Turizmi shqiptar promovohet nga “Bored Panda”.
Travel News

“Bored Panda” websiti prestigjoz i artit te dizajnit dhe fotografise i ka kushtuar se fundmi nje artikull promovues Shqiperise turistike. Sipas artikullit Shqiperia po fiton sot vendin e saj te merituar ne harten globale te turizmit. “Vija bregdetare buze Adriatikut dhe Jonit, veriu malor dhe çmimet e arsyeshme jane disa nder arsyet e shumta perse Shqiperia po shnderrohet ne porten hyrese si per pushuesit pasive, ashtu edhe per adhuruesit e aventures. Sipas ketij siti Shqiperia eshte vendi i duhur per...

Like
32
0
Saturday, 24 February 2018
Kontributi i turizmit ne PPB mbetet gjithnje ne rritje.
Travel News

Turizmi parashikohet te jap nje kontribut total deri ne 33% ne Prodhimin e brendshem bruto deri ne vitin 2027, dhe çdo i trete i punesuar te jete ne kete sektor.Sipas ministrise se Turizmit dhe Mjedisit, Shqiperia eshte e pozicionuar ne menyre strategjike per t’i permbushur pritshmerite gjithnje ne rritje per nje treg te qendrueshem turizmi, me orientim nga natyra dhe kultura.Viti 2017 u mbyll me mbi 1.5 miliarde Euro te ardhura nga turizmi dhe mbi 5 milione vizitore te jashtem...

Like
34
0
Friday, 23 February 2018
Shqiperia, Kroacia dhe Mali i Zi ne angazhim per uljen e ndotjes ne Adriatik.
Travel News

Ky sezon turistik do te vije me me pak probleme me ndotjen ne Adriatik. Kjo ne saje te angazhimit te fundit te tre ministrave te mjedisit te Shqiperise , Kroacise dhe Malit te Zi qe u mblodhen ne takim ne Dubrovnik te Kroacise. Pas skanimit te situates dhe shkaqeve te saj, ministrat moren iniciativen per gjetjen e zgjidhjeve te mundshme per ndalimin e ndotjes detare nga burimet tokesore.Delegacionet e tre vendeve qe preken nga Deti Adriatik, bashkendane shqetesimin e ndotjes...

Like
33
0
Thursday, 22 February 2018
Varesia nga smartphonat, hotelet ofrojne zbritje per ata qe i dorezojne gjate pushimeve.
Updates

Perdorimi i teknologjise gjate pushimeve ndikon me shume se sa vete lloji i aktiviteteve qe bejne udhetaret. Sipas nje studimi qe eshte bere ne hotele 54 per qind e femijeve besojne se prinderit i kontrollojne telefonat e tyre “shume shpesh” dhe 32 per qind thone se ndihen te “parendesishem” kur prinderit hutohen nga ekranet e tyre. Per kete arsye rrjeti i hoteleve Wyundham do te nise nje program sensibilizimi i cili mundeson zbritje per te gjithe familjeve qe kane ardhur...

Like
51
0
Thursday, 22 February 2018
Promovimi i Shqiperise turistike, 2018 me me shume turiste.
Travel News

Viti 2018 pritet te sjelle jo vetem rritje te numrit te te huajve qe do te vizitojne Shqiperine, por permes nje pakete fiskale lehtesuese, ky sektor pritet te njohe edhe investime te reja. Kreu i Agjencise Kombetare te Turizmit ka deklaruar se fundmi se po punohet per rritjen e promovimit te produkteve te reja qe do t’i bashkohen se shpejti edhe games se gjere qe ka oferta turistike shqiptare, siç jane turizmi social dhe ai shendetesor ne menyre qe te...

Like
23
0
Monday, 19 February 2018
Stop makinave me nafte dhe benzine ne Majorca e Ibiza.
Travel News

Ishujt balearik te Majorcas dhe Ibizas do te ndalojne hyrjen e makinave me nafte te turisteve te huaj ne territorin e tyre. Masa do te hyje ne fuqi ne vitin 2025 dhe vjen si pjese e rregullave te reja te qeverise spanjolle per te ulur ndotjen e disa prej destinacioneve turistike me te njohura ne vend po ashtu edhe uljen e emetimeve te dioksidit te karbonit. E njejta mase do te vihet ne zbatim edhe per mjetet me benzine por...

Like
75
0
Monday, 19 February 2018
Nisin festimet per Vitin e Ri Kinez.
Travel Report

Mendoni se festimet e Vitit te Ri kane mbaruar? Per nje pjese te botes ndoshta po , por per popullsine kineze ato sapo kane nisur. Kjo sepse Viti i Ri ne Kine matet me kalendarin henor. E per kete arsye sot nisin festimet per Vitin e Ri Kinez. Viti i Ri kinez eshte nje feste tradicionale kineze , qe pritet ne diten e pare te kalendarit kinez dhe quhet ndryshe edhe Festivali i Pranveres pasi shenon sipas kalendarit henor edhe...

Like
43
0
Friday, 16 February 2018
Fillim i mbare per qiejte europiane, rritet trafiku ajror ne janar dhe shkurt.
Travel News

Te dhenat e fundit nga trafiku ajror ne Europe tregojne se gjate ketyre muajve fluturimet ne hapsiren europiane jane rritur me 5.3% me shume se viti i kaluar. Nderkohe nga studimi i kryer rezultori se brenda Ballkanit gjate muajit shkurt Maqedonia dhe Turqia kane treguar rritjen me te madhe te trafikut ajror. Kjo deshmon dhe rritjen e vizitave turistike ne keto vende kete vit. Te tjera destinacione me fluks udhetaresh kane Kroacia, Greqia dhe Serbia....

Like
25
0
Friday, 16 February 2018
Turizmi masiv detyron mbylljen e plazhit te famshem ku u luajt filmi “The Beach”.
Updates

Turizmi masiv prek edhe perla natyrore si plazhi i njohur Maya Bay ne arkipelagun Phi Phi Leh ne Tajlande. Plazhi qe duket se eshte populluar tej mase nga turistet tashme eshte mbyllur per varkat turistike. Autoritetet e moren vendimin per te reduktuar demet qe po i shkaktoheshin ketij destinacioni nga numri i larte i turisteve. Plazhi u be tejet i njohur nga filmi “The Beach” me protagonist Leonardo di Caprion qe u xhirua ne vitet 2000 atje. Qe atehere plazhi...

Like
152
0
Friday, 16 February 2018
Shkolla  “Beija Flor” sulmoi korrupsionin, shpallet fituese e karnavaleve të Rios
Pm Drive

Shkolla e samba-s “Beija Flor” u shpall fituese e ketij viti ne karnavalet e Rios. Objektivi kryesor i saj ishte korrupsioni ne nivele alarmante! Ajo u tregoi brazilianëve se drejtohen nga një mi i madh dhe i lig, ndërsa rreth tij shfaqeshin politikanë që mbanin valixhe të lara me ar. “Beija Flor” mposhti 12 shkolla të tjera për të marrë çmimin e parë në karnavale, hera e 14 që ajo ia del mbanë. Shkolla që mori vendin e dytë kishte...

Like
38
0
Thursday, 15 February 2018