Turizmi shqiptar promovohet nga “Bored Panda”.

Turizmi shqiptar promovohet nga “Bored Panda”.

Like
95
0
Saturday, 24 February 2018
Travel News

“Bored Panda” websiti prestigjoz i artit te dizajnit dhe fotografise i ka kushtuar se fundmi nje artikull promovues Shqiperise turistike. Sipas artikullit Shqiperia po fiton sot vendin e saj te merituar ne harten globale te turizmit. “Vija bregdetare buze Adriatikut dhe Jonit, veriu malor dhe çmimet e arsyeshme jane disa nder arsyet e shumta perse Shqiperia po shnderrohet ne porten hyrese si per pushuesit pasive, ashtu edhe per adhuruesit e aventures. Sipas ketij siti Shqiperia eshte vendi i duhur per ata qe enderrojne pushime te qeta e te kendshme, pasi ofron nje sere opsionesh nga resortet luksoze ndane plazheve ranore dhe nje parajse per aventurieret.

———————————————-

Etihad Airways ka njoftuar se do te shtoje nje tjeter fluturim ditor ne linjen direkte Abu Dhabi – Rome ne saje te kerkesave te shtuara te pasagjereve per te fluturuar mes dy vendeve. Fluturimet e reja do te shtohen nga 25 marsi. Kompania e Emirateve po kerkon gjithnje e me shume te shtoje lidhjet me destinacionet europiane. Roma do te sherbeje edhe si nje destinacion tranzit nepermjet te cilit linja ajrore do te ofroje fluturime edhe ne Australi, Kine, Japoni dhe Kore.

———————————————–

Ishujt Maldive jane serish te hapur per turistet pas trazirave civile qe u zhvilluan javet e fundit. Sipas njoftimit te auroritteteve te turizmit hotelet dhe aeroporti i destinacionit jane hapur serish dhe jane operacionale per te gjithe turistet. Ishujt jane nje nder destinacionet me te preferuara te kesaj periudhe per shkak te motit te favorshem qe mbizoteron atje dhe bukurive natyrore.

————————————————

Ngjitja e Berlinit si nje destinacion i preferuar turistik ka arritur ne nje shkalle te re. Per 2017, qyteti gjerman ka arritur rekordin e me shume se 30 milione vizitoreve. Nese behet nje krahasim me 5 vjet me pare , rritja llogaritet te jete me me shume se 50%. Ne nje studim qe i behet te dhenave , autoritetet shprehen se numri i turisteve te huaj ne Berlin eshte rritur me 45% , pjesa me e madhe e te cileve mbeten europiane. Nderkohe si tregjet me me shume turiste nga destinacionet me rreze te gjate renditen Brazili dhe Kanadaja.

————————————————-

Bosnje Hercegovina duket se ka marre masa qe ky vit te sjelle serish sukses pas nje 2017 te mbyllur vertete mire. Sipas te dhenave gjate vitit te kaluar ne Bosnje kane udhetuar me shume se 1 milione turiste , 21.5% me shume se viti 2016. Duket se turistet kroate kane qene ata qe jane terhequr me shume nga atraksionet e Bosnjes, sa i perket tregut te huaj, ndjekur nga Malta, Franca, Italia, Turqia, Polonia dhe Estonia.

————————————————–

Shtetet e Bashkuara referojne shifra teper pozitive kete periudhe ne turizem. Me sa behet me dije nga autoritetet e vendit numri i pergjithshem i turisteve eshte rritur kete fillimviti ne destinacionet amerikane me rreth 5% me shume se nje vit me pare. Nderkohe ne total 2017 solli mbi 70 milione turiste. Nder vendet me te preferuara amerikane per turistet e huaj nga jashte kontinentit kane qene New Yorku, Kalifornia dhe Chikago.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *