Nisin karnavalet e Venecias, qindra mijra turiste popullojne qytetin lagune.
Updates

Nje nga festivalet me te vjeter ne bote, Karnavalet e Venecias ka nisur me pranine e mijera turisteve qe kane tejmbushur kanalet e medha te qytetit, urat dhe sheshet per te shijuar paradat shumengjyreshe te maskave e kostumeve. Turistet vijne nga nje numer i madh vendesh e vendosen ne sheshet dhe urat e qytetit per te shijuar spektaklin. Gjate periudhes se festivalit qe kete vit do te zgjase deri me deri me 13 shkurt, mbahen ballo ne pallate, koncerte e...

Like
99
0
Saturday, 27 January 2018
Turizmi kulturor, vlere e shtuar e industrise ne vendin tone.
Travel News

Turizmi i monumenteve te kultures dhe ai i natyres,mbeten nje vlere e shtuar per ekonomine rajonale ku ndodhen sipas deklarateve te fundit te Organizates Boterore te Turizmit. Specialistet e turizmit thone se ne Shqiperi vec turizmit detar ai kulturor eshte me terheqesi per kete vit dhe ka nje shtim te interesit te turisteve kete vit. Ne vendin tone numerohen mbi 2.400 objekte te nje game te gjere, rreth 200 monumente kulti, 600 monumente antike e mesjetare kala, rrenoja, site, ura...

Like
79
0
Saturday, 27 January 2018
Princi Harry dhe Megan Markle deshirojne Turqine per muaj mjalti.
Updates

Princ Harry dhe Megan Markle po konsiderojne Turqine dhe ne vecanti rajonin e Cappadocias si destinacionin e tyre per muajin e mjaltit. E njohur per kodrinat e shumta, shetitjet me balona dhe kulturen e pasur Cappadocia eshte mes 6 destinacioneve qe cifti mbeteror po shqyrton. Te tjera vende jane Ruanda, Zambia, Bostwana, Hawai dhe Meksika. Ne 2011 Duka dhe Dukesha e Kembrixh Princi William dhe Kate Middelton zgjodhen ishujt Seychelles per muajin e mjaltit. Nderkohe cifti me i ri Princi...

Like
83
0
Saturday, 27 January 2018
Statuja e Ramses II do te ekspozohet ne muzeun e ri egjiptian.
Updates

Statuja kolosale me lartesi 11 metra e Mbretit Ramses II ne Egjipt e gdhendur para 3200 vitesh dhe me nje peshe prej 75 tonesh tashme eshte zhvendosur ne shtepine e re te saj. Pikerisht ne hollin e muzeut me te ri egjiptian Grand Egyptian Museum ne Giza. Muzeu i shumpritur do te hapet per turistet ne muajin nentor te ketij viti dhe pritet te jete nje prej atraksioneve me te medha te vendit pasi do te ekspozoje disa prej zbulimeve...

Like
61
0
Saturday, 27 January 2018
Prezantohen pantoflat qe vetparkohen si makina.
Updates

Edhe pantoflat njesoj si makinat, mund te parkohen vete, ne vendin e duhur tek kepucet. Kjo risi vjen nga Japonia, dhe eshte shpikur nga Nissan.Kompania ka perdorur teknologjine ProPilot te makinave te veta edhe ne perdorimin e perditshem. Kur nuk i perdor mjafton te shtypesh nje buton dhe automatikisht ato kthehen ne pozicionin e tyre duke u vendosur ne rresht. Aktualisht pantoflat qe parkohen vet jane vene ne dispozicion per klientet ne hotelin ProPilot Park...

Like
64
0
Saturday, 27 January 2018