Travel news

Page: 5

Per nje sezon turistik te sigurt, Ministria e Brendshme dhe Policia e Shtetit kane ndermarre nje sere masash deri ne perfundim te veres.Siguria ne sezonin turistik perben nje prioritet per qeverine, per nje sezon pa incidente. Garantimi i rendit dhe sigurise publike ne zonat e plazhit, ristrukturimi i qarkullimit rrugor me sinjalistiken ne zonat qe […]

Duke nisur nga dita e premte do te nisi kufizimet ne qarkullimin e mjeteve te renda per transportin rrugor te mallrave pergjate sezonit turistik dhe festave. Referuar udhezimit te publikuar diten e sotme ne “Fletoren Zyrtare”, ndalohet qarkullimi i nje se mjetesh rrugore. Keto te fundit perfshijne mjete me peshe te pergjithshme te autorizuar mbi […]

Amerikanet e “Thisinsider”, ne hapesiren e tyre dedikuar destinacioneve turistike i kane rezervuar nje qoshe edhe Shqiperise, perkatesisht Sarandes.Ne nje artikull te botuar dy dite me pare, me titull ‘40 nga destinacionet me te nenvleresuara te udhetimit neper bote’, Riviera shqiptare cilesohet si nje nder destinacionet me interesante, qe gersheton historine permes siteve te mbrojtura […]

Rreth 21 milione shtetas te huaj kane vizituar Shqiperine nga viti 2013 deri ne vitin 2017, duke shenuar nje rritje mesatare prej 12% ne vit. Shifrat i beri me dije se fundmi zevendesministri i Turizmit, Hajrulla Çeku qe shtoi se shpenzimet e turisteve te huaj jane rritur per vitin 2017 me 8.5% duke kaluar mesatarisht […]

Pas Barcelones edhe Palma de Majorca i shpall lufte qirave te shkurtra per pushime ne apartamentet  private ne vend. Sipas vendimit te fundit te autoriteteve spanjolle ne kryeqytetin e ishujve Baleare qe nga 1 korriku i ketij viti vendasit qe zoterojne nje apartament nuk mund ta japin me qira per sezonin turistik per pushuesit e […]

3 nga 5 pasagjere qe udhetuan me avion gjate muajit Prill ne Shqiperi kane ardhur nga apo kane pasur si destinacion aeroportet e Italise. Te dhenat vijne nga Autoriteti i Aviacionit Civil, i cili ka analizuar fluksin hyres dhe dales te Aeroportit Nderkombetar “Nene Tereza”. Italia eshte destinacioni qe zoteron pjesen me te madhe te […]

Ndotja e lumenjve ne Shqiperi eshte nje çeshtje shqetesuese, qe duhet te adresohet. Keshtu eshte shprehur edhe kreu i  prezences se OSBE-se ne Shqiperi, Bernd Borchardt. Sipas tij, bazuar ne statistikat e Organizates se Kombeve te Bashkuara, krimi mjedisor po rritet vrullshem jo vetem ne vendin tone por ne shkalle globale me afro 7% ne […]

Rritja e fluksit te turisteve ne muajt e pare te ketij viti ka sjelle dhe me shume te ardhura prej tyre ne ekonomine shqiptare. Sipas te dhenave te Bankes se Shqiperise, shpenzimet e turisteve ne Shqiperi ishin 331 milione euro ne tremujorin e pare te vitit, me nje rritje prej gati 10% ne krahasim me […]

Me qellim mbarevajtjen e pelegrinazhit ne Kishen e Shna Ndout ne Laç , policia ka marre nje sere masash, duke kufizuar disa  segmente rrugore mbi levizjen dhe parkimin e mjeteve. Keshtu duke nisur nga mengjesi i dites se sotme deri ne oren 24:00 te dates 13 qershor  do te kufizohen  disa  segmente rrugore mbi levizjen […]

Turistet kineze zene vendin e pare nga turistet e huaj qe kane vizituar Tiranen kete vit. Kete e pohoi kreu i Bashkise se Tiranes, gjate nje daljeje te fundit publike. Sipas tij ne qytet jane krijuar me shume hapesira kur vizitoret mund te argetohen nderkohe qe Pazari i Ri apo Sheshi “Skenderbej” jane kthyer ne […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background