Turistet i sjellin Shqiperise 1.5 miliarde euro ne vit!
Travel News

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit, ne Strategjine Kombetare per Zhvillimin e Qendrueshem te Turizmit 2018-2022, veç shifrave te vizitoreve te huaj qe kane hyre ne vendin tone, mbi 5 milione te tille, e duke sjelle 1,5 miliarde euro te ardhura ka pershkruar edhe atraksionet turistike me te dominuara gjate vitit te kaluar. Shqiperia perfshihet ne listen e vendeve me potenciale te medha natyrore, historike dhe te trashegimise kulturore. Ajo ndodhet ne vendin e dyte ne pellgun e Mesdheut per nga...

Like
68
0
Wednesday, 07 March 2018
Shitet per 104 mije dollare letra e Albert Ajnshtajn!
Update!

Nje leter e shkruar nga fizikani Albert Ajnshtajn u shit ne ankand per rreth 104 mije dollare ne Jeruzalem. Doreshkrimi mbi teorine e relativitetit, i hartuar ne gjuhen gjermane, u dergua nga Albert Ajnshtajni ne vitin 1928 ne Berlin ne adrese te nje kolegut te tij matematikan. Bleresi ka preferuar te mbetet anonim. Disa objekte te tjere, ne mesin e te cileve kishte disa letra, autografe dhe foto te Çmimit Nobel 1921 ne Fizike, u shiten per disa mijera...

Like
65
0
Wednesday, 07 March 2018
Me ke do te zevendesohen punonjesit e restoranteve?
Updates

Roboti i pare qe gatuan ka nisur te perdoret ne industrine e ushqimit. Flippy, nje robot qe pergatit hamburgera me nje kapacitet te larte, ka filluar punen ne nje restorant ne Pasadena te Los Anxhelosit. Eshte e para nga dhjetera restorante te cilet do te aplikojne teknologjine e re, i cili eshte e destinuar te zevendesoje punetoret per pergatitjen e ushqimit. Flippy mund te kushtoje 60,000 dollare, dhe ka edhe nje tarife vjetore prej 20 perqind per...

Like
47
0
Wednesday, 07 March 2018
Bie nga froni Bill Gates, Kush eshte njeriu me i pasur ne bote tani?
Updates

Numri nje i “Amazon”, Jeff Bezos eshte shpallur personi me i pasur ne bote, duke rrezuar keshtu nga froni i klasifikimit te me te pasurve, themeluesin e “Microsoft”-it, Bill Gates.Lajmi publikohet nga vet revista “Forbes”, qe sakteson se fale nje rritjeje prej 59% te vleres se aksioneve te “Amazon” ne 12 muajt e fundit, Bezos ka dyfishuar pasurine e tij duke shkuar ne 120 miliarde dollare, kundrejt 90 miliardeve te Gates.Ne klasifikimin e fundit te “Forbes”-it, Warren Buffet renditet i...

Like
113
0
Wednesday, 07 March 2018
Shqiperia terheq vemendjen e vizitoreve ne Berlin..!
Travel News

Eshte celur ne Berlin Panairi Nderkombetar i Turizmit ITB Berlin 2018, i cilesuar si panairi me i rendesishem ne bote ne industrine e turizmit. Stenda e Shqiperise, e ngritur nen kujdesin e veçante te Agjencise Kombetare te Turizmit, eshte pozicionuar ne krah te vendeve te Europes Juglindore dhe vendeve te tjera te Ballkanit, ku vemendja e vizitoreve ka qene e ndjeshme. Tur operatoret shqiptare gjithashtu pjesmarres ne panair jane te pergatitur dhe nga eksperienca ne vitet e meparshme, por gjithashtu...

Like
172
0
Wednesday, 07 March 2018
Te gjithe Shqiptaret e preferojne!
Travel News

Ne gati dy vjet, shqiptaret qe preferojne te shkojne me pushime ne Turqi pothuajse jane dyfishuar. Te dhenat e Tirana International Airport tregojne se numri i pasagjereve qe kane udhetuar me charter drejt Antalias dhe kthim ishte rreth 63 mije persona ne vitin 2017, me nje rritje te forte prej 53% ne krahasim me nje vit me pare. Antalia mbetet nje nga destinacionet e preferuara te familjeve shqiptare, per shkak te larmishmerise se zgjedhjeve, raportit mes cilesise dhe çmimit dhe...

Like
49
0
Wednesday, 07 March 2018