Britaniku pershkon ne kembe liqenin e ngrire per 3 dite ne temperatura -47 grade.

Britaniku pershkon ne kembe liqenin e ngrire per 3 dite ne temperatura -47 grade.

Like
70
0
Friday, 09 February 2018
Updates

Nje aventurier britanik ka pershkuar nje udhetim unik ne nje liqen te ngrire ne Mongoli i vetem , duke sfiduar temperaturat teper te uleta. Jim Mee nga York, kaloi nje distance prej 137 km ne liqenin e ngrire Khovsgol Nuur ne veri perendim te Mongolise. Mee perdori pajisjet e tij te skive per te patinuar mbi liqen, pasi i kishte vendosur kete sfide te veshtire vetes qe prej Krishtlindjeve te kaluara. 40 vjecari nuk e pati aspak te lehte te perballonte terrenin e larmishem dhe me zig- zage te liqenit e po ashtu temperaturat e uleta deri ne – 47 grace celcius. Ai madje tha se te ecje per nente ore ne dite per 3 dite ne nje hapsire te ngrire ishte nje eksperience vecse e lodhshme edhe e cuditshme , gati surreale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *