Destinacionet ekologjike te ketij viti.

Destinacionet ekologjike te ketij viti.

Like
125
0
Monday, 17 April 2017
Travel News

Viti 2017 eshte shpallur Viti i Turizmit te Qendrueshem nga Organizata Boterore e Turizmit dhe duket se kete vit trend jane pushimet ekologjike teksa kerkesat per ekoresortet jane gjithnje ne rritje.Shoqata gjermane Green Destinations ka perpiluar nje liste me destinacionet me te mira ku mund te zhvillohet turizmi i qendrueshem i cili nuk demton natyren apo mjedisin. Disa prej ketyre destinacioneve jane Parku Yellowstone ne SHBA, Wadden Sea ne Hollande, Uckermark ne Gjermani, Suncheon Bay ne Korene e Jugut, Parku Broads ne Angli , Brittany ne France dhe Bariloche ne Argjentine.

—————————————-

Industria boterore e hoteleve parashikohet te kete te ardhura rretj 600 miliard dollare gjate 2017, sipas kompanise irlandeze te marketingut Ardna Si in Co. Europa dhe Azia do te jene rajonet kryesore qe do te kene numrin me te madh te turisteve me rreth 68% te strukturave respektivisht te rezervuara. Nderkohe Lindja e mesme dhe Afrika mbeten rajonet me te shtrenjta me nje mesatare te cmimit per nate rreth 166 dollare.

—————————————-

Ministria e Turizmit ne Brazil ka bere me dije shifrat e arritura ne sektor gjate vitit te kaluar qe ka qene nje sukses per industrine e turizmit ne kete destinacion. Sipas studimit 6.6 milione turiste te huaj vizituan Brazilin gjate 2016, nje rritje me 4.3% krahasuar me vitin 2015. Tregu me turistet me numrin me te larte ka qene Argjentina. Nderkohe turistet Europiane gjithashtu kane pasur nje fluks me te larte ne Brazil vitin e kaluar. 2016 solli nje sere eventesh per vendin si Lojrat Olimpike qe gjeneruan 167.7 milione dollare fitime.

—————————————-

Bullgaria e ka pozicionuar turizmin nje sektor me potencial te madh per te kontribuar ne hapjen e vendeve te reja te punes. Ai ka nje ndarje te drejte te PBB-se, por eshte gjithashtu i rendesishem edhe per zhvillimin e rajoneve periferike te vendit. Kete gje e theksoi ministrja bullgare e Turizmit, Stela Baltova, e cila i prezantoi te dhenat per kete sektor gjate vitit 2016. Ajo tha se turizmi ne vitin 2016, nga 3.81 milione turiste bullgare, 83.4% e tyre udhetuan brenda vendit dhe vetem 12.9% udhetuan jashte tij. Nga ana tjeter, rreth 8.25 milione turiste te huaj e vizituan Bullgarine dhe rreth 2.35 milione e vizituan ate si pasagjere tranzit.

—————————————-

Portugalia po perjeton nje periudhe teper te mire ne sektorin turistik me nje numer rekord turistesh te regjistruar qe prej vitit 2015 e deri me tani. Megjtihate sipas autoriteteve te turizmit problem mbete sezonliteti dhe kohezgjatja e qendrimit te turisteve ne vend. Algarvet jane nje prej zonave qe ka qene me e populluara ne Portugali vitin e kaluar por kryesisht ne sezonin veror. Bordi turistik portugez shprehet se kete vit do te punohet per zgjatjen e sezonalitetit ne Algarve dhe dhenien e paketave per kohezgjatjen e qendrimit te turisteve ne kete destinacion por gjithashtu edhe ne Lisbone e Porto. Portugalia pret me shume se 15 milione turiste te huaj kete vit.

—————————————–

Gjermania pergatitet per te pritur ne maj dy evente te rendesishme te industrise se turizmit. I pari eshte panairi i turizmit incoming GTM 2017 qe do mbahet mes datave 7 dhe 9 maj . Edicioni i ketij viti do te mbledhe shume kompani turistike nga vendi por edhe bota te interesuar per te bashkepunuar me tur operatoret gjermane. Synimi kryesor i panairit eshte vendosja e kontratave mes agjencive nderkombetare dhe rritja e numrit te turisteve te huaj ne Gjermani. Nderkohe ne datat 16 deri 18 maj ne Frankfurt nis Panairi Nderkombetar i Turizmit te Takimeve dhe Eventeve Mice Imex qe do te kete kete vit rekord ne pjesmarrje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *