KE: Me shume siguri per turistet qe rezervojne ne Europe.

KE: Me shume siguri per turistet qe rezervojne ne Europe.

Like
29
0
Thursday, 28 December 2017
Travel News

Keshilli Europian do te votoje vitin tjeter per nje pakete masash te reja qe do te sjellin me shume siguri per turistet qe rezervojne pushimet ne kontinentin europian. Paketa do te jete nje zgjerim i asaj ekzistuese mbi direktivat e turizmit dhe do te sherbeje per me shume se 120 milione turiste qe rezervojne online apo ne agjenci pushimet e tyre ne destinacionet e Bashkimit Europian ne menyre qe mos te bien pre e mashtrimeve. Kjo pakete do te votohet ne qershor te vitit 2018 ne parlamentin europian per te hyre ne fuqi tetorin e ardhshem.

—————————————

Dhjetori ka shenuar nje fluks te larte te turisteve te huaj ne vendin tone te cilet do te kalojne festat e fundvitit ne qytete te ndryshme shqiptare. Pritet qe dhjetori te mbyllet me rreth 25 mije turiste te huaj nga vende te ndryshme, te organizuar ne grupe. Sipas INSTAT, numri i turisteve nga Europa Qendrore, veçanerisht Polonia ka rritjen me te larte. Kreu i Agjencise Kombetare te Turizmit, Ardit Çollaku theksoi se faktori kryesor qe ka çuar ne rritjen e numrit te turisteve eshte pikerisht promovimi qe i eshte bere Shqiperise. Agjencia Kombetare e Turizmit ka qene pjesemarrese ne Panairin Nderkombetar te Varshaves dhe Berlinit ku stenda e Shqiperise ka qene nje nga me te vizituarat nga publiku polak dhe operatoret polake, duke krijuar dhe lidhje direkte me operatoret turistike ne Shqiperi.

—————————————-

Bashkia e Rio de Janeiros ne Brazil shpreson nje publik rekord prej 3 milione persona ne plazhin e Kopakabanes per festimet e Vitit te Ri, pavaresisht problemeve te sigurise qe prekin kryeqytetin turistik te Brazilit. Gjate viteve te meparshme, publiku ka arritur deri ne dy milione persona qe moren pjese ne ceremonine e fishekzjarreve. Bashkia njoftoi gjithashtu te merkuren se 1 032 police bashkiake do te jene ne gadishmeri ne plazhin e Kopakabanes. Sipas agjencise bashkiake te turizmit ne Rio masat jane per te pasqyruar imazhin me te mire te mundshem ne bote per qytetin, i cili ka qene nder vite nje nder destinacionet me te preferuara per kalimin e festave te fundvitit.

—————————————–

Porto Riko eshte tashem nje destinacion i aksesueshem per turistet qe duan ta vizitojne sa i perket ketij sezoni dimeror. Autoritetet vendase te turizmit shprehen se pas demeve qe solli uragani maria disa muaj me pare tashme ky destinacion eshte kthyer ne normalitet dhe me shume se 100 hotele jane hapur per te pritur turistet. Porto Riko shpreson te rigjalleroje industrine e turizmit duke ofruar serish mundesi per turistet qe kerkojne pushime apo mundesi per biznes me hapjen e hoteleve, restoranteve, operimin e linjave te lundrimit dhe aeroporteve.

——————————————

Mastercard publikoi Indeksin e qyteteve me te vizituara ne bote per kete vit i cili ben nje renditje te 132 qyteteve me te vizituara neper bote.Ky indeks, ne vitin e tij te tete, mati numrin e net-qendrimeve te turisteve nderkombetare dhe beri nje liste te destinacioneve qe u vizituan me shume gjate ketij viti. Ne vend te pare renditet Bangoku ne Tajlande me 22 milione turiste nderkombetare. Pas tij vjen Londra me 20.5 milione turiste dhe Parisi me 20 milione turiste. Listen e vijojne destinacionet si Dubai, New Yorku, Singapori, Stambolli, Tokio, Barcelona, Amsterdami, Roma, Vjena dhe Praga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *