TRAVEL NEWS

Turizmi shqiptar promovohet nga “Bored Panda”.
Travel News

“Bored Panda” websiti prestigjoz i artit te dizajnit dhe fotografise i ka kushtuar se fundmi nje artikull promovues Shqiperise turistike. Sipas artikullit Shqiperia po fiton sot vendin e saj te merituar ne harten globale te turizmit. “Vija bregdetare buze...

Saturday, 24 February 2018
Like
30
0
Kontributi i turizmit ne PPB mbetet gjithnje ne rritje.
Travel News

Turizmi parashikohet te jap nje kontribut total deri ne 33% ne Prodhimin e brendshem bruto deri ne vitin 2027, dhe çdo i trete i punesuar te jete ne kete sektor.Sipas ministrise se Turizmit dhe Mjedisit, Shqiperia eshte e pozicionuar ne menyre strategjike per t’i...

Friday, 23 February 2018
Like
34
0
Shqiperia, Kroacia dhe Mali i Zi ne angazhim per uljen e ndotjes ne Adriatik.
Travel News

Ky sezon turistik do te vije me me pak probleme me ndotjen ne Adriatik. Kjo ne saje te angazhimit te fundit te tre ministrave te mjedisit te Shqiperise , Kroacise dhe Malit te Zi qe u mblodhen ne takim ne Dubrovnik te Kroacise. Pas skanimit te situates dhe shkaqeve te...

Thursday, 22 February 2018
Like
33
0
Promovimi i Shqiperise turistike, 2018 me me shume turiste.
Travel News

Viti 2018 pritet te sjelle jo vetem rritje te numrit te te huajve qe do te vizitojne Shqiperine, por permes nje pakete fiskale lehtesuese, ky sektor pritet te njohe edhe investime te reja. Kreu i Agjencise Kombetare te Turizmit ka deklaruar se fundmi se po punohet per...

Monday, 19 February 2018
Like
22
0
Stop makinave me nafte dhe benzine ne Majorca e Ibiza.
Travel News

Ishujt balearik te Majorcas dhe Ibizas do te ndalojne hyrjen e makinave me nafte te turisteve te huaj ne territorin e tyre. Masa do te hyje ne fuqi ne vitin 2025 dhe vjen si pjese e rregullave te reja te qeverise spanjolle per te ulur ndotjen e disa prej destinacioneve...

Monday, 19 February 2018
Like
74
0
Fillim i mbare per qiejte europiane, rritet trafiku ajror ne janar dhe shkurt.
Travel News

Te dhenat e fundit nga trafiku ajror ne Europe tregojne se gjate ketyre muajve fluturimet ne hapsiren europiane jane rritur me 5.3% me shume se viti i kaluar. Nderkohe nga studimi i kryer rezultori se brenda Ballkanit gjate muajit shkurt Maqedonia dhe Turqia kane...

Friday, 16 February 2018
Like
25
0
Celet ne Prage “Holiday World”, panairi me i rendesishem i Europes Qendrore.
Travel News

Ka nisur ne Prage eventi kryesor i industrise se turizmit te Europes Qendrore, panairi i turizmit Holiday World 2018. Panairi vjen ne edicionin e tij te 27 dhe mbahet ne qendren e ekspozitave te Prages. Shqiperia perfaqsohet ne kete event nga Agjencia Kombetare e...

Thursday, 15 February 2018
Like
47
0
Brexit do te sjelle nje gjuhe te re ne BE, Eurishten.
Travel News

Efektet e Brexit ne Europe do te jene te shumta. Nje prej tyre do te jete edhe nje gjuhe e re qe do te flitet midis qytetereve te Bashkimit Europian. Sipas eksperteve te gjuhesise, pas largimit te Britanise nga unioni do te filloje te perdoret ajo qe do te quhet...

Wednesday, 14 February 2018
Like
64
0
Mariott brenda 2020 me nje super resort ne Las Vegas.
Travel News

Do te jete nje nder resortet me impaktin me te madh te viteve te fundit ai qe do te hapet ne 2020 ne Las Vegas qe do te sjelle ne qytetin e kazinove marken e fuqishme Mariott ne bashkepunim me shoqerine Witkoff. Resorti do te jete i pari i kesaj marke ne kete qytet dhe...

Wednesday, 14 February 2018
Like
57
0
Sofja pret Panairin e Turizmit: Holiday&Spa Expo 2018.
Travel News

Ka nisur ne Sofje te Bullgarise edicioni i 35 i Panairit Nderkombetar te Turizmit, Holiday & Spa Expo 2018. Ky event eshte me i rendesishmi per turizmin ne Bullgari por edhe nder kryesoret per rajonin e Ballkanit. Mbi 20 mije profesioniste te turizmit nga i gjithe...

Wednesday, 14 February 2018
Like
26
0
Virgin inaguron VIP Lounge ne Dubai
Travel News

Virgin Holidays ka inaguruar v-hub te mberritjeve , nje lehtesim per te krijuar komoditet diten e pare te mberritjes ne Dubai Vip-Hub eshte lokalizuar ne Aquaventure waterpark ne Atlantis the Palm – hoteli ikonik ne Dubai i cili pret mijra udhetare nga Virgin ne...

Wednesday, 14 February 2018
Like
30
0
Tashme kete vere mund ta konsideroni edhe Tunizine
Travel News

Thomas Cook kthehet ne Tunizi 3 vjet mbas sulmit terrorist ne resort ku mbeten te vrare 30 britanike Programi i fluturimit do te filloje me 3 fluturime javore ne Enfidha, nga Manchester, Gatwick i Londres dhe Birmingham, per tu zgjeruar ne Glasgow nga Prilli dhe...

Wednesday, 14 February 2018
Like
71
0
Europa e mbylli 2017 me 3.2 miliarde netqendrime.
Travel News

Eurostat jep shifra teper te mira per turizmin europian gjate 2017. Statistikat tregojne se vitin e kaluar ne Europe jane shenuar mbi 3.2 miliard netqendrime nga turistet nderkombetare, shifer 5.1% me e larte sesa viti 2016. Analiza rendit Spanjen destinacionin...

Tuesday, 13 February 2018
Like
49
0
2018 pritet te sjelle rritje me 20% te numrit te turisteve ne Shqiperi.
Travel News

Viti 2018 pritet te sjell nje rritje te numrit te Turisteve ne vend, 15 deri ne 20%, por edhe pse ne rritje, kjo shifer eshte vleresuar si e pamjaftueshme nga ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi. Gjate prezantimit te strategjise per zhvillimin e Turizmit...

Monday, 12 February 2018
Like
30
0
Shqiperia nder destinacionet me te preferuara te turisteve rumune kete vit.
Travel News

Nder destinacionet e preferuara te kesaj vere per rumunet do te jete edhe Shqiperia. Kane qene vete tur operatoret rumune qe jane shprehur se fundmi se ofertat e lira dhe kushtet e kenaqshme po terheqin gjithmone e me teper pushues nga Rumania ne Shqiperi. Resortet me...

Saturday, 10 February 2018
Like
52
0
Brexit dhe ndikimet ne turizmin europian.
Travel News

Brexit edhe pse ende jo zyrtar po demton sektorin turistik europian. Sipas Shoqates Europiane te Tur Operatoreve problemet kryesore kane te bejne me punesimin e personelit nga Mbreteria e Bashkuar ne sektorin e turizmit dhe gjithashtu renia e numrit te turisteve...

Friday, 09 February 2018
Like
29
0
UNWTO: Europa, surpriza me e madhe e 2017 ne turizem.
Travel News

2 prej suprizave me te medha te raportit te fundit te Barometrit te Organizates Boterore te Turizmit jane rritja rekord e numrit te turisteve ne bote dhe ne vecanti ne kontinentin europian. Sipas sekretarit te pergjithshem te kesaj organizate, vitin e kaluar u shenuan...

Thursday, 08 February 2018
Like
42
0
Google prezanton risite per rezervimin e biletave dhe hoteleve.
Travel News

Google prezanton risite e fundit ne drejtim te portaleve te krahasimit te cmimeve per fluturim dhe hotele. Kolosi i Mountain View ka vendosur te lehtesoje procedurat e rezervimit te biletave te fluturimit dhe hoteleve , duke bere te mundur qe ato te rezervohen direkt...

Thursday, 08 February 2018
Like
72
0
Nga 13 prilli nis linja direkte Tirane – Tel Aviv.
Travel News

Shqiperia dhe Izraeli kane permbyllur marreveshjen per linjen direkte ajrore Tirane-Tel Aviv. Lajmin e mire e dha Ministri i Turizmit, Blendi Klosi, gjate takimit me homologun e tij izraelit ne Tel Aviv. Linja do te nise te funksionoje ne 13 Prill te ketij viti me...

Wednesday, 07 February 2018
1
65
0
Rusi, rritje dramatike e cmimeve te hoteleve para nisjes se Kampionatit Boteror.
Travel News

Rritja e cmimeve ne disa hotele prestigjoze ruse ka ngritur alarmin per nje Kampionat Boteror te shtrenjte per turistet kete vit. Autoritetet e turizmit ne Rusi kane pergatitur nje te ashtuquajtur liste te zeze me hotelet te cilat kane treguar rritje te ndjeshme te...

Tuesday, 06 February 2018
Like
36
0
Mediat austriake promovojne Shqiperine per turizmin kulturor.
Travel News

Gazeta austriake “Kurier”,ka promovuar Shqiperine si nje destinacion ideal per turizmin kulturor kete vit. Sipas kesaj gazette ne vendin tone mund te gjesh gjithçka, nga vlerat e çmuara kulturore e deri te gatimet e shijshme. Vetem disa dekada me pare, per...

Monday, 05 February 2018
Like
48
0
Scenic Eclipse II zbulon planet
Travel News

Duke shuar kureshtjen e udhetareve te luksit, kompania Scenic ka lajmeruar se flotes se saj luksoze do ti shtohet nje krociere me 6 yje e quajtur, Scenic Eclipse II. Scenic Eclipse II do te forcoje pozitat e kompanise ne industrine e lundrimit me krociere, si e...

Monday, 05 February 2018
Like
47
0
Turizmi kulturor terheq mbi 670 mije turiste ne vendin tone.
Travel News

Mbi 5 milione persona vizituan Shqiperine ne vitin 2017, prej te cileve 670 mije vizituan muzete, parqet arkeologjike dhe kalate. Sipas te dhenave te publikuara nga Instituti i Stastikave numri i vizitoreve ne muze, kala e monumente te tjera si dhe ne parqe...

Saturday, 03 February 2018
Like
61
0
Cikago, qyteti me i preferuar dhe me miqesor per 2018.
Travel News

Cikago eshte cilesuar si qyteti me i preferuar dhe me miqesor per turistet per vitin 2018. Sipas nje sondazhi te fundit te kryer nga City Life Index ku u anketuan 15, 000 njerez ne 32 qytete te ndryshme te botes u nxorren disa konkluzione ne lidhje me qytetet me te...

Friday, 02 February 2018
Like
44
0
Franca kerkon 100 milione turiste brenda vitit 2020.
Travel News

100 milione turiste brenda 2020. Eshte ky objektivi qe kane vene autoritetet e turizmit ne France per tu shpallur ne menyre absolute si vendi me i vizituar ne bote. Sipas eksperteve te industrise objektivi do te arrihet shume shpejt duke marre parasysh faktin qe viti i...

Thursday, 01 February 2018
Like
30
0
Turizmi i natyres dhe aventures shpaloset ne Nature Alpe Adria.
Travel News

Potencialet e turizmit aktiv do te shpalosen prej dites se sotme ne Slloveni ne eventin me te madh dedikuar turizmit te aventures, panairit Nature Alpe Adria qe ka nisur ne Ljubjane. Destinacionet me te mira te turizmit te natyres dhe alpeve kryesisht do te ekzpozohen...

Wednesday, 31 January 2018
Like
61
0
Aeroporti i Vlores, se shpejti hapen negociatat per ndertim.
Travel News

Komisioni Kuvendit miraton pr.ligjin qe i hap rruge negociatave te qeverise me kompanite ofertuese per ndertimin e aeroportit te Vlores qe eshte nje porte e rendesishme ne zhvillimin e turizmit ne Shqiperi dhe do te gjeneroje impakt pozitiv ne ekonomine e vendit,...

Tuesday, 30 January 2018
Like
44
0
2018 pritet te jete nje vit i mbare per turizmin shqiptar.
Travel News

Edhe per vitin 2018 pritet qe sektori i turizmit te jete i mbare. Drejtor i Agjencise Kombetare te Turizmit thote se rezervimet e deri tanishme dhe strategjia qe do te ndiqet kete vit per turizmin do e sjellin rekorde te reja ne Shqiperi. Per here te pare kete vit...

Monday, 29 January 2018
Like
51
0
Turizmi kulturor, vlere e shtuar e industrise ne vendin tone.
Travel News

Turizmi i monumenteve te kultures dhe ai i natyres,mbeten nje vlere e shtuar per ekonomine rajonale ku ndodhen sipas deklarateve te fundit te Organizates Boterore te Turizmit. Specialistet e turizmit thone se ne Shqiperi vec turizmit detar ai kulturor eshte me...

Saturday, 27 January 2018
Like
76
0
“Irish Times” promovon Shqiperine per turistet irlandeze.
Travel News

Gazeta irlandeze “Irish Times”, e ka renditur Shqiperine si nje nder destinacionet kryesore per t’u vizituar gjate ketij viti. Ne nje shkrim te saj, te titulluar “Vendet me te mira per te udhetuar ne vitin 2018, “Irish Times”, e rendit Shqiperine ne vendin...

Friday, 26 January 2018
Like
87
0