Travel news

Page: 7

Shqiperia terheq vemendjen e vizitoreve spanjolle ne Madrid! Trashegimia kulturore dhe traditat shqiptare terhoqen vemendjen e vizitoreve ne Panairin Diplomatik Solidar 2018 te organizuar ne Madrid, Spanje.Panairi u perurua dhe u pershendet nga mbreteresha Sofi. Ne kete panair moren pjese rreth 50 përfaqësi diplomatike, 3000 vizitorë, 15 grupe artistike të vendeve pjesëmarrëse, te cilet transmetuan […]

Ishujt greke te Jonit tashme do te lidhen me nje linje tragetesh! Greqia ka prezantuar nje linje te re tragetesh qe do te lidh te gjithe ishujt Jonian per here te pare kete sezon veror dhe qe do te inaugurohet me 1 maj e do te zgjase deri me 31 tetor. Me kete linje banoret […]

WTTC: Rritje me ritme pozitive te turizmit ne Shqiperi Kontributi i turizmit ne PBB-ne e Shqiperise pritet qe te jete 26.3% per vitin 2018. Keshilli Boteror i Turizmit dhe Udhetimit ne raportin per vitin 2018 per ndikimin ne ekonomi, parashikon qe turizmi shqiptar do te rritet me ritme pozitive. Rritja kryesisht reflekton aktivitetin ekonomik te […]

Vlore, vijojne punimet per rinovimin e qendres historike!   Qendra Historike e Vlores po rijetezohet duke u shendrruar ne nje vlere tjeter te shtuar per turizem dhe ne nje destinacion atraktive dhe terheqes kulturor. Punimet jo vetem ne fasade do te perfshijne rrjetin inxhinierik e ate te ujesjellesit, me qellim qe kjo te kthehet ne […]

Turistet ruse pushtojne perseri plazhet turke!   Turistet ruse rrisin volumin e udhetimeve drejt Turqise tashme qe po afron sezoni turistik per kete destinacion. Sipas operatorit nderkombetar TUI Travel kerkesa per pushime ne Turqi nga ana e turisteve ruse kete periudhe eshte rritur me 3.5 here me shume se vitin e kaluar. Nderkohe operatoret ruse […]

Destinacionet me te preferuara per kete vere! Platforma e studimive mbi udhetimet Sojern ka publikuar listen e destinacioneve me te perzgjedhura turistike per pushime verore kete vit. Lista kryesohet nga Spanja,  Italia, dhe Greqia. Ne vend te katert renditet Franca, ndjekur nga Turqia dhe Tajlanda. Sipas Sojern keto kane qene zgjedhjet e turisteve nga e […]

Shqiperia ideale per turizmin e aventures sipas “The Guardian”! The Guardian liston nje sere vendesh te cilat konsiderohen nder me te favorshmet per te pushuar kete vit ne Europe, ne mesin e te cilave eshte Shqiperia. Vendi yne kesaj here specifikohet si ideal per turizmin e aventures ku vec pjeses se relaksit buze detit gjate […]

Melia Hotels rrit prezencen ne Kube!   Grupi i Hoteleve Melia shtrengon lidhjet me Kuben ne perpjekje per te rritur ndikimin e strukturave ne nje prej ishujve me te preferuar te viteve te fundit per pushime. Sipas te dhenave te fundit te autoriteteve kubaneze, vetem gajte 3 muajve te pare te ketij viti numri i […]

Portugalia sukses ne turizem edhe jashte sezonit   Turizmi jashte sezonit eshte gjithnje ne rritje ne Portugali. Vetem gjate dy muajve te pare te ketij viti me shume se 2 milione turiste vizituan atraksionet portugeze. Kjo perben nje rritje me me shume se 11% ne krahasim me te njejten periudhe te nje viti me pare. […]

Sezoni turistik, vijon procesi i dezinfektimit te bregdetit! Ne prag te çeljes se sezonit turistik, po vijon edhe procesi i dezinfektimin prane vijes bregdetare nga veriu ne jug te vendit. Se fundmi procesi eshte kryer ne Narte dhe Orikum te Vlores,  permes perdorimit te agjenteve biologjike qe nuk demtojne shendetin e njeriut, kafsheve dhe organizmat e tjere ujore. Dezinfektimi po zhvllohet […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background