Banka Boterore ka investuar se fundmi nje fond prej 74 milione eurosh per te mbeshtetur zhvillimin e qendrueshem te qyteteve te ndryshme turke duke pare interesin ne rritje te vizitoreve per te njohur destinacionet turke. Me ane te nje bashkepunimi me autoritetet qeveritare turke investimi do te shkoje ne permiresimin e infrastruktures se disa qyteteve […]

Po mbahet ne Dyseldorf Samiti Nderkombetar i Vizitoreve Kineze ne Europe. Samiti disa ditor vjen ne saje te vitit 2018 qe eshte shpallur viti i marredhenieve Kine Europe dhe ne vazhden e rritjes rekord te numrit te turisteve kineze ne Europe. Mbi 250 ekspozitore nga Kina dhe bota paraqesin produktin me te mire turistik per […]

Bashkia e Vlores po pergatitet per shfrytezimin e burimeve alternative per ndriçimin e mjediseve publike ne qytet, per shkak te rritjes se ndjeshme te sasise se energjise elektrike qe nevojitet per kete qellim tashme ne sezonin turistik. Bashkia e Vlores po pergatitet per shfrytezimin e burimeve alternative per ndriçimin e mjediseve publike ne qytet, per […]

Amfiteatri ne Parkun e Madh te Liqenit Artificial eshte gati per ceremonine e perurimit me 30 Maj, pas rehabilitimit teresor te nisur vjeshten e kaluar. Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit po kryhen sistemimet e fundit. Punimet e kryera kane prekur ndenjeset e teatrit ne natyre, gjelberimin perreth, shtrimin me pllaka prej guri, si dhe ngritjen […]

Ne vijim te vizites dyditore ne Malte, Presidenti i Republikes, Ilir Meta, ne diten e dyte e Forumit te Biznesit Malte-Shqiperi, prezantoi potencialin e zhvillimit dhe forcimin e bashkepunimit mes dy vendeve. Sipas presidentit Shqiperia mund te nxjerre leksionet e duhura per te fuqizuar sektoret me vital per zhvillimin ekonomik te qendrueshem, siç jane turizmi, […]

Ambasadorja e Bashkimit Europian ne Shqiperi, Romana Vlahutin u takua se funmi me kryetarin e bashkise Puke per te njohur me nga afer potencialet e ketij qyteti. Gjate takimit u theksua se Puka ka mundesi te zhvillimit te turizmit gjithevjetor. Kreu i Bashkise Puke tha se agroturizmi eshte nje mundesi e mire per te nxitur […]

  Se shpejti ne Shqiperi do te zbarkojne 300 chartera qe do te sjellin turiste nga e gjithe bota. Keshtu u shpreh ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi gjate nje daljeje publike te fundit ne media. Jane 6 kompani te reja qe futen ne Shqiperi dhe 300 charter do te sjellin turiste nga Londra, […]

Sektori i turizmit shihet si nje burim i rendesishem i gjenerimit te te ardhurave dhe krijimit te vendeve te punes ne vend. Ministri i Financave dhe Ekonomise gjate nje aktiviteti te mbajtur ne Tirane per turizmin prezantoi paketen agresive pozitive me lehtesite fiskale te hartuar nga qeveria per kete sektor. Sipas tij turizmi shqiptar eshte […]

Ndergjegjsimi i njerezve per te mbajtur nje mjedis sa me te paster eshte nje nder ceshtjet me te trajtuara ne vendin tone per vite me radhe duke u kthyer shpesh ne kauze per ata qe ne menyre vullnetare kane ndermarre aksione pastrimi ne zonat me problematike te Shqiperise. Pastertia e mjedisit eshte nder elementet me […]

  Të gjithë e njihni dhe e pëlqeni. Ajo është shqiptare edhe pse e ka vazhduar karrierën muzikore jashtë. Rita Ora aktualisht ka nsiur turneun muzikor ‘Girls’, një koncert të cilin e anulloi për arsye shëndetësore. Ajo është gjatë gjithë kohës në udhëtime, në skenë dhe në kontakt me rrjetet sociale. Por duket se këto […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background