Turistet i sjellin Shqiperise 1.5 miliarde euro ne vit!
Travel News

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit, ne Strategjine Kombetare per Zhvillimin e Qendrueshem te Turizmit 2018-2022, veç shifrave te vizitoreve te huaj qe kane hyre ne vendin tone, mbi 5 milione te tille, e duke sjelle 1,5 miliarde euro te ardhura ka pershkruar edhe atraksionet turistike me te dominuara gjate vitit te kaluar. Shqiperia perfshihet ne listen e vendeve me potenciale te medha natyrore, historike dhe te trashegimise kulturore. Ajo ndodhet ne vendin e dyte ne pellgun e Mesdheut per nga...

Like
68
0
Wednesday, 07 March 2018
Shitet per 104 mije dollare letra e Albert Ajnshtajn!
Update!

Nje leter e shkruar nga fizikani Albert Ajnshtajn u shit ne ankand per rreth 104 mije dollare ne Jeruzalem. Doreshkrimi mbi teorine e relativitetit, i hartuar ne gjuhen gjermane, u dergua nga Albert Ajnshtajni ne vitin 1928 ne Berlin ne adrese te nje kolegut te tij matematikan. Bleresi ka preferuar te mbetet anonim. Disa objekte te tjere, ne mesin e te cileve kishte disa letra, autografe dhe foto te Çmimit Nobel 1921 ne Fizike, u shiten per disa mijera...

Like
65
0
Wednesday, 07 March 2018
Me ke do te zevendesohen punonjesit e restoranteve?
Updates

Roboti i pare qe gatuan ka nisur te perdoret ne industrine e ushqimit. Flippy, nje robot qe pergatit hamburgera me nje kapacitet te larte, ka filluar punen ne nje restorant ne Pasadena te Los Anxhelosit. Eshte e para nga dhjetera restorante te cilet do te aplikojne teknologjine e re, i cili eshte e destinuar te zevendesoje punetoret per pergatitjen e ushqimit. Flippy mund te kushtoje 60,000 dollare, dhe ka edhe nje tarife vjetore prej 20 perqind per...

Like
47
0
Wednesday, 07 March 2018
Bie nga froni Bill Gates, Kush eshte njeriu me i pasur ne bote tani?
Updates

Numri nje i “Amazon”, Jeff Bezos eshte shpallur personi me i pasur ne bote, duke rrezuar keshtu nga froni i klasifikimit te me te pasurve, themeluesin e “Microsoft”-it, Bill Gates.Lajmi publikohet nga vet revista “Forbes”, qe sakteson se fale nje rritjeje prej 59% te vleres se aksioneve te “Amazon” ne 12 muajt e fundit, Bezos ka dyfishuar pasurine e tij duke shkuar ne 120 miliarde dollare, kundrejt 90 miliardeve te Gates.Ne klasifikimin e fundit te “Forbes”-it, Warren Buffet renditet i...

Like
114
0
Wednesday, 07 March 2018
Shqiperia terheq vemendjen e vizitoreve ne Berlin..!
Travel News

Eshte celur ne Berlin Panairi Nderkombetar i Turizmit ITB Berlin 2018, i cilesuar si panairi me i rendesishem ne bote ne industrine e turizmit. Stenda e Shqiperise, e ngritur nen kujdesin e veçante te Agjencise Kombetare te Turizmit, eshte pozicionuar ne krah te vendeve te Europes Juglindore dhe vendeve te tjera te Ballkanit, ku vemendja e vizitoreve ka qene e ndjeshme. Tur operatoret shqiptare gjithashtu pjesmarres ne panair jane te pergatitur dhe nga eksperienca ne vitet e meparshme, por gjithashtu...

Like
172
0
Wednesday, 07 March 2018
Te gjithe Shqiptaret e preferojne!
Travel News

Ne gati dy vjet, shqiptaret qe preferojne te shkojne me pushime ne Turqi pothuajse jane dyfishuar. Te dhenat e Tirana International Airport tregojne se numri i pasagjereve qe kane udhetuar me charter drejt Antalias dhe kthim ishte rreth 63 mije persona ne vitin 2017, me nje rritje te forte prej 53% ne krahasim me nje vit me pare. Antalia mbetet nje nga destinacionet e preferuara te familjeve shqiptare, per shkak te larmishmerise se zgjedhjeve, raportit mes cilesise dhe çmimit dhe...

Like
50
0
Wednesday, 07 March 2018
Mina rikthehet me albumin e ri “Maeba”
Big In Tour

Ajo ëshët 77 vjece dhe ëshët gati të sjelle një tjetër album për t’ja shtuar karrrierës së saj muzikore disa vjecare. Po flasim per legjendën e muzikës italiane, Mina Mazzini e cila pritet të nxjerrë më 23 mars, një album me këngë të reja. Këtë e ka bërë të ditur kompania e regjistrimit “Sony “. Albumi, i titulluar “Maeba”, përmban 12 këngë dhe një surprizë për adhuruesit e këngëtares italiane. Edhe pse prej vitesh Mina është shfaqur shumë rrallë në...

Like
95
0
Tuesday, 06 March 2018
Firenze  Rock Festival 2018 do te jete i mbushur plot me yje!
Big In Tour

Festivali më rock i verës italiane është planifikuar nga e enjtja 14 qershorit deri të dielën, e 17 qershorit te 2018 në arenën Visarno (Parku i Cascine). Ky festival vjen ne edicionin e dyte pas suksesit te edicionit të parë, qe tërhoqi 140.000 njerëz nga e gjithë Italia dhe jashtë saj. Katër ditët e muzikës rock do te kene protagoniste me te medhjenjte e botes ne kete zzhaner. Me date 14 do te jene Foo Fighters, të nesërmen, më 15...

Like
32
0
Tuesday, 06 March 2018
Rolling Stones vijnë “Pa filter” këtë verë në Europë
Big In Tour

Rolling Stones nuk do ndalen por do të rikthehen më një tur muzikor gjatë verës së 2018 me titullin “No Filter”. “Ka një gjë që ende nuk kemi mundur ta bëjmë, që është të zbulojmë se për sa kohë ende mund të vazhdojmë”-ka shkruar kitaristi Keith Richards. Grupi ka publikuar edhe programin e plotë të turit të tyre botëror, i cili nis në 17 maj në Irlandë dhe është parashikuar të zgjasë deri në 8 korrik ne Varshavë të Polonisë....

Like
32
0
Tuesday, 06 March 2018
Martin Garrix me 29 qershor do te performojë në Milano
Big In Tour

Një prej producentëve dhe Dj më të suksesshëm në botë është Martin Garrix do të jetë në Milano në 29 qershor të këtij viti. Ai është vetëm 20 vjec por në një kohë rekord ka arritur të bëhet numër një në dance dhe house music. Emri i vërtetë i tij është Martijn Garristen por në skenë njihet si Martin Garrix. Deri tani ka shitur mbi 10 milion disqe në të gjithë botën ndërsa ai ëshët rednitur për dy vjet me...

Like
35
0
Tuesday, 06 March 2018