Ndahen cmimet “Oscar” te turizmit 2017 ne Shen Petersburg.

Ndahen cmimet “Oscar” te turizmit 2017 ne Shen Petersburg.

Like
83
0
Wednesday, 04 October 2017
Travel News

Gjeneva per here te trete eshte zgjedhur si destinacioni evropian me i mire per pushime sipas ceremonise se ndarjeve te cmimeve World Travel Awards ne Shen Petersburg. Ky çmim eshte si ‘Oscar’ ne industrine e turizmit. Atraksionet natyrore te Gjeneves, ofertat e turizmit kane bere qe qyteti zviceran te zgjidhet si me i miri ne nje konkurrence te ashper. Ky eshte nje sukses per qytetin zviceran, derisa ka arritur te mposhte qytete mjaft te njohura e te medha, si Amsterdami, Kopenhagen apo Roma. Sa i perket cmimeve te tjera per te me te miret e kontinentin Europian ne turizem te ndara gjate mbremjes gala cmimin per linjen ajrore me te mire e mori Turkish Airlines; Aeroporti me i mire shkoi per ate te Zyrihut ne Zvicer; Linja me e mire e krocierave shkoi per Norvegian Cruise, Agjencia me e mire e udhetimit shkoi per Booking.com , Resorti me i mire Forte Village ne Itali, Hoteli me I mire Ciragan Palace Kempinski ne Stamboll dhe destinacioni me i mire shkoi per Portugaline.

———————————————–

Sulmi ne Las Vegas nuk ka ndikuar te pakten gjate ketyre diteve ne fluksin e vizitoreve e turisteve ne kete qytet te kazinove. Tabela e famshme “Miresevini ne Las Vegas” vazhdon te mbetet nje magnet per turistet, qe nuk kane ngurruar te marrin poza, disa madje ne afersi te hotelit te tragjedise, “Mandalay Bay”. Sipas autoriteteve vendase te turizmit sulmi ne koncertin country edhe pse ka permasa tragjike dhe ka shkaktuar panic nuk ka zbehur aspak shifrat e vizitoreve qe vijojne te mbeten rekord. Ciftet kane vijuar te lidhin kurore nderkohe qe kazinote gumezhijne nga vizitoret te cilet kete vit jane rritur me gati 4% me shume se nje vit me pare.

————————————————

“Meksika, nje bote e re” eshte fushata me e madhe publicitare e ketij viti per Meksiken. Ajo eshte pergatitur nga bordi turistik meksikan dhe do te shperndahet ne te gjithe boten me qellim terheqjen e me shume vizitoreve ne Meksike. Fushata promovuese do te sjelle disa prej atraksioneve dhe aktiviteteve qe turistete nuk kane mundur t’i vizitojne apo provojne me pare ne kete destinacion. Sipas nje klasifikimi te fundit te Organizates Boterore te Turizmit Meksika renditen ne venditn e 15 kete vit ne destinacionet me te vizituara me prezencen e me shume se 25 milione turisteve.

————————————————-

Emiratet e Bashkuara Arabe sjellin shifra pozitive ne turizem per kete vit. te dhenat e fundit te autoriteteve te turizmit ne Emirate theksojne se numri i turisteve te huaj nga janari ne qershor ne Duba , Abu Dhabi dhe Ras Al Khaimah u rrit me 9% me shume se nje vit me pare. Supriza e ketij viti ishin kryesisht turistet aziatike nga Kina dhe India qe perben nje perqindje te konsiderueshme te numrit te pergjithshem te vizitoreve. Pritet qe Emiratet ta mbyllin vitin 2017 me me shume se 15 milione turiste.

————————————————–

Azerbajxhani e vlereson vitin 2017 si me te suksesshmit e dekades se fundit. Nga janari ne korrik vendi pati prezencen e 1.5 milione turisteve. Turizmi kulturor dhe ai i natyres jane preferuar me shume sipas autoriteteve te turizmit. Nderkohe kryeqyteti Baku ka qene destinacioni me i preferuar i ketij viti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *