Nisin festimet per Vitin e Ri Kinez.
Travel Report

Mendoni se festimet e Vitit te Ri kane mbaruar? Per nje pjese te botes ndoshta po , por per popullsine kineze ato sapo kane nisur. Kjo sepse Viti i Ri ne Kine matet me kalendarin henor. E per kete arsye sot nisin festimet per Vitin e Ri Kinez. Viti i Ri kinez eshte nje feste tradicionale kineze , qe pritet ne diten e pare te kalendarit kinez dhe quhet ndryshe edhe Festivali i Pranveres pasi shenon sipas kalendarit henor edhe...

Like
92
0
Friday, 16 February 2018
Fillim i mbare per qiejte europiane, rritet trafiku ajror ne janar dhe shkurt.
Travel News

Te dhenat e fundit nga trafiku ajror ne Europe tregojne se gjate ketyre muajve fluturimet ne hapsiren europiane jane rritur me 5.3% me shume se viti i kaluar. Nderkohe nga studimi i kryer rezultori se brenda Ballkanit gjate muajit shkurt Maqedonia dhe Turqia kane treguar rritjen me te madhe te trafikut ajror. Kjo deshmon dhe rritjen e vizitave turistike ne keto vende kete vit. Te tjera destinacione me fluks udhetaresh kane Kroacia, Greqia dhe Serbia....

Like
67
0
Friday, 16 February 2018
Turizmi masiv detyron mbylljen e plazhit te famshem ku u luajt filmi “The Beach”.
Updates

Turizmi masiv prek edhe perla natyrore si plazhi i njohur Maya Bay ne arkipelagun Phi Phi Leh ne Tajlande. Plazhi qe duket se eshte populluar tej mase nga turistet tashme eshte mbyllur per varkat turistike. Autoritetet e moren vendimin per te reduktuar demet qe po i shkaktoheshin ketij destinacioni nga numri i larte i turisteve. Plazhi u be tejet i njohur nga filmi “The Beach” me protagonist Leonardo di Caprion qe u xhirua ne vitet 2000 atje. Qe atehere plazhi...

Like
187
0
Friday, 16 February 2018