Spanja thyen rekorde te reja ne turizem, 2017 mbyllet me 80 milione turiste.
Travel News

Spanja eshte percaktuar si vendi i rekordeve absolute ne turizem. Vendi sipas te dhenave te Frontur deri ne nentor ka pritur 77.8 milione turiste nga e gjithe bota. Nderkohe i gjithe viti pritet te mbyllet me me shume se 80 milione turiste, nje rritje me 22% me shume se viti i kaluar. Zgjerimi i rrjetit te kompanive low cost qe operojne ne gadishullin Iberik nga shume vende te ndryshme ka qene nder arsyet kryesore qe ka kontribuar ne rritjen e...

Like
30
0
Saturday, 30 December 2017
KE: Me shume siguri per turistet qe rezervojne ne Europe.
Travel News

Keshilli Europian do te votoje vitin tjeter per nje pakete masash te reja qe do te sjellin me shume siguri per turistet qe rezervojne pushimet ne kontinentin europian. Paketa do te jete nje zgjerim i asaj ekzistuese mbi direktivat e turizmit dhe do te sherbeje per me shume se 120 milione turiste qe rezervojne online apo ne agjenci pushimet e tyre ne destinacionet e Bashkimit Europian ne menyre qe mos te bien pre e mashtrimeve. Kjo pakete do te votohet...

Like
28
0
Thursday, 28 December 2017
Rritja e cilesise se sherbimit, kusht per zhvillimin turistik te vendit.
Travel News

Viti 2017 ka qene viti i pare ku vendi yne ka filluar te beje hapa pozitive per rritjen e numrit te turisteve dhe kjo sipas tij filloi me uljen e TVSH dhe shitjes se paketave turistike me shume se 60 dite per turistet. Megjithate sipas eksperteve te turizmit Shqiperia ende nuk mund te ofroje paketa turistike mbi 120 ditore me te njejten cilesi sherbimi. Sipas tyre per te rritur konkurueshmerine ne rajon perveç infrastruktures duhen politika te posaçme qe mundesojne...

Like
28
0
Tuesday, 26 December 2017
Vendet me rritjen me te shpejte te turizmit.
Travel News

Organizata Boterore e Turizmit ka perpiluar listen e destinacioneve te cilat kane pare rritjen me te madhe te turizmit vitet e fundit. Sierra Leone eshte nje nga vendet qe ka shenuar rritjen me te larte. Vetem 24,000 turiste e vizituan Sierra Leonen ne 2015, ndersa ne 2016 sipas te dhenave kjo shifer arriti ne 74,000 turiste. Pas saj renditet Korea e Jugut qe e mbylli 2016 me 17. 2 milione turiste. Renditjen e vendeve ku turizmi po merr zhvillim teper...

1
30
0
Saturday, 23 December 2017
Rritja e numrit te turisteve ne Shqiperi vijon edhe ne muajin nentor.
Travel News

Numri i turisteve te huaj qe vizituan Shqiperine u rrit serish gjate muajit nentor. Te dhenat e publikuara te enjten nga Instituti i Statistikave treguan se numri i vizitoreve te huaj eshte rritur 15.5% me baze vjetore, rritje kjo ne nivele te ngjashme me Tetorin.Per te gjithe 11 mujorin e ketij viti, Shqiperine e kane vizituar 4.86 milione shtetas te huaj, shifer kjo ne rritje me 7.8% krahasuar me te njejten periudhe te nje viti me pare.Interesi per Shqiperine nga...

1
57
0
Thursday, 21 December 2017
Rritet serish numri i turisteve polake ne vendin tone.
Travel News

Shqiperia po behet nje destinacion gjithnje e me popullor per turistet polake. Vetem gjate muajit Tetor, 9200 polake kane zgjedhur Shqiperine per te bere pushime te vona, duke u katerfishuar ne numer krahasuar me Tetorin e vitit te kaluar. Per kete arsye eshte vendosur qe ne sezonin veror te vitit te ardhshem te nisin fluturimet nga aeroporti polak i Goleniovit drejt Tiranes. Ne sezonin veror te vitit te ardhshem, aeroporti ka parashikuar edhe oferta te tjera qe perfshijne edhe gjashte...

1
37
0
Tuesday, 19 December 2017
Viti 2017, i begate per te ardhurat nga turizmi ne Shqiperi.
Travel News

Viti 2017 ka qene i begate sa i takon te ardhurave te siguruara nga turizmi. Te dhenave te ofruara nga kryeministri i vendit tregojne se te ardhurat nga vizitoret e huaj qe kane ardhur ne Shqiperi per 9 muajt e pare te vitit 2017 jane rritur me 149 milione Euro apo me 12,8 % krahasuar me te njejten periudhe te vitit 2016. Nderkohe ato jane rritur dhe me 550 milione Euro apo me 72,4 % krahasuar me te njejten periudhe...

Like
56
0
Thursday, 14 December 2017
Zagrebi me tregun me te mire te Krishtlindjeve kete vit.
Travel News

Zagrebi eshte votuar si “Destinacioni me i mire i tregut te Krishtlindjeve” nga perdoruesit e portalit te Udhetimeve per Destinacionet Europiane me te mira. Zagrebi eshte votuar me kete cmim per te tretin vit radhazi. Cilesia e larte e punimeve artizanale, atmosfera festive dhe miqesore, aktivitetet e ndryshme ne pista akulli e koncerte si dhe çmime te perballueshme e kane renditur ne kete pozicion Zagrebin. Atmosfera festive do te zgjase ne kryeqytetin kroat deri me 7 janar 2018....

Like
34
0
Wednesday, 13 December 2017
Rriten shpenzimet e turisteve te huaj ne Shqiperi.
Travel News

Shqiperia ka qene kete vit e mbushur me turiste fluksi i te cileve ka dhene efektet pozitive ne ekonomine shqiptare.Sipas te dhenave te bilancit te pagesave te Bankes se Shqiperise, te ardhurat nga udhetimet arriten per 9 mujorin nje nivel rekord prej 1.3 miliarde eurosh, me nje rritje prej 13% ne raport me te njejten periudhe te vitit te kaluar, duke arritur nivelin me te larte rekord. Fluksi me i larte ishte ne tremujorin e trete, qe perkon me kulmin...

1
37
0
Tuesday, 12 December 2017
Masterplani i Alpeve, me i rendesishmi qe eshte marre per promovimin e zones.
Travel News

Plani i turizmit per Alpet shqiptare dhe paketa e projekteve Shkodra turistike u prezantuan ne mbledhjen e fundit te Keshillit Kombetar te Territorit ne Shkoder. Ne kete mbledhje u mor vendimi per shpalljen zone historike te qendres se Thethit per vlerat e shumta natyrore dhe kulturore qe ka kjo zone. Sipas autoriteteve qeveritare ne vend zhvillimi ne zonen e alpeve do te jete ne disa drejtime, ku bejne pjese, turizmi, zhvillimi rural, energjia, perpunimi dhe prodhimi i industrise se lehte...

Like
54
0
Saturday, 09 December 2017