Dita Kombetare e Trashegimise Kulturore sjell aktivitete ne te gjithe qytetet e vendit.

Dita Kombetare e Trashegimise Kulturore sjell aktivitete ne te gjithe qytetet e vendit.

Like
112
0
Friday, 29 September 2017
Travel News

Sot shenohet Dita kombetare e Trashegimise Kulturore. Kjo dite organizohet cdo vite ne saje te Diteve Europiane te trashegimise. Per vitin 2017 tema e kesaj dite eshte “Natyra, Trashegimia, Edukimi”. Ditet Europiane te Trashegimise synojne ndergjegjesimin per rreziqet qe i kanosen Trashegimise Kulturore, zgjimin e interesit te mases per trashegimine, terheqjen e vemendjes se publikut, por edhe politikes per nevojat e trashegimise. Keto dite zhvillohen pergjate muajit shtator ne rreth 50 vende te Evropes. Aktivitete te ndryshme do te zhvillohen sot e deri me 1 tetor ne Tirane dhe shume qytete te Shqiperise ne sitet e njohura kulturore dhe arkeologjike me pjesmarrjen e profesionisteve por edhe publikut te gjere.

—————————————–

Ne nje takim te sotem me sipermarres, kryeministrii vendit Edi Rama ka njoftuar se se shpejti do te prezantohet nje pakete e re fiskale per turizmin. Sipas kryeministrit duke vendosur nje sistem pa taksa per çdo investim ne turizem qe do te kete nje çertifikim dhe operim nga nje prej firmave globale do te nxitet sektori dhe do te kete me shume mbeshtetje per biznesin dhe investimet e huaja. Sipas tij strukturat me 5 yje duhet te certifikohen nga operatore globale. Kreyministri tha se na duhet turizem i nivelit te larte qe te sjelle me shume te ardhura ne vend e per kete nevojiten me shume struktura sipas standarteve. Rama theksoi se kete vit ka pasur shume me teper kerkese se çfare ne mund te ofrojme.

——————————————

Ministri i Rendit Fatmir Xhafaj dhe ai i turizmit Blendi Klosi mblodhen sot ne nje takim drejtuesit e larte te policise dhe prefektet e qarqeve. Takimi u realizua mbi analizen e sezonit turistik dhe masat qe do te merren per mbarevajtjen e sezonit te ardhshem. Ministrat kane kerkuar qe masat per sezonin e ri turistik 2018 te nisin qe ne muajin tetor. Sipas autoriteteve te vendit turizmi do te jete prioritet thelbesor per mandatin e ri qeverises duke u konsideruar nje motorr i zhvillimit ekonomik.

——————————————-

Ne Pogradec prej tre ditesh vazhdon puna per vendosjen e tabelave treguese persa u perket shtigjeve per ecje me biçiklete dhe ecje ne kembe ne peisazhin e mbrojtur tokesor-ujor si dhe ne destinacionet kulturore. Pogradeci ka nje popullsi prej rreth 22.000 banore dhe eshte nje nga qytetet me te vizituar. Veç liqenit, natyres dhe klimes ne Pogradec ka dhe mjaft objekte te trashgimise kulturore qe vizitohen nga turistet ne te kater stinet. Kete vit numri i vizitoreve vendas e te huaj ne Pogradec nga janari ne gusht arriti ne mbi 400 mije.

——————————————–

Tripadvisor ka spallur destinacionet me te mira dhe me te lira per tu vizituar kete vjeshte. Sipas ketij websiti ky sezon do te sjelle rritje te numrit te levizjeve turistike ne Europe dhe ne kontinente te tjera me me shume se 5 % ne krahasim me nje vit me pare. Disa prej destinacioneve me te preferuara jane Alicante ne Spanje, Ljubjana, Budapesti, Varshava, Sofja, Athina dhe Beogradi.

———————————————

“Mastercard Destination Cities Index” ka bere nje renditje me qytetet me te vizituara kete vit ne bote. Ne vendin e pare eshte Bangkok me 19.41 milione vizitore, duke u pasuar nga Londra me 19.06 milione vizitore, ndjekur nga dhe Dubai.Ne top-10 qytetet me te vizituara jane edhe Singapori, Nju Jorku, Seuli, Kuala Lumpur, Tokio dhe Stambolli. Nderkohe nder vende ku turistet kane shpenzuar me shume kete vit ne vend te pare renditet Dubai me 28.5 miliarde dollare ndjekur nga Nju Jorku dhe Londra.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *