E perditshmja austriake “Kronen Zeitung” i ka kushtuar Shqiperise nje artikull te veçante, duke e cilesuar ate si perla e harruar e Adriatikut. Artikulli pershkruan me detaje nje panorame te te gjitha bukurive natyrore, duke e cilesuar vendin tone si nje nga...

Monday, 15 January 2018
1
67
0
Qeveria prezanton lehtesi fiskale per zhvillimin e agroturizmit.
Travel News

Qeveria ka vendosur te shfrytezoje potencialin e agroturizmit, si nje mundesi e mire per te nxitur zhvillimin e zonave rurale dhe fermave e bizneseve ne keto zona. Pas perfundimit te mbledhjes se Keshillit te Ministrave ne Lezhe, Kryeministri i vendit deklaroi se...

Saturday, 13 January 2018
Like
146
0
no-cover
Travel News

2017 ka sjelle bilancin me te mire te turizmit per Spanjen qe shenoi plot 82 milione turiste , nje rritje me 9% me shume sesa viti 2016. Shifrat u bene publike gjate Samitit te Turizmit per Europen Jugore qe u mbajt se fundmi ne Spanje. Ky destinacion shenoi rekord...

Friday, 12 January 2018
Like
93
0
Ne Arabine Saudite kerkohen gjithnje e me shume taksiste femra.
Travel News

Rekrutimi i taksisteve femra po lulezon ne Arabine Saudite pasi mbreteria e Gjirit Persik vendosi qe nga qershori i ketij viti t’iu lejoje grave t’i japin makines. Interes te veçante ka shprehur Uber-i, 80% e klienteles te te cilit ne kete vend perbehet nga gra....

Thursday, 11 January 2018
Like
77
0
Vendet me te mira dhe me te lira per te jetuar kete vit.
Travel News

Kompania “Live and Invest Overseas” me baze ne Panama, ka zbuluar listen me 7 vendet me te mira ne bote ku mund te shpernguleni ne 2018 dhe te jetoni me shpenzime minimale. Kryeson listen Lisbona, ku me me pak se 1300 dollare ne muaj ju mund te beni nje jetese...

Thursday, 11 January 2018
Like
71
0
Nis panairi i turizmit Ferien Messe ne Vjene.
Travel News

Nis ne Vjene FerienMesse, panairi me i rendesishem i turizmit ne Austri qe do te mbledhe perfaqesues te sektorit dhe kompani te turizmit nga e gjithe bota per tu bere pjese e eventit. Turizmi i biznesit dhe leisure do te jene tematikat kryesore te ketij edicioni te...

Thursday, 11 January 2018
Like
92
0
Mesdheu dominon listen e destinacioneve te preferuara kete vit.
Travel News

Mesdheu dominon ne listen e destinacioneve me te mira per tu vizituar edhe kete vit. Tripadvisor sapo publikoi studimin e radhes mbi destinacionet me te mira per 2018. Tre vendet e para te studimi te perpiluar ne baze te preferencave te udhetareve nga e gjithe bota e...

Wednesday, 10 January 2018
Like
57
0
Rrjeti Hilton konfirmon pranine ne Tirane.
Travel News

Gjiganti i hotelerise boterore, Hilton, konfirmoi se fundmi ndertimin e nje hoteli edhe ne Tirane, sipas njoftimit te perfaqesuesve te tij ne faqen zyrtare te internetit. Hoteli do te jete prane qendres se Tiranes dhe aeroportit, nderkohe qe dhomat do te jene te...

Tuesday, 09 January 2018
Like
91
0
Shqiperia, destinacioni kryesor kete vit per turistet italiane.
Travel News

Shqiperia promovohet ne mediat italiane. Ne nje prej emisioneve me prestigjoze te udhetimeve ne Rai 3 eshte vendosur Shqiperia si destinacioni numer nje qe duhet patjeter te vizitohet gjate vitit 2018.Permes ketij emisioni i behet nje pasqyre e bukur zonave te ndryshme...

Monday, 08 January 2018
Like
90
0
Kete vit Shqiperia dhe Izraeli do te lidhen me nje linje ajrore direkte.
Travel News

Nje linje direkte e fluturimeve mes Shqiperise dhe Izraelit pritet te nise ne gjysmen e pare te vitit 2018. Ministria per Evropen dhe Punet e Jashtme e Shqiperise dhe Ministria e Puneve te Jashtme te Izraelit kane zhvilluar Konsultime Diplomatike ku u ra dakord per...

Saturday, 06 January 2018
Like
96
0
Kryesojne turistet nga Europa Lindore ne Shqiperi.
Travel News

Ne 2017-n ishin polaket turistet qe surprizuan ne Shqiperi me numrin dhe interesin e tyre nderkohe trendi i turisteve nga Europa Lindore do te vijoje edhe kete vit kryesisht ne zonat bregdetare si Durres dhe Shengjin. Sipas INSTAT, per periudhen janar nentor 2017,...

Thursday, 04 January 2018
Like
38
0
Spanja thyen rekorde te reja ne turizem, 2017 mbyllet me 80 milione turiste.
Travel News

Spanja eshte percaktuar si vendi i rekordeve absolute ne turizem. Vendi sipas te dhenave te Frontur deri ne nentor ka pritur 77.8 milione turiste nga e gjithe bota. Nderkohe i gjithe viti pritet te mbyllet me me shume se 80 milione turiste, nje rritje me 22% me shume...

Saturday, 30 December 2017
Like
54
0
KE: Me shume siguri per turistet qe rezervojne ne Europe.
Travel News

Keshilli Europian do te votoje vitin tjeter per nje pakete masash te reja qe do te sjellin me shume siguri per turistet qe rezervojne pushimet ne kontinentin europian. Paketa do te jete nje zgjerim i asaj ekzistuese mbi direktivat e turizmit dhe do te sherbeje per me...

Thursday, 28 December 2017
Like
48
0
Rritja e cilesise se sherbimit, kusht per zhvillimin turistik te vendit.
Travel News

Viti 2017 ka qene viti i pare ku vendi yne ka filluar te beje hapa pozitive per rritjen e numrit te turisteve dhe kjo sipas tij filloi me uljen e TVSH dhe shitjes se paketave turistike me shume se 60 dite per turistet. Megjithate sipas eksperteve te turizmit Shqiperia...

Tuesday, 26 December 2017
Like
49
0
Vendet me rritjen me te shpejte te turizmit.
Travel News

Organizata Boterore e Turizmit ka perpiluar listen e destinacioneve te cilat kane pare rritjen me te madhe te turizmit vitet e fundit. Sierra Leone eshte nje nga vendet qe ka shenuar rritjen me te larte. Vetem 24,000 turiste e vizituan Sierra Leonen ne 2015, ndersa ne...

Saturday, 23 December 2017
1
46
0
Rritja e numrit te turisteve ne Shqiperi vijon edhe ne muajin nentor.
Travel News

Numri i turisteve te huaj qe vizituan Shqiperine u rrit serish gjate muajit nentor. Te dhenat e publikuara te enjten nga Instituti i Statistikave treguan se numri i vizitoreve te huaj eshte rritur 15.5% me baze vjetore, rritje kjo ne nivele te ngjashme me Tetorin.Per...

Thursday, 21 December 2017
1
90
0