Nisin festimet per Vitin e Ri Kinez.

Nisin festimet per Vitin e Ri Kinez.

Like
92
0
Friday, 16 February 2018
Travel Report

Mendoni se festimet e Vitit te Ri kane mbaruar? Per nje pjese te botes ndoshta po , por per popullsine kineze ato sapo kane nisur. Kjo sepse Viti i Ri ne Kine matet me kalendarin henor. E per kete arsye sot nisin festimet per Vitin e Ri Kinez. Viti i Ri kinez eshte nje feste tradicionale kineze , qe pritet ne diten e pare te kalendarit kinez dhe quhet ndryshe edhe Festivali i Pranveres pasi shenon sipas kalendarit henor edhe nisjen e stines se pranveres. Ajo eshte nje feste qe shtrihet ne Hong Kong, Macau, Tajvan, Singapor, Tailande, Indonezi, Malajzi, Mauritus, Filipine dhe kudo ku ka kineze ne bote. I gjithe festivali karakterizohet nga ngjyra e kuqe ne dekorime. Sipas zodiakut ky vit eshte Viti i Qenit duke e lene pas Vitin e Gjelit. 12 shenjat zodiakale kineze jane Miu, Bualli, Tigri, Lepuri, Dragoi, Gjarpri, Kali, Dhia, Majmuni, Gjeli, Qeni dhe Derri. Viti i Ri kinez cilesohet si nje nga festat me te rendesishme tradicionale ne te cilen njerezit mblidhen bashke me familjaret dhe miqte. Viti i Qenit, sipas shenjave astrologjike kineze, perfaqeson urtesine, miqesine dhe durimin ndersa pritet te sjelle paqe dhe begati. Qytetaret me darkat ne shtepite e tyre, vizitat te familjaret dhe dhenien e dhuratave njeri-tjetrit, e ndajne bashke harene dhe gezimin e festes. Dita e pare e Vitit te Ri pritet me fishekzjarre, me djegien e shkopinjeve te bambuse dhe me leshimin e dragonjeve te medhenje te kuq ne rruge per te frikesuar shpirtrat e keqinje e per te sjelle vetem paqe dhe harmoni per te gjithe. Ne diten e 14 te festivalit te gjithe gatuajne vetem ushqime vegjetariane dhe teper te lehta me baze sallaten per te tretur ushqimin e shumte qe kane konsumuar me pare. Dhe per te mberritur ne fund ne diten e 15-te ku te gjithe familjet ndezin feneret tradicional te kuq , pasi ne kete dite eshte dhe Festivali i Fenereve qe simbolizon driten dhe miresine qe do te mbizoteroje gjate gjithe vitit. Konsumi, turizmi dhe te ardhurat do te te rriten ndjeshem ne Kine gjate ketyre diteve. Administrata Kombetare e Turizmit ne Kine thekson se kete vit priten rreth 60 miliarde dollare te ardhura ne turizem nga eventet e festimeve. Numri i turisteve pritet t’i kaloi 302 milione perqark te gjithe vendit. Nderkohe edhe udhetimet jashte vendit gjithashtu do te rriten me gati 8.56 milione turiste ne krahasim me nje vit me pare dhe destinacionet me te preferuara vec Kines jane Japonia, Tajlanda, Koreja e Jugut , Europa dhe Australia. Gjithcka te rremben ne festimet e Vitit te Ri Kinez dhe ditet kalojne me aq shume aktivitete , muzike, parada e shume dashuri sa duket se nuk ka fund kurre. Dicka eshte e sigurt: Duhet te merrni pjese ne keto festime te pakten nje here ne jete.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *