Franca kerkon 100 milione turiste brenda vitit 2020.

Franca kerkon 100 milione turiste brenda vitit 2020.

Like
49
0
Thursday, 01 February 2018
Travel News

100 milione turiste brenda 2020. Eshte ky objektivi qe kane vene autoritetet e turizmit ne France per tu shpallur ne menyre absolute si vendi me i vizituar ne bote. Sipas eksperteve te industrise objektivi do te arrihet shume shpejt duke marre parasysh faktin qe viti i kaluar u mbyll me plot 89 milione vizitore per kete destinacion. Synimi i bordit turistik francez eshte te rrise edhe shifrat e shpenzimeve te turisteve ne vend qe per vitin e kaluar ishin plot 40 miliard euro Nje prej rivaleve me te fuqishem te Francez sa i perket turizmit mbetet Spanja qe e mbylli 2017 me 82 milione vizitore dhe 87 miliard euro fitime.

—————————————

Ministri i Infrastruktures dhe Energjise dhe kryebashkiaku i Durresit zhvilluan nje vizite ne Portin e Durresit ku do te ndermerren projekte te reja per permiresimin e infrastruktures. Ata pane nga afer terminalin e pasagjereve ndersa zhvilluan nje bashkebisedim edhe me drejtuesit e Portit per potencialet e zhvillimit. Sipas ministrit kete vit do te nise projekti i thellimit dhe zgjerimit te Portit qe do te sjelle me shume hapesire per aktivitete. Nga ana tjeter kane nisur diskutimet edhe per mundesine qe Porti i Durresit te kthehet ne nje destinacion kroçerash mesdhetare. Ne kete menyre gjate sezonit turistik do te jete hapsira e nevojshme qe te ankorohet te pakten nje kroçere çdo dite çka do jete nje nxitje ekonomike per portin dhe gjithe qytetin e Durresit.

—————————————-

Me 74 vota pro, asnje kunder dhe pa abstenime, Kuvendi i Shqiperise miratoi projektligjin i cili i hap rrugen negociatave mes shtetit Shqiptare dhe dy shoqerive turke, per ndertimin e Aeroportit te Vlores. Ndertimi i aeroportit do te nise brenda ketij viti ne bashkepunim me kompanite qe gjithashtu po marrin pjese ne ndertimin e aeroportit te ri te Stambollit. Aerporti i Vlores eshte konsideruar nga autoritete vendase teper i rendesishem kreysisht per fluturimet rajonale , per perballimin e kerkesave te pasagjereve vendas dhe te huaj qe kerkojne te hyjne dhe dalin nga Shqiperia si dhe per cmime me te favorshme fluturimesh.

—————————————-

Te dhenat e sapopublikuara nga Instituti i Statistikave ne Malin e Zi tregojne se gjate muajit Dhjetor te vitit qe lame pas, shqiptaret ishin grupi me i madh i turisteve ne kete destinacion me plot 4973 hyrje. Gjate Dhjetorit shqiptaret perbenin keshtu 21.2% te totalit te turisteve ne Malin e Zi. Te dhenat tregojne gjithashtu se, shqiptaret kane qendruar mesatarisht nga dy nete neper hotele, Muaji i fundit i vitit preferohet nga turistet shqiptare qe vizitojne Malin e Zi per shkak te festave dhe debores, duke preferuar keshtu vende me debore si Kolashini.Supremacia e shqiptareve mes turisteve ne Mal te Zi zakonisht vijon pergjate gjithe sezonit veror deri ne mars. Pergjate te gjithe vitit te kaluar, ishin me shume se 36 mije shtetas shqiptare qe vizituan Malin e Zi.

—————————————–

Kosova eshte vene ne qender te vemendjes se mediave italiane qe po e promovojne si nje destinacionet e reja te viteve te fundit per turistet. Se fundmi agjencia e udhetimeve italiane “SiViaggia” e ka pershkruar Kosoven si nje destinacion te pashkelur dhe me bukuri te vecanta. Ne artikull listohen 10 arsye per te shkuar ne Kosove midis te cilave permenden destinacione si Prishtina, Peja, mistrovica, Parqet kombetare, fshatrat e lashte, gastronomia e pasur dhe jeta e nates.

——————————————

Shkurt eshte konsideruar gjithnje nje muaj i mire per te bere disa pushime dhe kjo per shkak te kostove jo te larta ne kete periudhe. Sipas tripadvisor ka disa destinacione me cmime te favorshme por edhe mjaft interesante te cilat jane ideale per tu vizituar ne muajin shkurt. Disa prej me terheqesve per turistet kete periudhe jane Bryzhi ne Belgjike, Zagrebi, bansko, Budapesti, milano, Amsterdami dhe Stambolli.

——————————————-

Vendet baltike kane nisur fushatat promovuese ne Europe me qellim terheqejen e nje numri rekord turistesh kete vit. viti 2017 u mbyll me rreth 22 milione turiste per keto vende. Disa nga destinacionet me te mira te turizmit per vendet baltike do te preznatohen edhe gjate panairit nderkomebatre te turizmit Baltour. Eventi qe do te mbahet ne Riga te Letonise do te nise neser do te zgjase deri me date 4 shkurt.

——————————————-

Turqia kete vit eshte ne kerkim te tregjeve te reja qe mund te ndikojne pozitivisht ne sektorin turistik vendas. Fitimet e arritura gjate 2017 ne turizem arriten ne 30 miliard euro dhe pritet qe kjo shifer te rritet ndjeshem kete vit. Aktualisht autoritetet po lidhin gjithnje e me shume kontakte me tur operatoret rus per te rikthyer fluksin e turisteve ruse ne destinacionet bregdetare turke. Por me perparesi po shihen edhe destinacionet arabe si Bahreini, Jordania dhe Emiratet. Enti turistik edhe kete vit ka pergatitur fushata promovuese teper interesante dhe operatoret turistik do te ofrojne paketa speciale per pushime all inclusive per resortet turke duke e cilesuar 2018 si nje vit shprese per turizmin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *