The Beatles instrumentistet “me te keqinj” ne bote dhe MJ nje “hajdut”

The Beatles instrumentistet “me te keqinj” ne bote dhe MJ nje “hajdut”

Like
95
0
Friday, 09 February 2018
Pm Drive

Si mund te jesh nga njera ane grupi me i suksesshem ne historine e muzikes dhe nga ana tjeter te kesh ne perberje instrumentiste kaq te dobet?!

Si mund te kesh qene mbreti i Pop-it dhe nga ana tjeter nje “hajdut”?!

Keto pikepyetje shtron duke degjuar intervisten e javeve te fundit te nje prej producenteve me te medhenj te historise se muzikes Quincy Jones, 84 vjec.

“Nuk kam pare basist me te dobet se Paul Mc Cartney ne jeten time, lere pastaj s’di c’te them per Ringo Starr ne bateri….”

Ne vitet 70 Quincy po regjistronim nje pjese me bateri se bashku me Ringo Starr i cili kishte 3 ore ne studio dhe nuk po ja dilte te luante nje pjese

Dola ne barin me te afert dhe i thashe nje bateristi Jazz te vinte ne studio.

I dhashe pjesen dhe ai e luajti per 15 minuta!

Ringo ngeli i shtangur dhe tha “Si munde ta beje kaq mire”

Ne ate moment mezi prita dhe shpertheva “sepse ti nuk di te luash, idiot”

E megjithate Quincy Jones jep konsideratat maksimale si njeri per Ringo-n dhe beson se kjo ishte edhe pjese e suksesit te tij.

Ndersa per Michael Jackson, per te cilin Quincy ka qene producenti i te famshmit album “Thriller”, tha se Michael ishte mjeshter i te vjedhurit por edhe i kamuflimit te linjave melodike.

Jo pak por Bille Jean eshte “vjedhur” mjeshterisht nga nje kenge e Donna Summer

“Une nuk po shpik, notat nuk genjejne, ai ishte nje makiavelist ”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *