Turizmi kulturor terheq mbi 670 mije turiste ne vendin tone.

Turizmi kulturor terheq mbi 670 mije turiste ne vendin tone.

Like
93
0
Saturday, 03 February 2018
Travel News

Mbi 5 milione persona vizituan Shqiperine ne vitin 2017, prej te cileve 670 mije vizituan muzete, parqet arkeologjike dhe kalate. Sipas te dhenave te publikuara nga Instituti i Stastikave numri i vizitoreve ne muze, kala e monumente te tjera si dhe ne parqe arkeologjike per vitin 2017, shenoi rritje me rreth 22%, krahasuar me vitin 2016.Destinacioni kulturor me terheqes per turistet ishin parqet arkeologjike. Gjate vitit 2017, keto parqe u vizituan nga mbi 261 mije shtetas, ose 13% me shume krahasuar me vitin paraardhes. Turistet nga Polonia raporton INSTAT, paten rritjen me te madhe, me 73.6%. Ne rritje eshte edhe numri i turisteve te ardhur nga Anglia, Gjermania dhe Italia.

————————————-

Kosova kerkon qe te futet ne paketen rajonale te turizmit dhe te permbush kerkesat e kesaj pakete ashtu si Shqiperia dhe vende te tjera per tu mbeshtetur tek sektori turistik. Sipas zevendes ministrit te turizmit dhe mjedisit ne vendin tone Hajrulla Çeku se shpejti do te prezantohet nje platforme qe do ndiqet per ta zhvilluat edhe ne Kosove kete dege te fuqishme te ekonomise. Qellimi i autoriteteve te Kosoves s eshte bashkepunimi rajonal ne fushen e turizmit, permes paketave turistike rajonale me te cilat te konkurrojme dhe ne tregun boteror te turizmit, duke nxitur edhe operatoret turistik te Kosoves. Kosova ka nje zhvillim te konsiderueshem edhe ne infrastrukturen rrugore keto vitet e fundit, duke bere te mundur levizjen sa me lirshem te vizitorit.

————————————-

Nje tjeter kompani ajrore low-cost duket se do t`i bashkohet flotes se aeroportit Nene-Tereza. Se fundmi ka qene pikerisht kompania low-cost norvegjeze, Avinor qe ka njoftuar se, destinacioni i ri Tirane-Oslo do te jete nje prej itinerareve me te reja te kompanise. Itineraret e tjera do te jene drejt Italise dhe Spanjes.Fluturimet nga Oslo drejt Tiranes do te fillojne prej dates 29 qershor, dhe do te perfundojne me 11 gusht qe perkon me kulmin e sezonit turistik ne vendin tone.Gjate koheve te fundit, interesi i turisteve nga vendet e Europes veriore, perfshire vendet skandinave eshte rritur ndjeshem per vendin tone. Fluturime direkte nga kompani te tjera drejt Tiranes jane konfirmuar edhe nga Kopenhagen, Stockholm dhe Helsinki.

————————————–

Rumania ben zhvillime te metejshme ne sektorin hotelier me qellim rritjen e numrit te turisteve ne vend. Grupi i hoteleve Rezidor njoftoi se fundmi nenshkrimin e marreveshjes per ndertimin e rrjetit te hoteleve Radisson Blu ne Tamisoara, duke e çuar ne kater numrin e hoteleve te ketij lloji ne Rumani. Radisson Blu dhe Mulberry Development do te ndertojne nje super hotel luksoz ne Timisoara, qendra kryesore sociale, ekonomike dhe kulturore ne Rumanine Perendimore, njekohesisht edhe Kryeqyteti Europian i Kultures per vitin 2021. Hoteli pritet te perfundoje ne vitin 2020 dhe do te kete rreth 160 dhoma, nje restorant, nje bar-kafe, nje hapesire prej 1.000 m², e cila do te funksionoje vetem per zhvillimin e eventeve te ndryshme. Hoteli do te jete i vendosur shume prane qytetit te vjeter, i cili ruan edhe sot e kesaj dite nje pjese te arkitektures se shekullit XIX.

—————————————

Pas perfundimit me sukses te panairit nderkombetare te turizmit te mesdheut lindor ne Stamboll , ka nise fushata per promovimin ne mbare boten te Markes se Turqise, permes te ciles do te vihen ne pah destinacionet me te mira te Turqise. Fushata do nisi nga Stambolli dhe eshte pergatitur ne gjuhe te ndryshme dhe me kontributin e shume emrave te njohur. Me marken e re te saj Turqia do te perqendrohet tek promovimi i turizmit kulturor me qyteterimet mijeravjeçare. Fushata do te konsistoje ne stimulimet e veçanta qe do te jepen per kompanite e udhetimit qe terheqin me shume turiste ne vend nderkohe mbeshtetje do te jepet edhe per linjat ajrore qe do te sjellin turiste ne aeroportet e Antalya-s, Stambollit dhe Izmirit.

—————————————-

Kroacia eshte pozicionuar si destinacioni i trete me rritjen me te shpejte te sektorit turistik ne Bashkimin Europian pas Letonise dhe Sllovenise. Sipas te dhenave te bordit turistik vendas 2017 u mbyll me 86.1 milione netqendrime ne Kroaci , nje rritje me 11% me shume se viti 2016. Turizmi eshte kthyer ne nje prej armeve me te forta te zhvillimit ekonomik duke perbere 24% te GDP ne vend. Ekspertet megjithate mendojne se lidhja e ekonomise ne menyre kaq te drejtperdrejte me turizmin mund te jete e rrezikshme per shkak te disa faktoreve sic mund te jene moti i paqendrueshem dhe fakti qe turistet pergjithsisht preferojne zonat bregdetare te vendit gjate sezonit veror duke lene pas pjesen kulturore te qyteteve.

—————————————–

2017 ishte nje vit rekord per transportin ajror nderkombetar qe ka patur rritje mbi mesataren ne drejtim te kerkesave per fluturim dhe destinacioneve te kerkuara. Sipas te dhenave te Shoqates Nderkombetare te Transportit Ajror viti i kaluar solli nje rritje te kerkeses per fluturime nga pasagjeret me 7.6% me shume sesa viti 2016. Duke marre ne konsiderate zonat gjeografike, Azia dhe Pacifiku ishte rajoni me rritjen me te larte, ndjekur nga Amerika Latine dhe Europa. Azia mban dhe peshen me te larte te totalit te trafikut ajror plot 33.7%.

——————————————

5 muaj pas uraganit Maria , nje prej ishujve me te rendesishem te arkipelagut te Karaibeve, Dominica, ka hapur serish portet per pritjen e krocerave. Ky destinacion qe ishte nder ata me te prekurit nga ererat dhe permbytjet qe solli urgani eshte njekohesisht dhe nje prej destinacioneve me te pelqyera nga linjat e krocerave. Anija e pare turistike per kete vit ne kete ishull ishte Mein Schiff 3 pjese e kompanise Tui Cruises qe dergoi ne Dominica mbi 2 mije turiste. Muajt e fundit qeveria vendase akordoi nje fond prej 3 milione dollaresh per riparimin e demeve nga uragani, rihapjen e porteve dhe strukturave hoteliere ne vend.

——————————————-

Irlanda ka mbyllur nje tjeter vit te suksesshem sa i takon turizmit dhe kete e pohojne autoritetet turistike te vendit. Sipas te dhenave te fundit viti 2017 eshte mbyllur me 10 milione turiste per Irlanden, nje rritje me 3.6% ne krahasim me vitin pararendes. Turistet europiane vijojne te jene ata me numrin me te larte ne Irlande.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *