Sonte ne mbremje fillon Festivali i Sanremos

Sonte ne mbremje fillon Festivali i Sanremos

Like
82
0
Tuesday, 06 February 2018
Updates

Sonte ne mbremje ne oren 20’35 minuta ne Teatrin Ariston, fillon edicioni i 68 i Festivalit te Sanremos qe transmetohet direkt nga RAI UNO

Nen drejtimin e Claudio Baglioni dhe bashkeprezantim te Michelle Hunziker dhe Pierfrancesco Favino Festivali i Sanremos do te mbyllet me finalen e se Shtunes me date 10 Shkurt

Bien ne sy rikthimi i emrave te medhenj qe i kane dhene emer ketij festivali ne vite si; Ron, Riccardo Fogli, Roby Facchinetti , Ornella Vanoni, I Decibel (Enrico Ruggeri), Luca Barbarossa, Red Canzian (Pooh) por edhe te tjere emra te medhenj te afirmuar te muzikes italiane si , Max Gazzè , Elio e Le Storie Tese , Le Vibrazioni, Noemi , Annalisa, Nina Zilli , Mario Biondi , The Kolors , Fabrizio Moro dhe Ermal Meta

Prezantuesi i festivalit Claudio Baglioni-
Bashkeprezantuesit e festivalit Michelle Hunzinker dhe Pierfrancesco Favino

Nata e pare e festivalit nuk duhet humbur ne asnje menyre mbasi do te kendohen te gjitha kenget ne gare

Te Merkuren do te kendohen 10 kenge BIG dhe 4 Propozime te reja

Te Enjten do te kendohen 10 kenget e tjera BIG dhe 4 Propozimet e tjera te reja

Te Premten do te kendohen te 20 kenget BIG se bashku me nje artist tjeter te ftuar prej tyre. Kete nate do te performojne edhe te 8 propozimet e reja ku ne mbyllje ne mbremjes do te dale dhe fituesi i tyre

Te Shtunen do te kendojne te 20 kenget BIG dhe ne fund do te eleminohen 17 duke lene nje suspance per 3 kenget e mbetura nga te cilat do te zgjidhet edhe fituesi

Nje pjese mjaft e rendesishme e Spektaklit te Sanremos kane qene gjithmone kengetaret e huaj te ftuar te cilet e kane pare skenen e Sanremos si publicitetin me te mire per muziken e tyre

Keshtu, gjate neteve do te jene kengetarja amerikane James Tayler , britaniku Stingi cili do te duetoje me reperin Shaggy.

Te marten, ne naten e pare do te jene te ftuar Laura Pausini, prezantuesi komik Fiorello dhe regjizori Gabriele Muccino me kastin e filmit te tij te fundit A casa tutti bene.

Te Merkuren do te jene te ftuar Il Volo, qe kane fituar festivalin e Sanremos ne 2015-en dhe prezantuesi Pippo Baudo, qe e ka drejtuar festivalin 13 here nga 1968 ne 2008-en.

Te ftuar do te jene edhe nje game e gjere e emrave me te njohur te muzikes italiane si; Gianni Morandi, Negramaro, Biagio Antonacci, Antonella Clerici, Giorgio Panariello, Nino Frassica, Gino Paoli e Danilo Rea, Nek me Max Pezzali e Francesco Renga, Gianna Nannini, Franca Leosini, Giorgia, Piero Pelù, Fiorella Mannoia.

Vleresimi i kengeve te festivalit do te behet nga nje kalkulim perqindjesh mes 40% te televotimit nga publiku, 30% nga juria e festivalit dhe 30% nga juria demoskopike, nje juri e perbere nga 300 njohes te muzikes (prototipe) te cilet prezantojne shijet muzikore te publikut

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *