Nje bashkepunim i ngushte midis vendeve tona me Italine dhe Malin e Zi nis me projektin europian ”TOURNE”. Ky projekt ka te bej me funksionimin dhe zhvillimin e rrjetit teatror tripalesh italian-shqiptar-malazez, ne sherbim te promocionit e zhvillimit te turizmit dhe kapaciteteve te tij. Bashkia e Fierit eshte lidere e ketij projekt i cili u […]

2400 objekte te kultures te shperndara ne te gjithe territorin e vendit ne hapje te sezonit jane gati te presin turistet e huaj ne vendin tone duke u kthyer ne vlera te jashtezakonshme te ekonomise. Sipas te dhenave te Ministrise se Kultures vetem ne kalane e Gjirokastres u regjistruan 10 mije vizitore ne kater muajt […]

Turizmi ne Shqiperi vijon te terheqe turistet e huaj nga Europa, rajoni dhe jo vetem, duke e çuar frekuentimin e tyre ne 12 % me shume krahasuar me nje vit me pare.Kryeministri Edi Rama gjate fjales se tij ne promovimin e projektit “Smile Albania” theksoi se vendi yne eshte vizituar se tepermi nga turistet e […]

Aktori Robert De Niro ka thene se presidenti amerikan Donald Trump e ka te ndaluar qe te haje ne njerin nga restorantet luksozeve te zinxhir Nobu, ne me shume se 30 lokacione ne vende te ndryshme te botes.Ne nje interviste me Daily Mail, De Niro ka thene se ai asnjehere nuk do te lejonte Trumpin […]

Nje ‘taksi fluturuese’ ka dale per here te pare per tu testuar ne lumin Sene ne Paris. Pas pak minutash qe qendron ne uje, taksia rrit shpejtesine dhe ngrihet ne ajer duke reduktuar zhurmen dhe duke ruajtur baterine.Demonstrimi u be para nje konference me drejtuesit e teknologjise. Pronari i jahtit francez, qe eshte dhe bashkethemelues […]

Nje gjykate amerikane ka urdheruar “Samsung Electronics” t’i paguaje “Apple”-it plot 539 milione dollare demshperblim per kopjimin e karakteristikave te “iPhone”-it te saj origjinal.Vendimi i kesaj jurie perben hapin me te fundit te nje beteje te gjate ligjore mes prodhuesve me te medhenj te “smartphone”-ve ne bote.Sherri nisi ne vitin 2011, kur gjiganti amerikan argumentoi […]

Nje xhami ne Londer mendohet te jete e para ne bote qe ka pranuar si donacion kriptovaluten Bitcoin, nje muaj pasi nje studiues islamik deklaroi se kjo kriptovalute eshte e lejuar nen Ligjin e Sheriatit. Xhamia e Shacklewell Lane ne Hackney njoftoi se shpreson te ngreje te pakten me 10,000 paund ne donacionet e kriptovalutave […]

Çuditerisht njerezit qe gjithmone shfaqen me vonese ne aktivitetet e tyre te perditshme jane me optimiste dhe me pak te stresuar kur ne fakt pritej e kunderta. Ska rendesi nese jeni njerez qe vonoheni rrallehere apo shpeshhere, eshte personaliteti juaj moskokeçares qe ju sjell fat. Njerezit qe vonohen jane te paafte te stresohen, duke sjelle keshtu […]

Nje tren i ri maglev ne Kine i eshte nenshtruar nje testimi dhe ka rezultuar me sukses. Ky tren mund te ece me nje shpejtesi prej 160 km/h.Universiteti Kombetar i Teknologjise se Mbrojtjes ne Kine, dizajnoi kete tren ne menyre qe te mos kete kosto te larta sic kane ne pergjithesi trenat e shpejtesise se […]

Lufta kunder fake news dhe keqinformimit te Facebook kalon ne fazen e sulmit. Menaxheri i produktit, Tessa Lyons, pershkroi tre fazat, tre levizjet me te cilat kompania synon te luftoje fenomenin, duke nisur me mbylljen e çfaredo faqeje me lajme te paverteta. Si hap te pare, Facebook beri te ditur qe do te fshije çdo […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background