Cikago, qyteti me i preferuar dhe me miqesor per 2018.

Cikago, qyteti me i preferuar dhe me miqesor per 2018.

Like
69
0
Friday, 02 February 2018
Travel News

Cikago eshte cilesuar si qyteti me i preferuar dhe me miqesor per turistet per vitin 2018. Sipas nje sondazhi te fundit te kryer nga City Life Index ku u anketuan 15, 000 njerez ne 32 qytete te ndryshme te botes u nxorren disa konkluzione ne lidhje me qytetet me te pelqyera per kete vit. Kjo ankete i renditi qytetet ne kategori nga kulinaria qe ofronin, shumellojshmeria e pijeve, kultura, niveli i jeteses dhe se sa miqesore ishin njerezit me njeri-tjetrin dhe me turistet. Gjate 2017 Cikago ka mirepritur nje rekord prej 55 milione vizitoresh ndersa kete vit shifrat pritet te rriten ende. Pas ketij qyteti ne listen e me te pelqyereve per turistet jane edhe Porto, New Yorku, Melburni, Londra, Madridi, Lisbona, Filadelfia dhe Tel Avivi.

—————————————–

Shqiperia dorezoi Dosjen e Kandidimit te rajonit te Liqenit te Ohrit ne pjesen shqiptare si Trashegimi Natyrore dhe Kulturore ne Listen e Trashegimise Boterore.Ministri i Turizmit dhe Mjedisit informoi se pas nje pune te gjate pergatitore, e gjithe dosja voluminoze, me vlerat e pamohueshme natyrore dhe kulturore te liqenit eshte tashme ne Qendren e UNESCO-s ne Paris, ne pritje te miratimit nga Komiteti i Trashegimise Boterore. Bashke me dosjen e nominimit eshte tashme dhe suplementi i Planit te Menaxhimit te rajonit te Liqenit te Ohrit, qe do te kontribuoje ne ruajtjen e trashegimise natyrore dhe kulturore te zones, duke siguruar, bashkepunuar dhe shkembyer eksperiencen ne kontekst nderkufitar.

——————————————

Autoriteti i Aviacionit Civil u ben thirrje pasagjereve qe kane plotesuar formularet e ankimimit per vonesat dhe anulimin e fluturimit, te interesohen tek kompanite perkatese ajrore, pasi ka filluar procesi i kompensimit ne vijim te ankesave te tyre. Autoriteti gjithashtu ka rikujtuar te gjithe pasagjeret te kontaktojne ne adresen zyrtare te vene ne dispozicion per te konfirmuar statusin e ankimeve te tyre, me qellim mbylljen e dosjeve per pasagjeret te cilet kane perfunduar procedurat.Autoritetet po ashtu ofrojne asistence per çdo pasagjer ne ndjekjen e hapave te nevojshem. Per çdo rast tjeter vonese ose anulim, AAC u kerkon pasagjereve te plotesojne formularin e ankimimit.

——————————————–

Pazari i Vjeter i Korçes, nje nga atraksionet me te bukura ne qytetin juglindor, eshte vizituar gjate vitit 2017 nga 35 mije turiste vendas dhe te huaj. Nje objekt me vlera te hershme historike, kulturore e artistike, pazari karakterizohet nga ndertesa nje dhe dy kateshe, qe datojne qe nga shekulli XIX, rrugica te ngushta e nje stil ndertimi qe terheq vemendjen e vizitoreve. Fale projektit te bashkefinancuar nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit dhe ai Shqiptaro-Amerikan per Zhvillim, me vlere 4 milione dollare, u restauruan fasadat dhe çatite e godinave karakteristike, dikur dyqane e bujtina duke u kthyer keshtu ne atraksionin kryesor turistik per qytetin e Korces.

———————————————-

Sllovenia luan me modelin e Dubait per te terhequr me shume turiste. Bordi turistik slloven ka prezantuar se fundmi projektin per te ndertuar nje ishull artificial ne vend. Ishulli qe do te jete ne zonen bregdetare te Adriatikut do te realizohet me materiale te riciklueshme dhe do te sherbeje si nje hapsire e mirfillte per relaksin dhe argetimin e turisteve me plazhe, parqe dhe bare. Ajo qe behet me dije gjithashtu eshte fakti qe ne ishull nuk do te kete hotele pasi do te mjaftojne ato ekzistent perreth tij. Siperfaqja e ishullit artificil do te arrije ne gati 40 mije metra katrore ndersa nuk eshte zbuluar ende se kur do te perfundoje ky projekt.

———————————————-

Pallati “Westminster”, i cilesuar shpeshhere si ndertesa me e famshme e nje Parlamenti ne bote, eshte demtuar si pasoje e faktorit kohe ne shume pjese te tij dhe se fundi eshte njoftuar se do ti nenshtrohet restaurimit. Procesi llogaritet te zgjase te pakten 6 vite dhe do te preke kryesisht sistemet dhe ambientet e brendshme te pallatit po ashtu edhe fasaden. Per kete do te behet edhe nje transferim i gjithe ligjvenesve nga godina. Kjo do te jete hera e pare qe prej Luftes se Dyte Boterore, qe politikanet angleze do ta lene masivisht strukturen historike, te rindertuar ne vitin 1840 pas nje zjarri gjigant.

———————————————–

Projekti per ndertimin e kulles me te larte te botes, “Jeddah” ne Arabine Saudite, po shkon drejt fundit. Kulla do te inagurohet ne vitin 2020 dhe do lere pas strukturen ikone te Dubait, “Burj Khalifa”, pasi do ta kaloje me gati 80 metra per te arritur ne lartesine e 1 kilometri. Kostoja totale e ndertimit llogaritet ne 1.4 miliarde dollare. Kulla do te jete xhevahiri i kurores se qytetit ekonomik Jeddah, nje projekt tregtar dhe rezidencial mbi nje siperfaqe gjigante toke, qe perfshin shtepi, hotele e zyra, si dhe atraksione te shumta turistike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *