Travel news

Page: 6

Gjate nje takimi te fundit te zhvilluar ne Durres me te punesuarit ne sektorin e hoteleri turizmit, Kryeministri i vendit  shpreh se parashikohet qe ne 10 vitet e ardhme turizmi te kete nje rritje te madhe, ku parashikohet se numri i te punesuarve te shkoje deri ne 250 mije ne kete sektor. Sipas kryeministrit vitin […]

Numri i turisteve te huaj qe vizitojne Parkun Arkeologjik te Apolonise eshte rritur ndjeshem gjate muajve te fundit. Sipas drejtuesve te ketij parku, gjeografia e turisteve po zgjerohet nga dita ne dite. Shumica jane gjermane, italiane, polake dhe franceze, por kane filluar edhe turet nga grupet izraelite. Vetem gjate muajit maj ky vend arkeologjik u […]

Mesdheu mund te shnderrohet ne nje “det plastik” paralajmeroi Fondi Boteror i jetes se eger se fundmi me ane te nje raporti i cili bente thirrje per masa per pastrimin e nje nga deteve me te prekura ne bote. Ekspertet thone se Mesdheu ka nivele rekord te mikroplastikes te cilat paraqesin nje kercenim serioz per […]

Sipas te dhenave zyrtare te publikuara nga Instituti Kombetar i Statistikave, ne muajin prill, bullgaret udhetuan me shume ne vende si Turqi, Greqi dhe Serbi. Numri i bullgareve qe vizituan Belgjiken u rrit me 40% dhe me 20% numri i atyre qe vizituan Maqedonine. Nderkohe renie shenuan vende si Mbreteria e Bashkuar, Spanja, Franca dhe […]

Shoqata Nderkombetare e Transportit Ajror thekson se fundmi se 2018 do te jete nje vit i arte per fluturimet ne bote. Asambleja e pergjithshme e kesaj shoqate qe u mbajt ne Sidnei me pjesmarrjen e me shume se 290 kompanive ajrore theksoi se deri ne fund te ketij viti do te kete nje rritje me […]

Kalaja e Gjirokastres vazhdon te mbetet atraksioni me i veçante turistik per vizitoret vendas dhe te huaj. Ajo ka mirepritur 10.000 vizitore per periudhen janar – maj 2018, nga 4700 vizitore qe kishte per periudhen janar – maj 2017. Fale vlerave historike dhe arkitektonike qe mbart keshtjella e gurte, vazhdon te ngelet monumenti me i […]

Hapja zyrtare e sezonit turistik ne fillim te muajit maj, eshte shoqeruar me nje interesim te madh te vizitoreve vendas dhe te huaj, per te pare parkun arkeologjik te Orikut.Ne harkun kohor te rreth dy muajve, kete park arkeologjik kane zgjedhur ta vizitojne rreth nje mije vizitore, ku perfshihen grupe te organizuara vizitoresh, vizitore individuale, […]

Autoritetit Rrugor Shqiptar theksoi se fundmi se ka nje strategji te investimeve ne infrastrukture qe parashikon kete vere nderhyrje ne akset rrugore turistike ne te gjithe vendin. Investimet jane perqendruar ne Ultesiren Perendimore te Shqiperise duke filluar nga zona e Velipojes deri ne Sarande. Keto investime synojne kryesisht te sigurojne transportin e shpejte te sigurt […]

Qyteti i Beratit, pjese e Trashegimise Boterore te UNESCO-s, vazhdon te jete destinacioni i preferuar i shume vizitoreve nga e gjithe bota, ku vetem gjate muajve janar-maj 2018, u vizitua nga 10 031 turiste te huaj.Qyteti 2400 vjeçar i Beratit i njohur jo vetem per bukurine e tij te rralle, por edhe per mikpritjen, ka […]

Operatori i Shperndarjes se Energjise Elektrike perfundoi instalimin dhe vendosjen ne pune te nenstacionit mobile ne zonen e Borshit. Montimi i nenstacionit i sherben rritjes se sigurise te furnizimit me energji elektrike te zonave Borsh dhe Qeparo, ne kuader te planit te masave dhe gatishmerise qe OSHEE ka vendosur per sezonin turistik. Investimi per perdorimin […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background