Travel news

Page: 4

Shqiperia turistike vihet edhe ne radarin e mediave nga Zelanda e Re qe po e keshillojne vendin tone si nje destinacion ideal per turizmin bregdetar dhe ate te aventures. Revista e udhetimeve New Zelanda Herald ka permendur Shqiperine ne mesin e vendeve qe duhen vizituar patjeter ne Ballkan se bashku me Malin e Zi, Bosnjen […]

Ka filluar puna per detajimin e programit te investimeve per zhvillimin e integruar urban te Beratit dhe Permetit, dy qytete ne juglindje te Shqiperise, qe karakterizohen nga vlera te veçanta te trashegimise kombetare, bukurise natyrore dhe turistike. Plani i investimeve qe po ndermerr qeveria synon qe ne periudhen afatgjate te fuqizoje ekonomite lokale drejt orientimit […]

Besimtaret myslimane festojne sot Fiter Bajramin Ne oren 6 te mengjesit, qindra besimtare ne te gjithe vendin kane falur namazin. Ne Tirane besimtaret mbushen bulevardin “Deshmoret e Kombit” ne diten e Fiter Bajramit, qe njihet ndryshe edhe si festa e mbylljes se agjerimit. Dita nisi heret me ndarjen e Sadaka Fitrit per te varfrit dhe […]

Rritja e investimeve ne drejtim te  hoteleve me 5 yje   kerkon  nje percaktim te qarte te zonave elitare. Kete ka theksuar se fundmi Presidenti i Shoqates Shqiptare te Turizmit Enver Mehmeti. Ai tha se jane bere investime te tilla dhe jane mundesite per  te ndertuar me shume.  Nje  rritje kane njohur se fundmi edhe ndertimi […]

Abu Dhabi vijon te zhvillohet me hapa te sigurte. Kryeqyteti i Emirateve te Bashkuara Arabe ka mbyllur 4 muajt e pare te ketij viti me me shume se 1.7 milione turiste te huaj ne 162 struktura pritese te vendit, nje shifer qe eshte rritur me 7.3% me shume sesa e njejta periudhe e nje viti […]

Aeroporti i trete i Stambollit do t’i sherbeje 90 milione pasagjere ne vit, numer ky qe deri ne vitin 2023, pritet te shkoje ne te pakten 150 milione pasagjere.  Aeroporti i ri eshte radhitur ne mesin e tre aeroporteve kryesore nderkombetare. Turqia ka ftuar  Shoqaten Nderkombetare te Transportit Ajror dhe Organizaten Nderkombetare te Aviacionit Civil […]

Ne kuader te “Vitit Mbarekombetar te Skenderbeut”, ka nisur puna per restaurimin e Muzeut te Kastrioteve, monument kulture i kategorise se II-te, ne fshatin Sine te rrethit te Dibres.Perfaqesues nga Instituti i Monumenteve te Kultures, Drejtoria Rajonale e Kultures Kombetare Shkoder, Bashkia Diber dhe shoqeria e restaurimit e cila do te kryeje punimet, ishin te […]

Korea e Veriut mund te kete hotelet me te mira ne bote ne nje te ardhme te afert. Kete e ka deklaruar se fundmi presidenti i Shteteve te Bashkuara te Amerikes, Donald Trump gjate takimit historik me liderin koreano-verior Kim Jong Un. Sipas Trump, nje prej menyrave me te mira per te sjelle zhvillimin ekonomik […]

Boterori i Futbollit ne Rusi do te sjelle perfitime te medha ekonomike nga prurjet turistike. Travelport ka bere nje studim se fundmi ku ka vene re nje rritje te prenotimeve per fluturime ne Rusi nga udhetaret e huaj me 34% me shume se nje vit me pare ne te njejten periudhe. Turistet me prenotimet me […]

Nderkohe qe ne Berlin pritet hapja e aeroportit te ri Branderburg caktuar tashme ne tetor te vitit 2020, tete vjet pas dates se pare zyrtare te caktuar per hapjen e tij, eshte mesuar se cfare do te behet me aeroportin ekzistues Tegel. Ai shume shpejt nuk do te sherbeje me si nje aeroport por autoritetet […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background