Shqiperia nder destinacionet me te preferuara te turisteve rumune kete vit.

Shqiperia nder destinacionet me te preferuara te turisteve rumune kete vit.

Like
55
0
Saturday, 10 February 2018
Travel News

Nder destinacionet e preferuara te kesaj vere per rumunet do te jete edhe Shqiperia. Kane qene vete tur operatoret rumune qe jane shprehur se fundmi se ofertat e lira dhe kushtet e kenaqshme po terheqin gjithmone e me teper pushues nga Rumania ne Shqiperi. Resortet me te frekuentuara per rumunet ne Shqiperi ndodhen ne Ksamil dhe Sarande, ndryshe nga turistet e tjere qe preferojne Durresin. Kjo per shkak se sipas tyre plazhet ne jug jane shume te bukur, gatimi eshte i mire dhe cmimet jane sa gjysma e atyre ne Rumani. Nje tjeter faktor qe pritet t’i jape shtyse turizmit nga ky vend i Europes Lindore eshte fakti qe po shqyrtohet mundesia e shtimit te nje linje direkte ajrore. Sipas Autoritetit te Aviacionit Civil Shqiptar, linja Tirane-Bukuresht pritet te nise fluturimet charter brenda veres.Destinacione te tjera te pelqyera nga rumunet perfshijne: Greqine, Turqine, Bullgarine dhe Spanjen.

————————————————

Nis neser ne Milano Bursa Nderkombetare e Turizmit, Bit Milano 2018. Panairi me i rendesishem per industrine turistike ne Itali por jo vetem mbledh bashke aktoret kryesore te sektorit nga vende te ndryshme te botes, kompani, operatore dhe eksperte per te diskutuar, per tu takuar dhe per lidhur marreveshje. Ky edicion i panairit do te kete prezent me shume se 100 vende pjesmarrese, 2000 kompani, 60 mije vizitore dhe me shume se 40 mije takime mes bizneseve. Shqiperia ne kete panair perfaqsohet nga Agjencia Kombetare e Turizmit dhe operatoret turistike vendas. Panairi do te vijoje deri ne date 13 shkurt.

————————————————-

Perpjekjet e operuesit te sherbimit Hekurudhor Europian, Eurostar per te lidhur Mbreterine e Bashkuar me Holanden me sa duket jane finalizuar me sukses. Tashme udhetaret do te kene mundesi te udhetojne me nje linje direkte nga Londra ne Amsterdam me trena te shpejtesise se larte ne nje kohe shume te shkurter. Trenat do te udhetojne dy here ne dite nga Londra ne Amsterdam per vetem 3 ore e 41 minuta. Kompania ka punuar per lançimin e ketij projekti qe nga viti 2013. Aktualisht jane rreth 4 milione njerez te cilet udhetojne nga Londra dhe Amsterdami permes ajrit dhe Eurostar tha se po synon nje pjese te konsiderueshme te atij tregu.

————————————————–

Dubai eshte renditur ne vend te pare nga Keshillit Nderkombetar te Aeroporteve, si vendi me aeroportin qe ka numrin me te larte te pasagjereve ne bote. Rreth 88.2 milione udhetare fluturuan gjate vitit 2017 nga Aeroporti i Dubait, afersisht rreth 5 milione me shume ne krahasim me vitin 2016. Sipas CEO-s se Aeroportit Nderkombetar te Dubait, numri i udhetareve pritet te shkoje ne 90.3 milione gjate 2018-s. Pas Dubait renditet ne vend te dyte aeroporti i Heathrow ne Londer me 76 milione udhetare dhe ne vend te trete aeroporti nderkombetar i Hong Kongut me 70 milione udhetare. Listen e vijojne edhe aeroportet Chipol ne Amsterdam, Charles de Gaulle ne Paris dhe Changi ne Singapor.

—————————————————

Turizmi i takimeve dhe eventeve solli vitin e kaluar nje numer rekord turistesh ne bote qe llogariten ne gati 100 milione, nje rritje me 20% me shume se viti 2016. Qytetet kryesore per zhvillimin e turizmit MICE jane ato europiane, te amerikes se Veriut dhe Azise. Kete vit numri i udhetareve te interesuar per tu bere pjese e eventeve, kongreseve dhe takimeve te punes do te rritet edhe me tej. Ekspertet theksojne se trendet e vitit 2018 te turizmit MICE do te jene rritja e sigurise per destinacionet pritese te turisteve, prezenca me e madhe e teknologjise dhe eksperiencat e reja ne sherbim qe do tu ofrohen turisteve.

—————————————————-

Abu Dhabi e mbylli vitin 2017 me mbi 5 milione turiste, nje rritje me 9.8% me shume se viti 2016. Te dhenat e fundit te Autoriteteve te Turizmit ne kete destinacion bejne me dije se edhe ky vit do te sjelle rekorde te reja per qytetin i cili po kthehet gjithnje e me shume ne nje magnet per turistet. Si tregjet qe kane emetuar me shume turiste ne Abu Dhabi jane Kina , India dhe Mbreteria e Bashkuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *