Rriten investimet ne turizem, me shume hotele ne vend.

Rriten investimet ne turizem, me shume hotele ne vend.

Like
82
0
Monday, 26 February 2018
Travel News

Sektori privat ne Shqiperi po rrit investimet ne turizem. Sipas te dhenave nga Instituti i Statistikave, ne vitin 2016 numri i hoteleve u zgjerua me 36% krahasuar me nje vit me pare.Vetem per vitin 2016 jane shtuar 336 hotele, duke e çuar numrin e pergjithshem ne 1242 njesi. Rritja e numrit te hoteleve i ka rritur ndjeshem kapacitete akomoduese te vendit.Numri i dhomave, sipas Instat ka arritur afersisht ne 18 mije, ndersa numri i shtreterve me shume se 41 mije.Rritja e investimeve ne struktura akomoduese i pergjigjet nje tendence te rritjes se numrit te turisteve. Sipas Instat, vitin e kaluar vitin tone e vizituan mbi 5 milione shtetas te huaj, 8% me shume krahasuar me vitin 2016.Ne veçanti, verehet nje rritje e numrit te vizitoreve nga jashte vendeve fqinje, çka tregon nje lloj zgjerimi te hartes se turizmit hyres.

——————————————-

Shqiperia turistike dhe plazhet e virgjera te saj, gjithnje e me shume po terheqin vemendje dhe hapesire ne shkrimet e medieve dhe portaleve te huaja.Kesaj here ishte Swedish Nomad, qe i ka dedikuar plazhit te Ksamilit nje artikull, ku flete per bukurite natyrore te plazhit, pastertine, cilesine e reres si dhe klimen perfekte mesdhetare qe ofron kjo zone, duke e cilesuar ate si “perlen” e fshehur te rivieres shqiptare. Artikulli thekson se kete vit pritet nje tjeter rekord turistesh ne rivieren jugore shqiptare.

——————————————-

Gjithnje e me shume Shqiperia dhe veçanerisht transformimi qe po peson Tirana, po ze hapesira ne revistat me te njohura te botes. Revista prestigjioze italiane, “Vanity Fair”, i ka kushtuar nje artikull ndryshimit te kryeqytetit te shqiptareve ku evidenton pikat turistike.Ne artikullin e fundit te “Vanity Fair” permendet atraksionet e kryeqytetit si Pazari i Ri apo sheshi Skenderbej. Nderkohe ne teresi sa i perket Shqiperise vemendje i kushtohet pushimeve ne bregdetin piktoresk, kulinarise dhe tradites.

——————————————-

Turqia eshte renditur ne vendin e 6-te mes vendeve me te vizituara ne bote, me 40 milione turiste ne vitin 2017. Sipas te dhenave te Organizates Boterore te Turizmit vitin e kaluar 1 miliard e 322 milione persona ne te gjithe boten kane kryer vizita nga nje vend ne nje vend tjeter. Afersisht 43 per qind e vizitoreve kane preferuar 10 vende. Vitin e kaluar, vendi me i vizituar ka qene Franca me 88,9 milione vizitore, e ndjekur nga Spanja me 82,2 milione, SHBA-ja, Kina dhe Italia. Presidenti i Shoqates Mesdhetare te Hoteliereve dhe Operatoreve Turistike tha se turizmi i Turqise pas dy viteve te veshtira 2015 dhe 2016 eshte rikuperuar shpejt dhe ka fituar vrull ne 2017-n. Ne fund te ketij viti Turqia mund te arrije edhe 45 milione turiste.

——————————————–

2017 eshte percaktuar si viti i rekordeve sa i perket mberritjeve nderkombetare ne Kanada. Ky vend e mbylli vitin e kaluar me 20.8 milione udhetare, nje rritje me 4.4% me shume sesa viti 2016. Kontribut per keto shifra kane dhene eventet e ndryshme te organizuara edhe me rastin e pervjetorit te 150 te Shtetit dhe natyra e mrekullueshme. Turizmi per Kanadane perfaqson 2% te PBB dhe kontribuon ne ekonomi me 1.8 milione vende pune.

———————————————

Turizmi sportiv eshte ne qender te promovimit te autoriteteve te turizmit ne Austri kete vit. Aktivitetet ne natyre dhe Boterori i Ciklizmit qe do te mbahet atje ne muajin shtator do te jene dy prej armeve me te forta per terheqjen e turisteve. Vitin e kaluar Austria regjistroi 43 milione turiste dhe mbi 144 milione prenotime.

———————————————

Ka nisur ne Tokio te Japonise Panairi nderkombetar i turizmit luksoz. Ky event qe sheh pjesmarrjen e me shume se 200 komanive turistike nder me prestigjozet ne bote ofron mundesine e promovimit te disa prej destinacioneve me te mira te turizmit luksoz ne zonen e Azise dhe Pacifikut si dhe trendet e reja ne kete drejtim. Panairi do te vijoje deri me date 28 shkurt me pjesmarrjen e qindra mijra vizitoreve nga vende te ndryshme te botes.

———————————————-

Muzeu i Arkimedit ne Greqi eshte shpallur si muzeu i dyte me i bukur ne Europe nga faqja kanadeze e udhetimeve, FlightNetwork, qe u rekomandon turisteve te shkojne ta vizitojne. Muzeu i Arkimedit, matematicienit, inxhinierit, astronomit dhe shpikesit me te madh te botes antike, u klasifikua ne 10 me te miret e Europes, mes atyre te Norvegjise, Rusise, Zvicres, Suedise, Lituanise, Portugalise dhe Holandes.Ai eshte nje mundesi alternative dhe interesante per ata qe duan te mesojne me shume per teknologjine ne Greqine e Lashte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *